[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: kirucd
Forum Index » Profile for kirucd » Messages posted by kirucd
Message
Conform normativelor valabile in Uniunea Europeana valoarea trebuie sa fie sub 50 mg/l.
Asta e valoarea la care se raporteaza toti furnizorii de apa potabila. Ca 50mg/l e o valoare
foarte mare e alta discutie, din punct de vedere legal ei sint acoperiti...
Filtrul de substrat, pe linga o foarte buna filtrare biologica, practic te va ajuta sa nu mai aspiri, substratul nu
se va mai imbacsi cu detritus. Asta daca e corect construit. Ca la orice filtru biologic ar trebui sa mergi pe
variantele de debite prezentate de mine in linkul de care vorbea Radu.

Substratul va avea o granulatie mica. Ada BioRio spre exemplu are o granulatie mica si are un volum de apa
cuprinsa in volumul mediului de aproximativ 55%. Presupun ca substratul pe care o sa il folosesti (eu as
recomanda Volcanit sau spartura vilcanica de la Adrian Jivulescu sau ceva asemanator) ar trebui sa aiba undeva
in jurul valorii clasice de 50% apa cuprinsa in volumul propriu. Un timp de retentie hidraulica de bun simt pentru
substrat ar trebui sa fie de la 30 de secunde in sus. Nu stiu ce dimensiuni are acvariul, nu ai pus pe nicaieri in
topic, decat ca are 750 de litri, dar facem un calcul aproximativ si il adaptezi tu. Daca inaltimea coloanei de
apa e de 50 cm atunci suprafata fundului va fi de 1,5 metri patrati si la o inaltime de 5 cm a substratului vei
avea nevoie de 75 de litri de substrat, care va contine 37,5 litri de apa.
Timpul de retentie hidraulica de 30 de secunde = 37,5 litri / X debit litri/secunda al pompei pentru filtru.
De unde debitul pompei = 0,8 litri/ secunda = 2.880 litri pe ora. Ca sa dublezi timpul de retentie, adica
60 de secunde, scazi debitul pompei la jumatate, adica 1.440 litri pe ora.

Deci o pompa care in mod real sa circule un debit intre 1.440 si 2.880 litri pe ora prin substrat cred ca isi face treaba.
La un debit prea mare, daca impingi apa de jos in sus, poti calcula si viteza fluidului prin substrat, e posibil sa iti ridice
substratul, iar daca tragi e posibil sa aduci diverse particule in pompa.

In final cred ca o pompa care sa iti circule in mod reala undeva in jur de 1.000 - 1.500 litri pe ora prin substrat ar
trebui sa isi faca treaba.

Cam asta ar fi partea teoretica, o pui tu in practica
georgemonda wrote:Oare se pot tine doi mandarini ,verde si albastru, in acelasi bazin????? Are cineva??


Daca bazinul e suficient de mare, da. Am avut eu doi si stateau fiecare in cate un colt de acvariu, practic isi impartisera
acvariul in doua.
Sebastian Costin wrote:Vezi ca e important ca in momentul in care lipesti intariturile sa fie bazinul golit pana peste 1/2. Nu trebuie sa ai nu stiu ce experienta sa lipesti intariturile.

Iti tai 2 sticle cu cate 2mm mai putin lungi decat interiorul bazinului, protejezi cu banda de hartie, pui silicon si le pozitionezi pe acvariu. niste menhhine te ajuta foate mult.

Spor


... iar peste cele doua fasii se mai pozitioneaza inca doua, peste ele si peste lateralele acvariului. Asta e solutia corecta, doar doua
fasii de care vorbesti tu nu sint suficiente, in functie si de lungimea bazinului. Siliconul este flexibil, nu rigid, la fel si sticla, nu este rigida.
Daca ar fi rigida toate acvariile nostre s-ar sparge la prima umplere cu apa.
vazilian wrote:Salut,
Incearca sa ai o discutie despre filtre de substrat cu nea Victor Z .
El are filtre se substrat hm si e f multumit de ele.



Are filtru de substrat dar are si sump pus la acelasi nivel cu acvariul, nu foloseste filtre conventionale, situatia e
diferita.

@Radu mersi
Gabi si Silviu ce aveti cu "baiatu" meu Andrei?!
Uneori oamenii nu au timp sa raspunda la postari, alteori dispar pentru o anumita perioada cum si eu am disparut
un an, asta nu inseamna sa va apucati sa aruncati cu pietre. Nu va place topicul sau nu va place persoana nu mai
scrieti in topic si gata. Pavelescule vezi ca ai sarit gardul!

Sper ca a fost o temporara iesire in decor, nici nu mai conteaza ce si cum. Avem prea putin timp la dispozitie ca sa
ni-l petrecem certandu-ne.

@Andrei arata bine pina acum, dar trebuie sa mai asteptam, mai e de lucru la el. Etapa asta intermediara nu spune prea
multe, sa vedem incotro se indreapta. Sint de acord cu Dan ca pietrele ar trebui sa nu fie acoperite, in fond pietrele de
acest tip nu se acopera, in cel mai rau caz doar putin. Altfel ai dat banii degeaba pe Dagon stone....
... adica la fel ca la fundul dublu cu prima foaie incastrata, doar ca aici ai fasii de sticla.
E cea mai buna varianta
... presupun ca semideschis...
Arata fain
Termostatul nu produce zgomot
Zgomotul este de la ventilatoare (nici macar nu m-am uitat la filmulet, dar nu am de ce sa ma uit...)
Foarte fain, imi place mult
Fundul e dublu? Din poze nu imi dau seama. Intariturile in H sint ok, totusi cea mai buna varianta este cu
intarituri duble ca la fundul dublu incastrat, in felul asta nu mai ai fasiile de geamuri pe mijlocul acvariul si
ai spatiu de manevra pe toata suprafata. Mai ales cand vorbim de cichlide, stanci, bolovani si backgrounduri...
E cam mare pentru nanoul respectiv. Poate te gandesti la un acvariu ceva mai mare, un 60 de litri sa zicem,
daca nu vrei sa renunti la filtru...
Silviu Man wrote:Dupa cum o vad eu, sta intr-un paludarium. Are si parte emersa si parte submersa.
Intrebarea e : tu cit timp poti sa-ti tii respiratia sub apa?


dan-iulian wrote:Nu numai pe alte continente... In apele noastre s-au introdus in ultimul secol :
- carasul - a inlocuit babusca si linul;
- bibanul soare sau Regina (cel mai colorat peste de la noi) - distruge cu frenezie icrele si puietul din lacuri si Delta;
- somnul african (pitic) - a distrus pe alocuri intregi amenajari piscicole (a ajuns si in Dunare);
- fitofagul, insotit de toata gama de chinezi (novacul, cteno .etc.). - nici nu avem studii de specialitate serioase, cara sa ne spuna exact cat au stricat (au patruns si in Delta Dunarii).
Cat despre alte si alte idei ale ”piscicultorilor romani” absolventi de Semanatoarea nu mai am eu stiinta!
Lipsesc aproape cu desavarsire ihtiologii care sa ne explice pe indelete cat rau s-a facut si cine stie cat se va mai face introducand specii straine peste ale noastre ce le cautam deja cu sonarul pe fundul Dunarii si pe care citim doar butuci si gropi!
Nici macar cazurile deja celebreale altor continente nu ne-au invatat nimic, pe unii dintre noi! Plm asta e! Ne resemnam...
Recent imi marturisea un tip - caruia i-am facut binele de a-i da niste pui de astronotus - ca-i hraneste cu puiet (autohton) dintr-un rau de langa casa lui Ce vorbesti domne? Pai ce nu e buni?

Sa ne scuze Koala...

later edit: Am vazut dupa postarea de mai sus...


Absolut de acord cu opinia ta
Vezi la Peti, http://www.aqua-life.ro

Dar sa te uiti si ce gauri ai, flansele de la Peti sint Aqua-medic si gaura trebuie sa fie putin mai mare, cu vreo 1-2 mm.
Si flansa are diametrul exterior mai mare decat cele uzuale, ma refer la partea de pe geam, nu din gaura.
Poti sa maresti si durata de intensitate 50% la doua ore.
um02122 wrote:

Dragos, asa ma gandeam si eu, avand in vedere ca nu imi prepar singur apa, ci o cumpar de la magazin (ar trebui sa imi cumpar instalatie de osmoza, sa justific aparitia a inca doua butoaie in casa, cutii de sare, etc.).
Dilema care ramane: tintesc spre parametrii pe care ii are apa de schimb, sau urc Ca/ Mg/ Alk spre valorile din apa de mare? Citisem undeva ca o concentratie redusa de Ca are si avantaje (legate de depunerile de calciu pe echipamente si o durabilitate mai buna in timp a acestora), si ca nu e resimtita nici macar de SPS atat timp cat o pastrezi constanta si in raport constant cu restul ionilor. Dilema e legata de faptul ca daca eu dozez la nivele superioare, cand schimb apa imi scad brusc nivelele, proportional cu cantitatea de apa schimbata. In plus, e ca si cum as arunca din solutia de dozat la canal.


Eu zic sa urci parametri spre apa de mare, dar nu la fel pe toti. Mai bine zis eu as zice un KH de 7-7,5, Ca undeva intre 380-420,
de preferat un 400, iar Mg poti sa depasesti fara probleme 1280 sau pe acolo. Un Mg mare te scuteste de eventuale depuneri de
calciu daca se intampla sa depasesti concentratia de Ca. Si schimba mai putina apa, un 10% la 10-14 zile ar trebui sa fie suficient.
Atunci cand faci schimbul poti aditiona in apa de schimb ce iti lipseste, in felul asta nu mai ai diferente. Dar oricum la un schimb
de 10% diferentele pe care le va induce schimbul vor fi mici. Mai mult, daca in timp faci teste si vezi care e consumul saptamanal
poti estima mai usor care ar fi diferentele cand faci schimb. Eu zic sa mergi pe aditii si schimburi de maxim 10%, e simplu sa gasesti
un echilibru. Cand vei avea multi corali va trebui sa testezi minim spatamanal si sa corectezi aditiile.
... sa nu devina invaziv
Cine?! Pompa?!
 
Forum Index » Profile for kirucd » Messages posted by kirucd
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com