[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: adiradu
Forum Index » Profile for adiradu » Messages posted by adiradu
Message
Salutare,

ma poate ajuta cineva cu 5-6 Ancistrusi in Timisoara?

Multumesc
ocean wrote:
adiradu wrote:Acum nu ca n-as fi calm...Dar sunt extrem de curios...

Si noi suntem calmi si tare curiosi legat de al tau monstrulet de bazin

Vine, vine... am adunat materialele, m-am trezit din somnul cel de cateva luni si zilele astea incep sa arat ce si cum e pe la mine...
Dar nu vorbim aici la Calin despre asta...
kirucd wrote:
Mersi Adi, bine te-am regasit

Ceva modificari la sumpul de la cichlide?


Oooops... A mai trecut un an jumate de la postul precedent . S-a mai intamplat ceva cu cele ce le planuiai?

Sumpul meu ala facut in urma cu cativa ani si pe care prea bine il stii, n-are seaman si e cea mai buna versiune a lui insusi. Deci e ne-mo-di-fi-cabil...
S-a replicat intocmai si la noul bazin ce-l posed la momentul asta...
Facandu-mi un "review" printre jurnale, dupa ceva vreme, mi-am dat seama ca aici nu am inchis socotelile si am cam lasat totul in coada de peste...

Pe scurt, lucrurile stau asa: n-am mai apucat sa fac lumini si controlere pe bazin, asa cum mi-am dorit. Din cauze sa zicem locative, bazinul a fost inchis si donat exact in starea in care era, undeva prin primavara lui 2017 iar Lamprologinele au plecat spre alte case. Eu am ramas cu multumirea de a fi reusit pret de mai multe luni sa studiez acesti pesti minunati si interesanti.

Ca ajutor pentru cei care vor dori sa-si construiasca un bazin destinat acestor ciclide pitice, inchei acest jurnal cu un articol pe acest subiect scris de colegul nostru Paul Vilcu, pentru o revista de specialitate din SUA:

https://issuu.com/reefhobbyistmagazine/docs/ahm_q42017/44



calin_gherman wrote:
- pasul 2 - calmarea, cu filmul de dupa curatire.

Acum nu ca n-as fi calm, imaginea aia cu geamul plin de alge mi-e relativ cunoscuta de la ale mele bazine asa ca n-are ce sa ma irite...
Dar sunt extrem de curios...
Eu ridic media de aici: 52
?i vreo 40 de când fac acvaristica...
CatalinBarbu wrote:Cum mai merge mega-proiectul?
Nu am mai primit vesti in ultima vreme...


Merge, merge...
Am fost intr-o pauza de "acumulari" de resurse, ma refer la aspectul financiar al problemei. Necestitatile au devenit mai mari decat planuisem eu pentru proiectul asta si am fost nevoit sa fac un mic stop.

De cateva zile am reinceput in forta sa lucrez la proiect, voi reveni cat de repede si aici.

Ape limpezi!
Era imposibil de mutat intreg de acolo, nu incapea nici pe geam, nici pe usa. Abia am reusit sa-l trag in mijlocul camerei ca sa-l pot taia bucati.
Pana la urma l-am scos cu greu in 3 oameni, foaie cu foaie, pe geam. Backgroundul a ramas lipit pe sticla din spate si asa a fost luat.
Suportul l-am scos intreg si l-am refolosit la bazinul nou.
lukitza wrote:Multi km ati bagat pe langa acvariu. Denumirea filmuletelor zice ca ramai pe Tanganika. Asa e?


Da, ne-am cam invartit in jurul lui pana l-am dat gata...

Si, da, raman pe Tanganyika... Inca n-am epuizat domeniul
Gata, am ars inca o etapa din povestea acestui bazin: l-am lipit.

Ieri, full day, de dimineata devreme pana seara tarziu.

O "istorie" scurta a momentului, pe fast-forward




koala wrote:
@adiradu: Transmite-i maestrului Shubi ca ne e tare dor de dumnealui si ca ar fi bine sa ne mai viziteze si pe noi... in rarele dumisale clipe libere.

Done !
Am transmis ce era de transmis. Shubi sta in umbra, asta e sigur, si va iesi de acolo la momentul potrivit...


In alta ordine de idei, incet, incet adun ce-i de adunat ca sa iasa treaba buna. In cazul de fata, pistol pneumatic de silicon si menghine de colt.

Intr-una din zilele urmatoare, probabil intr-un weekend o sa ma apuc de lipit bazinul.

image

image
Si o mica completare pe ziua de ieri, o mica "bijuterie", creatia maestrului Shubi, care va completa caseta de overflow in partea superioara.

Dimensiuni: lungime 50 [cm], inaltime 10 [cm], confectionat din acril transparent de grosime 1 [cm].

image
Update: in paralel cu pregatirea (morala) ce o fac pentru operatiunea de lipire a bazinului mai adun diverse repere/componente.

Am ajuns la fitinguri, aka robineti, tuburi cu cot si fara cot, flanse, reductii. Instalatia de circulare a apei OUT-FILTRU/SUMP-IN va fi facuta din PVC-U. Am luat parte din repere de la vecinii mei de oras, BW INSTAL. Firma serioasa, multe chestii pe stoc, preturi decente.

Ca de obicei, foto cu piesele cumparate:

image

image

Bean-animalul in stare demontata
image
In continuare cateva lucruri mai "tehnice": pregatirea suportului.

Pana la urma, ca sa nu am emotii cu planeitatea locului m-am decis sa aranjez suportul&stuff sub forma de sandwich, si anume, in ordine de jos in sus:

- polistiren extrudat de 20 mm
- pal melaminat de 18 mm
- suport metalic
- pal melaminat de 18 mm
- polistiren extrudat de 20 mm
- bazin

Partea de jos de pe podea arata asa:
image

Am folosit suportul de la vechiul bazin, dimensiuni 2.70 [m] x 0.80 [m] pentru care am comandat o "extensie" de 0.80 [m] x 0.80 [m].
image

image

Am curatat vechiul suport, l-am revopsit ca sa arate fain si l-am prins de extensie.
image

A rezultat un mega-suport de 3.5 [m] lungime, 0.80 [m] latime si 0.80 [m] inaltime.
image

Partea de sus a "sandwichului", peste care voi aseza sticla. Peste tot intre polistiren si PAL am pus silicon, ca straturile sa ramana monobloc:
image

Prinderea PAL-ului de cadrul de fier, ca sa nu alunece:
image

image

Deasupra am asezat una din cele 2 sticle de fund care sa preseze si totul sa se aseze bine.
Grea rau sticla asta, manevra a fost facuta in 4 oameni...
image





Porcu wrote:O sugestie de om paranoic :
Inainte de a te apuca de treaba masoara cu ruleta toate dimensiunile geamurilor, e incredibil de neplacut sa constati in momentul in care lipesti ca nu se potrivesc .

Corect...

Am stat ieri cu ruleta vreo ora pe langa sticloantele alea, inca nu m-am lamurit pe deplin dar pare ca e bine.
Si cu masuratu' e greu la marimeile alea, nu vreau sa ma gandesc (inca) la restul...
Update de azi: pana la urma am avut noroc la transport.

Da, a fost curier, ca n-am avut alta posibilitate, a fost la "impuse" dinspre furnizor. Furnizorul a ales modalitatea asta de expediere si pana la urma a iesit treaba buna. Ca si costuri, transportul celor 2 paleti pe ruta Bucuresti-Timisoara, inclusiv paletii, ambalarea, materiale auxiliare, etc. a fost cam 1100 lei...

In afara de faptul ca m-au intarziat si in loc sa ajunga sambata la mine au ajuns doar luni, n-au fost probleme. Azi am avut camionul la poarta, cu cei 2 paleti frumos ambalati. Am descarcat "la mana", foaie cu foaie, in 4 oameni. Datorita modului de ambalare super-profi ar fi fost greu sa se sparga ceva asa ca totul a ajuns intact.
Am facut o inspectie sumara a marfii si am dat drumul curierului sa plece. Sticla arata perfect, muchiile perfect tesite, inclusiv gaurile pentru tevile de la overflow sunt cu muchiile cantuite.

Sticla, pregatita pentru lipire
image

Detaliu cu calitatea gaurilor:
image
... continuarea povestii de azi, in stil tipic romanesc

Dupa cum spuneam si aratau pozele de mai sus, ieri dupa-amiaza baietii de la Aquadec au terminat de ambalat sticla si au chemat curierul s-o ia. Care curier a luat-o. Sticla a fost incarcata intr-un camion al firmei *** si anume 2 colete de 3.6 metri lungime care cantareau peste 300 kg si un colet mai mic cu tuburile de silicon.
Ma pregatesc moral ca azi vine gramada de sticla pe care nu stiu cum s-o bag in casa, astept, astept si dupa ce mi-a trecut rabdarea la asteptat ma apuc si sun pe la firma ***. Prima data nimeresc la... Iasi, dupa ce ma invart vreo 10 min prin robotul lor din centrala telefonica. Baiatul de la Iasi isi da seama repede ca n-am treaba cu el si-mi dicteaza niste numere de telefon, unul din Bucuresti, altul din Timisoara. Sun la Timisoara... Eu: "Buna ziua, ma scuzati, caut si eu niste colete... mi s-a promis ca ajung azi, verificati care-i treaba... etc, etc".
El, cauta prin calculatoare: "... aaa, pai nu a ajuns decat ala micu, celalalte nu-s la noi... or fi ramas la Bucuresti" Eu: " nu va suparati, erau 2 colete mari de vreo 300 kg, le-au pus unii in camionul dvs. ieri in Bucuresti, sigur n-au ajuns..?" El: "nu, am scanat azi tot depozitul si nu le-am vazut..." Bun, ii multumesc si inchid.
Trec la numarul celalalt, sediul *** din Bucuresti. Eu: " buna ziua, etc... etc..." ii spun toata povestea. El: "aaa, pai nu s-au trimis ca avem multe colete si nu aveau loc. Si termenul pentru colete mari este 48 ore..." Eu: "adica le-ati dat jos din camionul vostru ca sa le puneti in depozit si maine sa le urcati din nou in camion sa le trimiteti la Timisoara.. ?? Vi se pare logic??? Au 3 metri jumate si 300 kg..." El: "nu era loc in camion. Si oricum eu nu stiu ce s-a intamplat ca eu lucrez in birouri... Au trimis doar coletul mic. Restul vin mai incolo" I-am multumit frumos si am inchis.

Concluzie: in timp ce astia fac sport extrem prin depozitele *** cu sticla mea, eu mi-am luat degeaba azi manusi de manipulat sticla...

image
Dan P wrote:Pana la urma cine au fost meseriasii? Arata super profi ambalarea!

Pana acum totul a fost profi, inclusiv comunicarea. La receptia marfii o sa va spun si despre calitatea lucrarii, sper sa nu fie probleme.

Este vorba despre Aquadec, pagina lor de prezentare este aici


Pai ma refer forta fizica (a mea) si forta de munca (a altora, pe care din pacate n-o am la dispozitie...)
Probabil va trebui sa teleportez foile alea de sticla in casa, cumva...

Pe asta cu cotitul foii de sticla pe dupa colturile labirintului de acasa o rezolv, traiectoria e calculata deja...
Dupa 3 saptamani de asteptare de la comanda sticlei, incep sa se intample din nou lucruri. Ieri am fost anuntat de furnizor ca sticla este gata, taiata, cantuita, gaurita si ambalata, gata de plecare.
Au rezultat 2 paleti de aproximativ 150 kg bucata, care au fost incarcati aseara de catre firma de transport. Am luat de la aceeasi sursa si un bax de Dow Corning 881, "sa fie..."
Astept coletele sa ajunga la mine in cursul zilei de azi, sper ca sticla sa ajunga intreaga...

Am un pic de emotii intrucat nu-mi imaginez cum voi duce sticla in casa...

image

image


 
Forum Index » Profile for adiradu » Messages posted by adiradu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com