[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dan35
Forum Index » Profile for dan35 » Messages posted by dan35
Message
Nu am sa i pastrez pe toti iti dai seama , am luat mai multe bucati din fiecare sa am de unde alege cand or sa creasca mai mari..
La 4 luni de la startul acvariului ma apropii usor de final , mai am cateva lucruri de pus la punct : unu sa umplu usor , usor tot sumpul cu material filtrant , doi lumina cu led pentru efectul de shimering , trei ar fi achizitonarea de inca 2-3 specii de pestisori pe care mi le mai doresc .
Multumesc tuturor celor care mi au fost alaturi cu sfaturi , sugestii si in special lui Dragos pentru ajutorul dat in proiectarea si punerea in functiune a sumpului .
Si un update de azi https://www.youtube.com/watch?v=_jNFriuq2Qw
Am o intrebare pentru voi , as vrea sa mi achizitonez neoane si nu stiu ce combinatie sa folosesc , din ce am citit pe diferite topicuri doar cativa si au expus punctul de vedere , majoritatea preferand marine glo cu aqua glo .
Eu as lua jbl marine day cu power glo . Avand in vedere ca sunt destul de scumpe neoanele nu am cum sa fac experimente , trebuie sa iau combinatia cat mai reusita . Pentru asta ar trebui sa acopar o cat mai mare paleta de culoare , Albastru , rosu , galben . Voi ce parere aveti ?
Da e adevarat Dragos dar este folosit totusi la plante , pe el scrie ca e 100 % piatra ponce si ca este folosit la filtrarea apei biologic pentru ca planta sa aibe radacinile sanatoase .
Nu stiu daca are silicati sau metale grele pare destul de curata ca sa zic asa .
Deocamdata la prima vedere totul e ok , a fost un pic apa albicioasa ieri de la piatra ponce cred , azi s a mai limpezit si maine cred ca o sa fie si mai clara .
O sa vad mai bine cand o sa scot piatra din filtru sa o pun in sump . Ai dreptate Calin .
Acum sunt in asteptarea pompei si a lui Dragos sa mi dea gauri in latura dreapta a acvariului
Eu am gasit asta despre matrix http://www.youtube.com/watch?v=I7d3aK_tX34#t=223
Si inca un articol despre piatra ponce ( pumice ) http://www.fnzas.org.nz/?p=1778
Fiecare trage ce concluzii vrea .
Cat despre buretii de bucatarie sunt la fel ca cei speciali de acvaristica numai ca mult mai ieftini . Nu mai gasesc articolul acum dar am sa l mai caut .
Am în?eles, cum ti se pare Johny piatra de la R?zvan ca si material filtrant? Eu am pus in tetratec 2 sertare piatra ponce si 2 sertare de siporax, pana vine pompa sa se cicleze un pic.
Daca nu sunt mul?umit probabil ca o sa completez cu siporax in loc de piatra ponce. Desi scrie pe sac ca este material biologic pentru plante e adev?rat dar înseamn? ca e mediu propice pentru dezvoltarea bacteriilor..
Daca a mai luat cineva de la aceea?i sursa ar fi frumos sa si spuna p?rerea
Astea Calin http://www.reefshops.com/make-flow-20mm-round-tube-snake-tube.html
Piatra ponce = matrix.
Ies 1600 la final e adev?rat eu nu am pus in calcul inca 20 de litri de piatra ponce. Oricum ca material filtrant o sa folosesc 20 l piatra ponce, 5-6 l siporax ( cat am pe acasa), bure?ii si ciorapii, restul se pot ad?uga pe parcurs ?inând cont ca cel mai mare peste pe care l am nu dep??e?te 4-5 cm.
Calin, pana acum m a costat 210 sticla plus siliconul ( mi a mai ramas aproape un tub) 50 lipitul sumpului.
Pompa este Jebao de 9000l/h si este 86 de dolari
Fitingurile au costat in jur de 90 de euro
Ciorapii sunt vreo 12 dolari (parca)
Material filtrant 20 de litri de piatra ponce - 285 ron cu transport cu tot
Mai iau bureti de buc?t?rie de vreo 50 ron
Eu mai am niste siporax acasa @ 5 litri si am sa mai iau 20 de litri de piatra ponce
Acum a?tept sa vina pompa, ciorapii, 2 serpi sa le zic si am mai luat niste wave makers pentru curen?ii din acvariu si sa mi zica Drago? cat este transportul. Pentru ca tot el m a ajutat sa le comand.
Faceti voi calculul sa vede?i cat este :-)
Daca am uitat sa trec ceva sa mi ziceti.
Oricum este mai pu?in sau la fel ca pre? cat un eheim 2080 si care nu cred ca se poate compara la capacitatea de filtrare, material filtrant, etc...
Salutare , inca nu am finalizat sumpul dar la un calcul sumar ar fi @ 13 milioane cu tot ce vreau sa pun in el . O sa pun suma totala cand este functional deocamdata merg cu tetratec 1200 si un burete negru jumbo parca ii zice .
Am pus apa duminica , am pus JBL Biotopol PLUS ieri si azi o fiola de Prodibio Biodigest de la Ionut baiatul care mi a lipit acvariul .
In momentul de fata inoata in 960 de litri un pui de Trewawase ) daca e totul ok in 2-3 ore mai pun un pui de protomelas ca ei sunt mai sensibili si daca trece si el testul ii pun pe toti .
Si poze cu sumpul cum am promis
La partea de filtrare meritul este al lui Kirucd, el a avut bun?voin?a si r?bdarea de a mi explica in detaliu toti pa?ii. Si nu numai asta, daca era dup? mine mergeam pe canistre.
Tin sa i mul?umesc din nou si aici.
Acum nu sunt acas? dar am sa postez poze si cu sumpul.
Si poze cu acvariul , nu sunt foarte reusite si inca nu este terminat . Nisipul nu este pus tot pentru ca nu au la hornbach de vreo saptamana .
Salutare tuturor . scuzati dar nu prea am mai intrat pe acest forum .
Calin , blocul este din 1985 deci sper sa tina
Inainte de acest acvariu am avut unul de 180 de cm si avea @ 600 litri , nu am avut probleme pana acum .
Acvariul este gata azi i am facut prima umplere , nu este pana sus pentru ca mai las cutia de overflow sa se mai usuce vreo 3-4 zile . Deocamdata totul rezista si acvariul si plafonul ) .
Cand poti tu Dragos , nu este graba abia dupa ce e gata standul si pus pe pozitii am sa dau comanda de sticla .
dan35 wrote:Aaa , ar fi de vis sa l fac de 260 dar nu am atata spatiu , m am intins cat am putut ( deja am exagerat un pic ) , era de vis sa l fac de 260 si sa pierd la latime un pic

Ei bine am masurat din nou si s ar putea sa l fac de 260 cm lungime cu 65 inaltime si cu 65 latime . Ma gandesc sa l pun intre usi si nu as vrea sa iasa prea mult in fata deci daca inainte lasasem 6-7 cm de la perete la stand ca sa pot umbla prin spate m am gandit ca nu am la ce sa umblu in spate , ori sumpul ori filtrele externe am sa le pun in lateralele acvariului adica am sa fac niste gauri de scos furtunele prin lateral nu prin spate cum era la celalalt stand . Concluzia este standul cu un cm lasat maxim pana la perete , dat gauri in pal prin laterale pentru furtune si decupat un pic palul in interiorul standului unde este priza .

Totul este in faza de proiect acum , incerc sa fac totul acum cum trebuie sa nu ma trezesc peste un an ca mai merge un pic mai mare sau mai inalt de aceea am nevoie de cat mai multe idei de la dumneavoastra , multumesc anticipat .
Aaa , ar fi de vis sa l fac de 260 dar nu am atata spatiu , m am intins cat am putut ( deja am exagerat un pic ) , era de vis sa l fac de 260 si sa pierd la latime un pic
Dragos nu am acel filtru dar vreau sa cumpar ceva de genul asta , am doar tetratecul 1200 prin casa . Eheimul si cele 2 filtre interne vreau sa le cumpar si asta sa fie filtrarea mea
La stand ma mai gandesc e cam mult 15 milioane dar astept inca oferte la stand , sudura , grunduit si montat pal si in functie de asta ma hotarasc .
Sincer nu vreau sa renunt la nici un cm , nu stiu cum sa mai adaug si pe unde )
Nu ma complic Dragos doar ma gandesc la mai multe posibilitati , pana la urma am sa aleg ce e mai bine pentru pesti evident ca doar pentru ei fac efortul de a le construi o casa mai mare
Koala am probleme de exprimare recunosc Am gandit dar nu am scris , sunt 2 cutii de 50 de cm puse una intr o parte si una in cealalta exact ca la acvariul trecut cu 2 pompe in fiecare colt evident . Sincer la asta cu pompele nu m am gandit , intradevar nu am vazut pompe sa traga apa doar sa o impinga ... Deci cam iese din calcul deocamdata .
Am sa vanez un eheim mare ca pana termin eu acvariul mai trec vreo 6 saptamani .
Deci filtrarea ar fi un tetratec 1200 pe care l am prin casa , un eheim 2260 sau ceva de genul fara incalzitor ca nu mi trebuie la mine fiind foarte cald ( poate ar trebui un sistem de racire ) si inca 2 filtre interne gen resun 2500 dar mai silentioase puse in colturile din spate pentru a fi apa cat mai curata , fara impuritati plutind prin ea .( mi se pare ca am vazut la Vido ceva de genul , o sa l intreb de care sunt ca nu mai gasesc linkul ) .
Apropo am vazut un stand de vanzare care este cam la dimensiunea la care il vreau eu . E mai mare un pic dar il pot taia eu daca e nevoie . Problema este ca e mai ingust decat vreau sa fac eu acvariul cu 4 cm , daca pun blat dublu de pal de 18 merge sa iasa cu 2 cm in afara ( 2 in fata , 2 in spate ) . Asta este standul ( scuzati ca postez de pe alt forum dar aici nu l am gasit la vanzari ) . http://www.acvariidevis.ro/forum/topic/22795/acvariu-475-l/
Cred ca s a inteles gresit , nu vreau sa iau din latime sau din inaltime , vreau sa fac ceva asemanator filtrului din capacul care l am avut la acvariul anterior ( Resun BL-1800F ) . Deci filtrul sa fie o cutie de plastic ingusta cam de 10-12 cm si lunga cam de 40-50 de cm care sa fie asezata pe intaritoarele in H in partea de sus pompa sa traga din acvariu ca orice alt filtru si apa sa treaca prin aceea cutie plina cu materiale filtrante si sa cada in acvariu . Deci repet cutia vine separat deasupra si vreau sa asez capacul peste ea , nu am gasit o schema dupa filtrul cu care venea acvariul meu inclus dar este f simpla si eficienta , mie asa mi s a parut .
Nu se pune problema la cantuit am sa cantuiesc toata sticla , am intrebat baiatul care mi l lipeste si a zis exact ce a zis Dnul Koala .
Da ti mi un exemplu de filtru eheim pe care l ati folosi , mi ar fi fost bun Hercules acela pe care l ati avut la vanzare )
Cunosc si eu cateva persoane care folosesc acele filtre sunsun si sunt multumiti de ele . Acela de 2000 l/h are 18 l de material filtrant , mi se pare ca 2 din acestea sunt arhisuficiente . Plus 2 filtre interne pe care nu mai stiu unde le am vazut .
Mi a venit oferta de la aquadec : Oferta pt sticla solicitata de dvs este urmatoarea:

1. Sticla de 12mm Extra Clear - 1.53mp x 366.12 ron = 560.17 Ron
2. Sticla de 12mm Clear Float - 3.95mp x 234 ron = 924.30 Ron
3. Sticla de 10mm Clear Float - 2.13mp x 96 ron = 204.48 Ron

Total Sticla: 1688.95 ron

Datorita grosimii sticlei in urma slefuirii nu putem garanta 100% dimensiunile finale. Cantuirea reprezinta, atat sub aspect estetic cat si tehnic, o alternativa mult mai buna.

Putem sa va facem urmatoarea oferta:
Cantuirea sticlei de 12mm la pretul de cantuire al sticlei de 10mm, adica 8 ron (redus de la 10 ron) si rezulta un total de 46.38 ml de cant x 8 ron = 371 ron.

Valoarea totala a comenzii: 2060 Ron (sticla + cantuire)
La aceasta valoare a comenzii va oferim transportul gratuit.
Cum vi se pare oferta ?
Se merita sa pun sticla extraclear in loc de cea float normala ?
 
Forum Index » Profile for dan35 » Messages posted by dan35
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com