[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Nishikigoi
Forum Index » Profile for Nishikigoi » Messages posted by Nishikigoi
Message
La sfarsitul lunii septembrie aduc un lot de medicamente din SUA.
Producatorul membranei este Filmtec din SUA , aceeasi firma care produce membranele la Denerle. Membrana este de 75 GPD si face intre 200 si 300 litri de apa in 24 de ore la o presiune intre 3 si 6 bari. Are robinet pentru controlul apei reziduale. Mai multe detalii pe pm.
E noua , de fapt instalatia imi vine simbata din Germania.
150 Euro.
Vand instalatie osmoza. Produce pina la 300l de apa in 24 de ore.
Fa-tzi iazul din folie si adincimea minima de 80cm. Eu am doua iazuri si in cel de 80 cm am nuferi si carasi . A rezistat la -20 grade peste o saptamina . Stratul de gheata a fost si de 25 cm si pestii n-au avut nimic.
Folie gasesti si la noi dar pretul este aproape dublu fata de Germania .
Daca nu ti-e departe Timisoara potzi sa ma contactezi. Am crapi koi intre 2 si 4 kg bucata .
Vind o cutie de oua de artemia americana 454 gr. eclozare 80 % si astaxanthina 225 grame.
Eu folosesc cu succes Parasite Clear si Clout.
Vind medicamente americane pentru deparazitarea pestilor , in special pt.discusi .
Vind instalatie noua de osmoza 200 litri/24 ore.
De fapt mi s-a rupt balamaua dela clapeta deci nu influenteaza in nici un fel inchiderea. Materialul plastic din care e facut filtru nu se compara cu cel dela Jebao. Am si unul Jebao si merge excelent. La Bao Lai dupa 5 minute incepe sa scape apa pe toate partile.
Mi-am luat un Bao Lai.
1. S-a rupt o clapa la prima inchidere , noroc ca are doua clape de rezerva
2. L-am amorsat si surpriza a aparut adica iasa apa din el prin toate partzile . Nu se poate inchide ermetic.
Bani aruncatzi degeaba.
Ce fel de filtre exterioare se mai gasesc acum in Niro ?
Razvan scrie :
nu exista filtru de osmoza cu carbune ....

La osmozatoarele din trei bucati prima parte este un filtru de carbune !!! Eu am un Dennerle si scrie pe primul filtru " KohleFilter ".

Mark2005 scrie:
Unde pot gasi un aparat de osmoza inversa cu filtru de carbune si la ce pret ?


Incepind cu luna iunie am unul nou de vanzare.
Daca fecalele le-ai pus la microscop pina in 15 minute dela scoaterea din apa potzi sa vezi daca sunt protozoare sau nu.
Viermi intestinali sa fie in fecale e mai greu dar se poate daca sunt in cantitati foarte mari . Pozti vedea daca au oua si larve de viermi.
Cum se regenereaza zeolitul ?
O firma ieftina de instalatii CO2 gasesti aici http://www.us-aquaristikshop.com/ .
 
Forum Index » Profile for Nishikigoi » Messages posted by Nishikigoi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com