[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Endo_ro
Forum Index » Profile for Endo_ro » Messages posted by Endo_ro
Message
Last shot !
image
Fauna a fost completata cu doi discusi micuti si 20 neoni. Cred ca sunt cam multi neoni...
image image
image image
image image
image
Asa e! E iarna... sa fie viscol si la ei!
Pai, da! Aia e de la al doilea filtru, ca mai am unul, dar e verde si nu se vede in boscheti .
Azi am luat o radacina cocheta, micuta, destul de dragura zic eu...

image image image
Nu am scos tubul, caci se inchide cu robinet. L-am inchis si am procedat cum mi-ai spus. Multumesc pentru sfat.
Vreau sa mai iau inca 5-10 neoni. Dar as vrea si 2 ramirezi. Ce pesti s-ar mai potrivi dupa parerea voastra tinand cont si de zona de origine? Sa convietuiasca frumos...
Pai autocolant negru caut, caci nu am gasit inca...
Plantele, cu scuzele de rigoare au gost puse cam la nimereala, caci nu am avut timp intr-o seara... O sa le mut, cu tot deranjul, dar cand mai iau inca pe atatea...
Pesti am pus doar cei cinci neoni sa vad ce mai cumpar...

In rest dati cu pietre ca sunt folositoare !!!
Am aruncat plantele in apa, dupa care si pestii, la cateva zile...

image image
image image
image image
@alber

Aquabasis-ul nu a intrat in contact direct cu apa, doar cand apa a trecut prin manado...

Pai ce sa va fac oameni buni, daca nu respectati ce spun producatorii? Scrie clar pe sacul de Manado ca trebuie clatiti inainte.

Vanzatorii lipesc eticheta aia in limba romana, care nu se intelege de multe ori fiind cam stearsa. Eu prefer sa citesc direct in engleza ca e mai sigur ce scrie fata de se traduce. Dar eticheta era lipita peste engleza si nu se lua bine Oricum, era logic ca trebuia clatit, aici e numai vina mea.

Nu trebuia sa faci asta, risti sa se colmateze

Corect! Alta greseala!

Hai, ca am inceput bine!
Pai, da! Am schimbat 1/2 din apa si acum este clara. O sa mai fac treaba asta o data sau de doua ori, dupa cum am timp. Treaba este in felul urmator: s-a tulburat si de la aqua basis, caci e totusi pamantiu. Dar am facut si o greseala. Apa am turnat-o cu grija. Cunosc metoda cu coala etc, insa curentii de apa au avut acelasi efect. Manado, fiind granulat mai mare trebuia clatit de cateva ori. Recomand asta tuturor. Eu nu am facut-o de lene. In timpul transportului, se mai macina in punga si rezulta un praf extrem de fin, asemanator humei de la zugravi, daca ati observat cand freaca peretii cu smirghel.
Eu am presat cu mana aquabasis-ul pentru a nu se agita usor. Iar stratul de manado nu a fost deranjat la turnarea apei, pana la aquabasis. Si mentionez ca manado este foarte usor, chiar pluteste o parte la inceput.
Acum o sa iau niste neoane, de preferinta ceva daylight si o sa bag plantele. CO2 nu prea as vrea caci mi se pare ori complicat ori costisitor. Am avut plante destul de rezistente care au mers bine fara... Nu vreau sa ma complic pe latura asta.
As vrea un fond negru pentru acvariu dar nu gasesc. Sa dea senzatia de adanc intunecat printre plante.
Am vazut undeva un acvariu cu plante inalte in spate dar in mijloc era un spatiu care dadea impresia ca pe acolo se ajunge departe in mijlocul marii, printre niste pietre. Foarte frumos...
Draga Andreea, la fel e si la mine problema... O scot si pun alta dar la substrat nu am de ce sa umblu, nu?
Pe urma o sa fie limpede?
Azi am reusit sa curat acvariul. Am mutat neonii intr-un acvariu mai mic, am pus substratul compus din Aqua Basis Plus si Manado de la JBL. Momentan este cam tulbure situatia, chiar daca am pus apa cu grija mare, pe cele doua pietroaie plantate in substrat. Dupa ce am adaugat si Sera Aqutan situatia e si mai maronie.
Filtrul soarbe continuu si voi vedea ce se intampla in urmatoarele ore.
O intrebare este daca pot adauga plantele mai repejor. Si alte recomandari pe care le aveti voi, cei mai experimentati.

Multumesc!
Abia acum am vazut link-ul... Frumoase imagini !
La mine discusul si fi-miu se bateau de la egal la egal. Noroc ca era geamul intre ei, caci altfel...
Nici azi nu am timp din pacate sa ma apuc de acvariu.
Nu as vrea sa te deranjez cu asta. Cred ca as putea face si eu o improvizatie sper eu cat mai estetica, doar sa nu-si bage pustiul meu degetele prin el...
Multumesc inca o data! M-ar interesa mai mult daca ai un link catre acvariul tau. Sunt curios cum arata plantele.
Aha! Corect! Multumesc pentru interes!
Multumesc pentru informatii. Coolerul este pus sub capac inteleg! Trebuie lasate fantele de hranire deschise? Sau e mai bine sa scoti capacul de tot ? Ma rog, pana la vara mai e dar e bine de stiut.
@flyer01
Cred ca ai dreptate cu ciclarea. Mi se pare ca mai am un acvariu mai mic pe undeva si o sa ii mut acolo. Daca nu, cumpar unul mic, n-o fi foc o perioada de timp sa stea si ei in garsoniera.
Iluminarea proasta a dus in primul rand la alge. Mi-a fost lene sa iau tuburi speciale si acum am obisnuite. O sa iau un daylight si inca ceva, nu sunt hotarat la al doilea.

Referitor la neoni si discusi nu contest ceea ce ai spus. Insa unele tratamente la discusi presupun ridicarea temperaturii la peste 30 gr si asta nu nu stiu daca le place celor albastri. Rosii rezista mai binisor in opinia mea. Ma rog, e impropriu spus rosii caci au mai mult rosu, dar tot albastri sunt.

Multumesc pentru lista plantelor. Ma voi uita sa vad cum arata ca nu le stiu dupa denumire.
Coolere se fac din ventilatoare de calculator sau exista speciale ?
In cateva zile te lamuresc si ma lamuresc. Am luat atat Aqua Basis Plus cat si Manado de la JBL... O sa asez primul strat cu Aquabasis, si apoi Manado peste. Am inteles ca Manado este usor. Voi vedea cat de usor. Unii spun ca le ies plantele din substrat...
Felicitari! Imi place foarte mult! Eu am acelasi acvariu si ma refer aici doar la sticla, capac si probabil mobilier. In ceea ce priveste amenajarea, m-as felicita singur sa fiu in stare. Ce plante sunt pe acolo sa stiu si eu ce sa cumpar, ca arata foarte bine?
Spor!
 
Forum Index » Profile for Endo_ro » Messages posted by Endo_ro
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com