[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Porcu
Forum Index » Profile for Porcu » Messages posted by Porcu
Message
Inca avem rabdare .......
Gabi C wrote:Din plictiseala am inceput sa ii cronometrez si eu pe astia de aici dupa cit timp pleaca dupa ce s-a facut verde. Dureaza intre 2si 4 secunde pina pleaca prima masina .....

Niste bosorogi blegi si fara reflexe , trebuie sa fie deja in miscare la culoarea portocalie .
dandumitru wrote:a mea este mai frumoasa

Indoobitabil a ta e mai grasa si mai frumoasa dar a mea trebuie bibilita (optional) odata la doua luni ....... ceea ce e un urias avantaj pentru lenesi.

Este indoobitabil pentru toata lumea ca orice planta din acvariu arata mult mai bine cind are de toate, au trecut demult (sper) vremurile in care cei care foloseam CO2, fertilizanti si lumina de calitate eram considerati fraieri pentru ca aruncam cu bani in buzunarele imperialiste ala marilor firme .......

Dar mi se pare interesant sa experimentam diverse combinatii intre temperatura, lumina, CO2 si fertilizare. Ma tenteaza putin sa schimb un parametru, cred ca daca as suplimenta lumina de la 0,12 W/litru la 0,5-0,6 W/litru planta ar da semne de carente, in lipsa nutrientilor lumina intensa i-ar face rau.
Partial in afara subiectului:
Acvariul are 150 litri, e iluminat cu un tub Philips Aquarelle de 18 W. Fertilizarea si CO2 lipsesc complet. Citiva Guppy isi fac treaba .
Am incercat in urma cu vreo 2 ani sa pun acolo niste Pogostemon sp. Australia dintr-un motiv caraghios: mi-era mila s-o arunc. Surpriza a fost ca s-a prins. Arata nesperat de bine, nu pierde frunzele de la baza si creste extrem de lent. Desi in acvariu este BBA, Pogostemon sp. Australia e suficient de puternica incit sa se apere singura, pe ea nu creste BBA. Frunzele au 8 cm lungime = diametru de 16 cm ceea ce mi se pare considerabil.

Poza de saptamina trecuta:

Gabi C wrote:Cred ca am sa adaug tubul Dennerle de lumina calda ( la el am avut cele mai frumoase culori la rotala ).

Doar "crezi" ca-l adaugi? Nu esti sigur ? Incerc sa-ti fac pofta c-o poza antica (martie 2006) cu Rotala rotundifolia "red" crescuta la lumina calda .


image
Eu vreau sa NU tunzi inca o saptamina Rotala din stinga si pe urma s-o pozezi ....... uite-te la ea ce virf are .
scorpionul wrote:Dupa ce i-ai schimbat, totul a fost ok?

Da, au functionat fara probleme dupa schimbarea acumulatorului .
Litru wrote:Marti revine înapoi in acvariu, femela si-a revenit.

Urmareste-i atent. Daca masculul e pregatit pentru depunere si femela nu e sau daca i se pare lui ca nu e ....... o va alunga si va astepta intrarea in teritoriul lui a unei alte femele care sa fie pregatita. Pentru ca dimensiunea teritoriului masculului depaseste dimensiunea acvariului o va urmari la nesfirsit iar rezultatul e inevitabil + + .
Silviu Man wrote:"nu mai incarcam butelii din aluminiu pentru ca nu le cunoastem comportamentul"

Baietii care-mi incarca buteliile mi-au spus acum vreo 2 ani ca buteliile de aluminiu vor fi retrase de pe piata pentru ca nu-s de calitate. Cica uneori cedeaza la verificarea tehnica periodica. Mi-au aratat spre exemplificare una: era umflata la mijloc ca un balon .
Litru wrote:De ce brusc femela si masculul de ramirez se bat?

Se intimpla uneori, doar sint cichlidae. E bine ca l-ai scos pe mascul, acvariul e cam mic pentru ei si-s sanse mari s-o omoare.
Gabi C wrote:Sa se indese gazonul si trecem si la poze fara echipament .

Nu uita sa indesesti si Rotala. Las-o sa se intinda pe suprafata apei si-o sa se ramifice exponential.
Mi se pare ceva suficient de stupid incit sa poata fi adevarat .
Am reusit si eu sa schimb acumulatorul la citeva prize, i-am gasit de cumparat la un magazin de electronice.
Presupun ca se potriveste orice acumulator cu acelasi voltaj, chiar si un R6 sau R3 daca are loc in priza.
lukitza wrote:Ce intrebam eu in postul initial e daca astea sunt simptome de sulfat de aluminiu sau a murit de la altceva.

Din fericire nu cunosc din experienta simptomele sulfatului de aluminiu, nu am avut "onoarea".
Dar daca ceilalti pesti se simt bine, se comporta normal si maninca nu cred ca-i vorba de otravire.
PauLove wrote:Hello everybody, am spus sa postez aici ca sa nu creez un alt topic inutil pentru acest subiect.

Deschide un topic nou la sectiunea pentru incepatori .
lukitza wrote:Si cat ai GH-ul acuma? Si evident, de unde ai luat-o?

Sa spun drept habar n-am cit e GH. Am pus spartura de coral in acvariu acum vreo 10 ani. O perioada am masurat duritatea si pH-ul dar mai tin minte doar ca pH era pe la 8, despre duritate nu-mi amintesc. Criteriul ca-si face treaba e ca pestii se simt bine, se inmultesc si nu se imbolnavesc ceea ce e suficient pentru mine, Tropheusii fiind considerati pesti mai pretentiosi.
Am luat-o de la Peti (aqua-life).
Gabi C wrote:daca la vara ajung in Maramu sa-mi vad neamurile sa trec si pe la tine si sa-mi fac alt bazin ( un open top ceva) . Tre sa scap ina aintii de fixu cu evaporarea apei , umezeala igrasie . Asta am acu in cap legat de open top .
Mi-as face un bazin 75x43x40 si na sa mi-l faci tu nemuritorule.

Lasa fixul ca-s multe acvarii fara capac .
Dar de ce asa mic? Nu poti sa mai intinzi dimensiunile? Argumentul ca atita-i masa nu se accepta.


Silviu Man wrote:Fissidens creste, creste, creste .... Fa tu copacii, ca avem cu ce sa-i decoram!

Inca un pic si cedeaza ....... intreg Universul conspira in aceasta directie.
lukitza wrote:Cat de fina e aia pe care o folosesti? Eu as prefera ceva cu granulatie 1mm.

E f.f.f. fina, ca sarea fina, ca praful. Am ales-o asa sa nu se adune mizerie in substrat, sa n-am de sifonat. Saptaminal o agit putin c-un bat sa elimine gazele.
Simplu si frumos .
Nu stiu daca mai trebuie plante mici, eventual niste Anubias pitic pe la baza radacinii sau putin muschi pe radacina.
Gabi C wrote:Maestre nu pot sa cred ca mai existi ....

Unii din noi sintem eterni .

Gabi C wrote:nu ma vad cu pomisori sau bonsai in acvariu . Stiu ca as fi in trend dar nu pot . Pur si simplu nu pot .

Nu ma provoca sa apelez la compania de telefonie mobila dupa inregistrarea convorbirii in care nu te vedeai cu carare .
Hai, prostitueaza-ti si tu, macar odata in viata, numai asa, de-al dracului ....... fa niste pomisori ca n-o sa crape acvariul, o sa te simti rusinat citeva zile dar o sa-ti treaca. Daca nu ....... la urmatorul setup n-o mai faci si gata . Da-le-ncolo de principii de viata, verticalitate morala si alte bla-bla-uri .
 
Forum Index » Profile for Porcu » Messages posted by Porcu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com