[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: tarca.paul
Forum Index » Profile for tarca.paul » Messages posted by tarca.paul
Message
Salutare prieteni, un amic are o problema in bazin, ceva destul de ciudat...cel putin eu nu am mai vazut asa ceva, vezicule care prezinta la interior un mic vierme, cel putin asa se observa la prima vedere, este transmisibila...din putin peste 100 de neoni mai are undeva la 25-30 intro luna... un diagnostic stie cineva? Am incercat sa caut si in JBL hospital dar nu am gasit asa ceva... o sa pun si o poza sa va edificati, multumesc.
Porcu, iti mai aduci aminte cat si cum fertilizai? Sunt foarte curios...
Atilla, nu merge linkul, nici pe celalalt forum . Vanzare buna!
Ovidiu, trebuie sa intelegi un singur lucru in ceea ce priveste filtrele, valorile sunt o chestiune de marketing, in cel mai bun caz o aproximare grosiera a unui volum de filtrare. Nu dai gres cu siguranta daca ai un filtru supradimensionat! Pana la urma conteaza volumul filtrant, nu cati litri pe ora are pompa, alea sunt detalii tehnice ale producatorului sa-si vanda marfa. Filtrarea biologica maxima are loc la un debit redus de l/h, ca bacteriile sa aiba timp destul sa descompuna compusii, iar filtrarea biologica buna face apa cristal! Deci volum filtrant cat mai mare! 10% din volumul bazinului ar fi ideal, dar nu cred isi perrmite cineva, inafara de cei care folosesc filtre de substrat, un atu foarte important din punctul meu de vedere...flow-ul conteaza mai putin. Numai bine si spor la treaba!
Ai un bazin frumos! Trebuie sa se maturizeze, si va arata foarte bine!!! Ca idee, nu iti placea mai mult HC-ul pentru front-view?...creste mai lipita de substrat in cazul in care ai lumina destula si creste efectul vizual de spatiu .
De acord in totalitate cu ezatemi si scificuss, putine materiale filtrante comercializate pe piata sunt cu adevarat zeolit. Am mai avut noi o discutie despre asta . Plus de asta postul lui Viulian chiar este interesant si de luat in considerare!
Si asta e cu doua taisuri x_tziby...daca apa de la retea nu e in parametrii optimi, nu faci decat sa inrautatesti situatia, trebuie avut grija si de acest aspect. Ai putea sa soliciti de la compania de apa de la tine din oras, un buletin de analiza, sa fi tu linistit. De obicei se pun la dispozitia populatiei gratis. Si eu am primit aceste sfaturi la randul meu de la un coleg experimentat, am luat aminte si am lua masuri. Nu pot decat sa-ti urez bafta in lupta cu alga ce mi-a mancat si mie bune ore din viata.
Pai ne-a zis colegul ca va opri aditia de macro, deci no3 si po4 dupa un schimb mare de apa ar trebui sa fie mult sub limitele normale. Rolul primordial in aparitia algelor este data de lipsa curateniei...aia e clar, apoi celellalte dezechilibre.
Foarte corect, Narcis...insa in locul testelor care le-ai mentionat tu eu as face teste pentru no2 si nh4...sunt mult mai importante decat fertilizantii si ne spun mult mai multe despre datele problemei.
Incearca, poate o sa mearga. Eu am redus populatia, oricum nu mare pentru bazinul meu (80L), la 3 sae pui si 2 amano...aspir temeinic odata pe saptamana. Am staghorn si dupa reset...insa e mai cuminte...
Staghorn. Iti spun din propria experienta ca eu unul nu am scapat de ea cat timp am fertilizat macro. In Ianuarie am dat reset din cauza ei, la mine a fost mai serioasa treaba! Eu as incerca sa nu mai adaug macro adica no3-ul (care este compus al pps-pro) astfel plantele vor fi fortate sa consume nitratii ce se acumuleaza in apa. Asta fiind optional...fara drept de apel, trebuie sa mentii o igiena exemplara a bazinului, insotita de schimburile de apa saptamanale...daca aplici ambele masuri, a trebui sa vezi in 2 saptamani ameliorarea starii bazinului...daca iei masuri, scrie si un feedback . Bafta!
Inseamna ca esti un caz fericit! daca omul are scapari(de gaz) , hai sa-l ajutam!
Altii spuneau ca au pus super-glue si merge totul perfect...insa conteaza si cum gauresti dopul...cu silicon, ideea e ca nu dai gres!
Cristian, orice fel de baton de silicon e bun...si daca mergi la un magazin de bricolaje au sigur, il mai poti incalzi si cu un pistol de lipit, dar nu va fi chiar asa usor...e foarte ieftin...ceva de genul
http://farzat.ro/mercerie/baton-silicon-transparent/
Incearca sa tai cat mai perfecta gaura pentru furtun si pe urma daca ai la indemana un pistol cu baton de silicon e perfect! In 2 minute e intarit si numai cat trebuie de elastic, asta ar trebui sa cauti...daca nu si silicon normal, numai ca se intareste mai greu.
Bogdan, sper sa nu te superi daca imi exprim si eu parerea vis-a-vis de asezarea laturilor si turnarea siliconului. Stutul cu care e prevazut siliconul se taie din 2 parti incerc sa atasez o imagine...insa mi se pare infernal de greu, n-am cont pe photobucket.

image

In ceea ce priveste ordinea asezarii fetelor de sticla e asa ceva:
1. se aplica silicon pe latura de jos a spatelui si se aseaza pe fundul bazinului
2. la laterala, se aplica silicon pe marginea de jos care ia contact cu fundul bazinului si laterala care ia contact cu spatele bazinului si se asaza.
3. idem #2
4. pe fata bazinului se aplica pe toate cele 3 laturi care iau contact cu bazinul si se asaza...
Simplu...

L.E nu merge poze...iti trimit un link pe privat Petru.
Tot pe nevertebrate gasesti si valva unisens, 8 lei, ceva de genul, ceea ce tine de testerul permanent...poate pentru inceput nu o sa ai nevoie, de la bomba nu cred sa fi auzit vreodata pe cineva sa aiba prea mult co2 ca sa puna in pericol vietuitoarele plus de asta reglezi destul de greu debitul...si asta se face din cantitatile de drojdie. Pe ce principiu "functioneste"...clopotul se tine cu josul in sus, se pun "n" picaturi de reactiv co2, se intoarce in asa fel incat reactivul sa nu curga, ci sa ramana blocat in acel balonas mic din varful lui...si se introduce cu grija in apa. Sub acesta in mod normal trebuie sa se formeze un gol de aer (exact cum ai baga un pahar in apa cu gura in jos)...prin aceasta perna de aer...reactivul ia contact cu co2-ul dizolvat in apa si isi schimba culoarea...simplu, sper sa te fi edificat . Culoarea reactivului se schimba destul de greu, deci poti citi rezultatul final undeva dupa 3-4 ore de la introducerea lui in apa.
Alex, intrebarea mea era adresata pentru cel care a deschis topicul, daca era pentru tine precizam...iar daca citesti cu mai mare atentie iti dai seama, zice clar, Cum se face un acvariu...deci pentru el era intrebarea, nu am cum sa te intreb pe tine asa ceva, nu iti cunosc experienta acvaristica si nici nu mi-as permite. Sper ca de data asta m-am facut inteles!
Si daca as fi facut poze, nu te-as fi santajat...dar acum ca ai zis, imi cam pare rau )
Sunt sigur ca gasesti chef, intro seara in care stergi butoanele de la telecomanda...dai un telefon si trebuie sa gasesti un individ-doi care sa te ajute. Daca ma anunti in scris cu 24 de ore inainte, deja ai avea unul
Porcu wrote:
tarca.paul wrote:De atunci ai mai facut schimbari la sarcofag?

Presupun c-ai regretat ca l-ai vazut , arata jalnic. Nu prea am mai facut schimbari, nici poze, mi-e rusine de el ....... planuiesc io ceva modificari ....... pina atunci istoria continua .......


Indeed . Sunt convins ca ai idei bune...totul e sa gasesti timp, buget si chef.
Perfect! i feel ya'..cum ar zice in jargon un individ born and raised in Brooklyn!
 
Forum Index » Profile for tarca.paul » Messages posted by tarca.paul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com