[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Cricky
Forum Index » Profile for Cricky » Messages posted by Cricky
Message
PROMOTIE plante acvariu!!!
20 tufe mari Anubias nana prinse de lemn de vita de vie + tufa gigant formata din zeci de rizomi
Sunt suficiente cat pentru acvarii de 60-200 litri!!!
Le-am scos azi, 09.09 din acvariul mare si le-am mutat in cel mic.
Pret 100 lei + transport prin Posta Romana (15 lei) sau predare personala in Pitesti (dupa ora 17:30).
Pret de Pet-Shop = peste 400 RON!!!
Nu dau cantitati mici, se vinde la pachet.

P.S.: Nu stiu daca pozele sunt vizibile in aceasta postare, dar le puteti vedea si pe cel mai mare site de vanzari din Romania (nu dau nume pentru ca nu vreau sa fac reclama)
Am o femela de caras voalat ce a ajuns la maturitatea sexuala si am nevoie de un mascul (sa fie garantat mascul) pentru a depune icre. Nu vreau sa scot pui, doar sa nu pateasca ceva femela daca nu depune (am auzit ca se pot pietrifica)
Multumesc anticipat
Ii multumim Iepurasului atunci...frumoase exemplare....si eu tanjeam de ceva vreme dupa black sakura....asteptam puiutii...
Foarte frumos, Alex...succes cu albastreii de primavara ;)
Are si pui de Anentome, deci...or vrea si aia mici sa se hraneasca...Asa ca or sa ii tina in frau cu toate ca "se inmultesc in draci" Insa nu cred sa scapi definitiv de Melanoides...
Da, s-ar putea sa ramai destul de repede fara melanoides...
Cu cea mai mare placere. Sa-ti traiasca!
Salut! Melcii asasini se reproduc prin oua. Este nevoie de mascul+ femela pentru inmultire (ei nu sunt hermafroditi). Depun oua mici, unul cate unul, aparand ca niste stelute, sau mai bine zis ca niste pernite cu un punct alb in mijloc. In acvariu puii apar dupa mai multe luni (la mine cam la 6 luni dupa ce am vazut aparitia oualor). Am inteles ca acestia stau ascunsi in substrat in perioada "copilariei".
Precizez ca pozele sunt luate de pe google.imagini, si nu imi apartin.

image

image

image
Bun venit si asteptam pozele
Bine ai venit Radu! Stai linistit, aici nu sta nimeni sa injure pe nimeni. Acum de invatat are fiecare, ca doar toti suntem oameni. Neregulile ce imi par a fi, sunt legate de: nisip - desi da bine ca substrat, e prea fin pentru radacinile plantelor si se sufoca. Eu cand luam nisip de rau, il spalam bine bine, il cerneam si aruncam tocmai ce ai tu in acvariu, apoi ce ramanea cu diametru 2-4 mm il spalam din nou si acela il introduceam in acvariu. Plus ca se poate sifona mai usor, la al tau daca il sifonezi banuiesc ca se ridica toate particulele fine. Al 2-lea aspect, sunt scoicile si coralul. Ele sunt frumoase, dar intr-un acvariu marin. Nu isi au locul intr-un acvariu dulcicol. In afara de asta o sa iti faca apa foarte dura pentru ca sunt calcaroase - pe cand pestii tai au nevoie de apa ceva mai moale. Stiu ce probleme poti avea cu consoarta, si diferenta de opinie, dar poti cauta aici pe forum in jurnalele colegilor mai experimentati acvarii plantate...cu stanci...cu ramuri si craci (de lemn nu picioare de femei ), fel si fel de peisaje, fara scoici si corali...si aratandu-i-le poate o convingi ca macar in urmatorul 270 litri sa nu le mai introduci. Eu asa am convins-o pe a mea sa nu mai bage palmieri, crocodili, corabii, pirati sau scafandrii Un ultim aspect ar fi in legatura cu pestii. Imi par un pic cam multi poate si din aceasta cauza sunt agitati. Ori au venit la tine cand filmai sa le dai haleala si de aceea mi se pareau cam..."concentrati"

In rest, mult spor si ape limpezi...

P.S.: la ce atasai cand erai mic furtunul de perfuzie de ti-a venit apa in casa?....
super tare frate...nici eu nu m-as fi gandit la asta...oricum, da bine la poze
nope ca de textile am zis eu
Daca imi aduc aminte bine, am dat 28 lei pe o punga de Aquabasis plus de 2,5 litri. E putin pentru acvariul tau, dar decat deloc... Asta daca vrei neaparat substrat fertil. O solutie low cost pentru a schimba toate culorile acelea de pe fundul acvariului tau este chiar acel nisip sau pietris natural ce spui ca il ai dedesubt. Poti creste plante si in asa ceva, doar sa nu fie prea fin ca se sufoca radacinile. Asa poti tine plante easy chiar si fara alti fertilizanti. Cat despre pesti, pacat de ei ca sunt asa inghesuiti. Fa acele schimburi de apa de care zicea Narcis si incearca sa mai reduci din ei...sa te hotarasti doar la cateva specii...3-4 max 5 cu corydoras cu tot.
Salut! In caz ca nu ai dat comanda de geam, stiam o geamgerie in micro 3, langa CEC Bank, pe constantin Brancoveanu. Am intrebat mai acum un an sau 2 daca aduc si de 8, si au zis ca da, dar la comanda. Poate ai iesi mai ieftin asa cu sticla...Succes cu africanii...frumosi rau...
Folie aluminiu?...ori e ceva textil?
magnific
Bravo bravo Alex...Felicitari! O sa ai "nepoti" din nou . Sa-ti traiasca!!!
Foarte frumos...ne incanta ochiul
Bun venit Ciprian...poate vei vrea sa ne incanti si cu ceva poze....
Asa e...am rarit pestii in comunitar la scurt timp dupa intalnirea cu tine...m-a facut sa ma gandesc bine ca acea "crescatorie" nu e tocmai potrivita pt binele pestilor... Cat despre plante mai multe...e putin cam greu avand in vedere iluminatul cu un T8 de 18w (pt 96 litri e foarte putin)...insa au prosperat excelent sagittaria subulata de la tine - cea pe care nu eram sigur daca o vreau , Cryptocoryne wendti green si echinodorus tenellus, dar ea are viata grea cu mishunatul corydoras-ilor. Nu fertilizez, pt ca atunci cand o fac sunt napadit de alge - evident, din cauza iluminatului slab. Poate in viitorul apropiat mai adaug un neon, ma gandeam la un T5 osram 865 sau 965, iar cel pe care il am sa il schimb cu un grolux de la sylvania. Apoi sa vedem ce plante pot sa tin. Daca o sa trec si la Caridine, evident o sa apara si o instalatie co2. Pana atunci mai e insa...vedem cum o duc si cu munca (as vrea sa vin mai aproape de casa) si cu timpul...si cu spatiul...si cu finantele

Mai adaug si cateva poze cu mancaciosii de urzici fierte si dezvoltarea sagittariei

image

image

image

image


Ape limpezi...
 
Forum Index » Profile for Cricky » Messages posted by Cricky
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com