[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: kovaly
Forum Index » Profile for kovaly » Messages posted by kovaly
Message
Salut, în primul rand depinde în func?ie de volumul acvariului....apoi la ce pre? este acest filtru eu unu i?i recomand sa iei un filtru extern.

Ps: f?r? a-mi dorii sa fac publicitate unor site-uri sau produse, cu o mica suplimentate a bugetului alocat pt filtrul eheim po?i lua un filtru sun sun extern ?i ai parte de o filtrate mult mai buna.

O zi frumoasa
Eheim Filtru Intern Aquaball 180
Stare: Nou, in garantie
Pret:140 Ron
A fost achizitionat in pachetul acvariului, nefiind folosit pt k am decis sa folosesc filtrare externa.

- Permite directionarea fluxului de apa in orice zona a acvariului, datorita formei speciale a capului motor – sfera cu flexibilitate foarte mare
- Sistemul modular variabil al cartuselor filtrante, permite ajustarea volumului filtrului dupa nevoile individuale si curatarea filtrelor la intervale diferite pentru a pastra culturile de bacterii
- Apa este aspirata si filtrata prin aproape toata suprafata filtrului
- Complet utilat – gata de utilizare!
- Puteti utiliza materiale de filtrare diferite in functie de nevoile specifice
- Debit de apa reglabil
- Prevazut cu sitem reglabil de aerare a apei

Caracteritici tehnice:
- recomandat pentru acvarii cu capacitatea de 80 - 180 l
- debit pompa reglabil aprox. 210 - 650 l/h

Accesorii incluse:
- difuzor de aer
- teava de distributie (spray bar) pentru miscarea apei la suprafata
- suport cu ventuze pentru fixarea filtrului pe geamul acvariului
- 4 cartuse modulare de filtrare
- medii filtrante incluse: burete grosier albastru (filtrare biologoca/mecanica), 3 buc x burete fin (filtrare mecanica – retine particulele fine de murdarie)
Fabricat In Germania.
Vand set acvariu 60 litri compus din:
Acvariu + Capac + Iluminare - 200 Ron
Filtru JBL Cristalprofi 701 greenline (in garantie) - 350 Ron
Incalzitor Jager - 70 Ron
2 x CO2 - bomba de la JBL Proflora eco bio 80 - 30 Ron / bucata
Substrat de la dupla - dupla ground cu dupla root - gratis doar cand se dau celelante componente
Iluminarea este formata din doua neoane de 15 W - total 30 W (Osrom flora si unu care il avea capacul in dotare day light)
8 Pestisori - 0 Ron, prefer sa ii dau cu acvariul
Vreo 15 creveti (5 Amano + 10 Red cherry) - 20 Ron
Masa acvariu - 50 Ron
Surface Skimmer JBL (in garantie) - 70 Ron
Pompa de recirculare JBL - 40 Ron

Pret total 600 Ron iar pe bucati se gaseste in dreptul fiecarei componente

PS: Majoritatea sunt foarte putin folosite si sunt in stare impecabila, pentru mai multe detalii rog pm...o zi frumoasa 2 all
Te salut,

ai mesaj pe privat.
eu sper sa nu fie icre
pai da dar in interior este un soi de icre...oare sunt icre sau?
Inca o poza din partea laterala
Va salut,

Aseara am facut schimbul normal de apa la acvariul de 75 Litri, acvariul este dotat cu filtru extern jbl701, incalzitor, pompa de recirculare, substrat fertil dupla, plante si ca vietuitoare 4 Perechi Endlari clasa N, 1 Pereche Ramirezi blue, 7 Creveti Amano, 1 Crevete Bamboo, 10 Creveti Red Fire...in filtru am pus cate o midie pe sertar, midii specia Yellow Clam (Corbicula javanicus )...

Dimineatza cand am inceput sa privesc acvariu si sa analizez ce se intampla pe acolo am sesizat ca o "punga", imi este foarte greu sa o descriu pentru ca nu am mai vazut niciodata, aceasta punga parca ar fi sparta si in interior se vad niste icre, mentionez ca aceasta punga sta la suprafata apei...o sa atasez si niste poze pentru a putea vedea si daca aveti idee ce este rog spuneti-mi ce este de facut.

Multumesc si ape limpezi 2 all
Salut, vezi k ai un mesaj pe PM

O zi buna
Parerea mea este ca ambele sunt bombe, bombe de firma...daca ar fi sa aleg as alege varianta "Kit CO2 Ferplast Energy Classic" insa dupa ce achizitionezi si ingredientele se consuma as recomanda sa facei reteta clasica cu drojdie, zahar si gelatina...este mai putin costisitoare si rezultatele sunt poate chiar mai bune putand sa reglezi din drojdie CO2-ul...acum decizia iti apartine in orice caz CO2-ul este necesar intr-un acvariu plantat...Succes si ape limpezi
Referitor la iluminare as recomanda sa mai adaugi un neon, ai putea incerca un neon de 15 W, una dintre variantele la care la care ai putea apela ar fi Setul Aquael ZS / kit droser+socluri, am folosit si am fost foarte multumit....ape limpezi
Rezultate teste noi:
Kh - 4; Gh - 4; Ph - 6,5

Se pare k incet, incet se stabilizeaza...sper sa o tina tot asa si in scurt timp sa apara rezultate bune...ape limpezi si succes tuturor
Incearca sa nu mai folosesti substante chimice, acvaristica se face din pasiunea pentru natura, insa in natura cu siguranta nu se vor gasi "Aqua Safe", "Safe Start".

Lasa apa la decantat pentru circa 24 de ore, schimba exact cu ti-au mai spus si colegii dar nu mai adauga chimicale, chiar nu este nevoie.

ClearMec este mediu filtrant din cate stiu, este recomandat atunci cand vrei sa scapi de nitriti si nitratii din apa insa cu un mediu filtrant de acest gen reduci hrana si mediul bun pentru plante....daca iti doresti acvariu plantat eu zic sa nu apelezi la acest mediu filtrant.

ProdiBio StartUp este o substanta pe care eu nu as recomanda...din cate am inteles ai mai introdus bacterii asa ca nu mai este cazul...

Hraneste pestisorii cu nu foarte multa hrana, fa schimburile de apa si incearca sa testezi sa vezi ce valori ai si daca se poate posteazale si aici sa vedem poate iti putem fi de folos.

Sa stii k nu pierzi pestisorii asa usor, sunt niste pesti rezistenti, pesti recomandati pentru incepatori...nu este obligatoriu ca mediile filtrante, chimicalele sa iti ofere siguranta ca nu vor murii, daca tot vrei sa ai acvariul sanatos si frumos recomand sa citesti forumul acesta, ciclul azotului si celelante teme interesante pentru ca astfel vei putea intelege ceea ce se intampla in acvariul tau.

Respect si ape limpezi tuturor
Poti incerca sa mai adaugi un neon de 15 W, una dintre variantele la care la care ai putea apela ar fi Setul Aquael ZS...este un kit droser+socluri...un pret bun...eu am folosit si am fost foarte multumit....ape limpezi si sper sa iti fie de folos aceasta idee
ai detalii in postul de mai sus...moss, riccia, egeria, plantele plutitoare sunt recomandate insa orice planta este binevenita
salutari si ape limpezi
Eu ma refeream ca la o nastere sa te trezesti cu 200 pui...sincer nu am avut o astfel de problema, am avut un acvariu cu guppy/xipho dar a fost ceva de scurt timp si apoi i-am donat cu tot cu acei pui... si atunci cand am avut puiuti am apelat la selectia naturala...cine rezista bine cine nu este hrana pt fratii mai mari))

Succes cu imultirea lor si ape limpezi tuturor
In maternitate nu este nevoie sa tii mai mult de doua saptamani puiutii....greu sa aiba 100 pui si toti vii si sanatosi, mai este si selectia naturala, si acomodarea...orice varianta va alege va fi varianta buna.

Succes si ape limpezi
Si aceasta este o varianta...ambele variante au avantaje si dezavantaje...riscul sa se umple de pestisori este destul de mare, dar se dau repede la donatii si apoi poate doreste sa ii pastreze.

Viviparii sunt o specie foarte buna pentru incepatori, chiar sunt recomandati nefiind foarte pretentiosi.

Ape limpezi
oricand cu mare placere si succes cu viitorii puiuti...ape limpezi
 
Forum Index » Profile for kovaly » Messages posted by kovaly
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com