[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mariusgiurgiu
Forum Index » Profile for mariusgiurgiu » Messages posted by mariusgiurgiu
Message
@ borsec : Chiar nu pricepi ca astora le plac produsele de firma pentru ca au cutiile colorate...sa vezi ce abtipilduri frumoase sunt pe cutiile cu d3nnerle pishat, sa vezi ce cutii colorate au gi3sseman cakt. Le-a luat mintile abtipildurile alea colorate...sa stii!
Am incercat sa ma abtin, dar la ce ineptii debiteaza acest domn Alex n-am mai reusit...
Imi este rusine ca sunt membru al acestui site atata timp cat un admin foloseste cuvinte atat de grele la adresa unor acvaristi care s-au chinuit pentru a obtine rezultate si asta doar pentru simplul motiv ca nu si-au permis d3nnerle pishat sa A 7 cakt.
Eu unul fac parte din acei acvaristi care au reprezentat Romania la IAPLC si AGA.
Sa va fie rusine !!!

LE : de fapt nu stiu de ce mai imi bat capul...Puteti sa-mi stergeti contul...
Te-ai interesat daca aluminiul interactioneaza cu apa ? mai ales ca probabil bagi si co2 lucru care face apa mai acida. Parca vasele de mancare din aluminiu au fost interzise... Aluminiul este foarte periculos pentru pesti si in cantitati reduse. Avand in vedere ca teste de aluminiu nu prea se gasesc eu as tine departe de bazinul meu acest material.

Si daca discutia este despre tetratec ma inscriu si eu pe lista cu un tetratrec ex 700 de care sunt multumit dupa un an de zile (garantia este de 3 ani ), zgomot redus de nici nu il aud. Il curat cam de doua ori pe luna dar desfac de la piulitele de langa robineti nu am mai umblat la house unit.

Reusite acvariile !Sa te bucuri cat mai mult timp de ele. Betanul este suuuper !!!.
Foarte frumosi crevetii !.Sper sa-i inmultesti cat mai curand,mai ales acum ca stau doar ei in acvariul cel mic .
Foarte frumos aranjamentul , imi place creanga de salcie !
Multumesc de aprecieri !
Am tuns cuba in 4 luni doar de doua ori ,prima data mi-a luat cam un sfert de ora ca era mai putina , iar a doua oara cam o jumatate de ora , dar am folosit o foarfeca normala ca nu am speciala de acvaristica si m-am chinuit , o sa caut sa cumpar o foarfeca speciala .Pun si o poza din fata .
Plus una cu tot acvariul . Mai am ceva de treaba pana ii dau de cap.
cateva in detaliu
Dupa o absenta nemotivata revin cu noul meu setup in acelasi acvariu de 160l.
Dimensiunile acvariului: 100x40x40cm.
Filtrare Tetratec EX700
Lumina : 2xT5 865 39W si 1x T5 830 39W Osram toate
Substrat 2-4mm
Incalzitor 75W
CO2 DIY + EasyCarbo
Fertilizare: Trace MIX si PPS-PRO zilnic. Dupa schimbul de apa mai adaug K , PO4 si Mg .
Fauna: 12 neoni tetra, 9 rasbora, 3 microrasbora galaxy, si cativa creveti rcs.
Flora: Blyxa japonica, Heteranthera Zosterifolia, Bacopa Caroliniana, Eleocharis Parvula, Alternanthera Lilacina, Bacopa Monieri, HC, Marsilea Hirsuta, Didiplis Diandra, Ceratoptera.


Cteva poze facute de curand
Mai pun o poza facuta de curand, hc merge binisor , daca i-as fi servit easycarbo si substrat fertilizant rezultatul era cam acelasi dar intr-un timp mai scurt .
Mersi de apreciere si iti doresc cat mai curand o floare cel putin la fel frumoasa . Ape limpezi !
In sfarsit anubiasul meu a facut o floare, il am de aproape un an dar am mai taiat din frunzele mai vechi ca devenise prea mare.
Nu adaug drojdie , o las pana scoate sub o bula la doua secunde , cam asa , dar treaba este ca in paralel cu asta am alta care scoate 2 bps , deci practic am doua bombe fiecare cu numaratorul ei si cu difuzorul ei . Le schimb intercalat . Numai asa pot asigura co2 permanent in acvariu si in acelasi timp sa storc fiecare bomba pana la ultima picatura .Iar la 2 l trebuie sa pui vreo 400g de zahar . O las peste noapte ca sa inceapa reactia , apoi o leg la instalatie si o agit pana scoate (cateva minute) ,daca o leg direct presiunea apei din bazin imi impinge apa din numaratorul de bule in bomba ca eu am numarator din set de perfuzie ,nu stiu exact cum ii zice .
multumesc pentru raspuns .
Multumesc de aprecieri .
Adrian Ionut -Eu am asa :substrat simplu granulatie 2- 4 mm , fertilizez cu pps-pro in limita no3 20 (teste jbl 6:1), trace mix plus in limita fe 0,3(test fe jbl), co2 bomba 3 bps24/24 (am mai scris despre asta ).lumina este cam aceeasi adica 2xt5 39w 865 , 1x t8 36w 827 toate osram.KH intre 4 si 5 ,gh intre 7 si 14 cam pe la 10 cred.
Cosmin G :Eu bomba o fac simplu iau o sticla de 5 l pun apa direct de la robinet cam juma de sticla , pun 1 kg zahar ,amestec un pic dupa aia pun o lingurita de drojdie intr-o cana cu apa calduta ,amestec , o torn in sticla si daca mai este nevoie mai adaug apa pana ce ajunge la trei sferturi din sticla .O las peste noapte fara capac ca sa inceapa reactia si a doua zi o pun la treaba .
Am si eu o intrebare daca se poate .De ce imi apare acel "ip" de sub avatar ?Mersi .
Salut si bine ai venit ! Referitor la lumina neoanele luate individual sunt bune insa avand 4 neoane toate cu o temperatura de culoare intre 3000k si 4000k s-ar putea spune ca nu sunt tocmai potrivite pentru cresterea optima a plantelor .Ideala ar fi o combinatie 2x 830 si 2x 865 toate osram(sunt bune si philips) Pentru moment ar fi bine sa inlocuiesti pe cel 840 . In incheiere vreau sa spun ca am vazut un acvariu deosebit de frumos cu acelasi fel de neoane ca cele pe care le folosesti acum dar tipul are profesionist si avea multa experienta in lupta cu algele.Asteapta si sfatul altor colegi .Ape limpezi !
Salut . este intradevar vorba de hemianthus callitrichoides (cuba) , acvariul meu nu se ridica la nivelul celor enumerati mai sus , mai am de citit pana la nivelul ala , sunt doar un incepator care doar viseaza la acvarii ca ale lor .
Mai pun 2 poze din acvariul meu cu alternanthera lilacina si rotala vietnam , deocamdata hc este la inmultit .Am mai cumparat plante :micranterum umbrosum , limnophila aromatica,didiplis diandra , rotala rotundifolia , najas guadalupensis ,astept sa vad cum evolueaza .Ape limpezi !
Super acvariul , mie chiar imi place ,pana la urma fiecare isi face acvariul cum vrea altfel ar exista doar vreo 5-6 clisee si restul ar fi doar niste copii nereusite . La Multi Ani !
Salut ! Arata impresionant , nu prea ma pricep la marine dar mai trag si eu cu coada ochiului . Sper sa revii cu super poze , ca sa stie "mosu" ca nu a batut drumul degeaba . Bafta in continuare!
 
Forum Index » Profile for mariusgiurgiu » Messages posted by mariusgiurgiu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com