[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dan.pavelescu
Forum Index » Profile for dan.pavelescu » Messages posted by dan.pavelescu
Message
Ciudat, planta aia trebuia sa fie ca gandacii de bucatarie.
Repeta pasii, dar cu neoni in loc de rame
Asa cum zice nea Gelu.
Sau incearca sa storci una intre degete, vezi daca merge.
Daca scoti mizeria din ele, le speli si le maruntesti, nu vad de ce nu.
Tubifex e mult mai periculos decat rama si se foloseste la greu.
Pare a fi identic cu ADA Amazonia 2, inclusiv la pret.

N-am folosit, m-am uitat nitel pe site-ul ala.
Vad ca scade foarte mult kh-ul. Te apuci de crescut tonine?
FlaviusTech wrote:
Am inteles ca acel parazit eclozeaza de pe fundul bazinelor si atunci sunt vulnerabili din tot ciclul, iar cand eclozeaza cauta pesti/gazde.
O sa mai tin 2 zile apa asa cu tratament si o sa incep sa fac schimburi de poimaine.


Sa mai incerc o data:

dan.pavelescu wrote:
Chiar daca dupa 2-3 zile o sa vezi ca parazitul nu mai e prezent pe peste, el abia atunci devine vulnerabil (acum este sub tesutul pestelui, e de neatins, dupa ce cade se inchisteaza si se inmulteste cu productivitate mare).
Nu intrerupi tratamentul, lasi asa.
Dupa 7-10 zile te apuci de redus temperatura, de schimburi de apa si musai sa pui niste carbon activ in filtru sa scoti substantele nedorite.

Ceva ce am folosit o data (nu la plantat), cu o granulatie care ii impaca pe toti si arata super natural:
https://www.nevertebrate.ro/pietris-dupla-ground-nature-midland-ground-0-8-mm-5kg-51249

Trebuie spalat bine, e un adevarat chin, dar merita. Poza de pe site nu arata bine, nici nu l-am recunoscut cand il cautam sa vi-l arat.
O poza mai aproape de adevar se gaseste aici:

https://www.azaqua.nl/en/cosmetic-sand/dupla-ground-nature-midland
Faza era sa incepi cu ridicarea temperaturii si apoi sa adaugi treptat sarea, sa o dozezi cam timp de 2 zile, nu in 2 transe zilnice..
Dar ma rog, poate merge si asa.
Sa mentii totusi temperatura ridicata si sarea in apa macar 7 zile, preferabil 10 (stiu ca am scris 2-3 zile, m-am informat intre timp mai bine).
Sper ca ai scos orice fel de filtrare chimica (carbune activ in mod special).

Chiar daca dupa 2-3 zile o sa vezi ca parazitul nu mai e prezent pe peste, el abia atunci devine vulnerabil (acum este sub tesutul pestelui, e de neatins, dupa ce cade se inchisteaza si se inmulteste cu productivitate mare).
Nu intrerupi tratamentul, lasi asa.
Dupa 7-10 zile te apuci de redus temperatura, de schimburi de apa si musai sa pui niste carbon activ in filtru sa scoti substantele nedorite.

Verdele de malachit o sa-ti decicleze bazinul, sa nu fii surprins. Era bine daca alegeai o singura solutie din cele 2.
Cu hranirea nu stiu ce sa zic, injumatateste-o, n-am idee.
Mai e loc pentru inca de 4 ori pe atat
La Fressnapf ai incercat sa vezi care e oferta de plante?
Parazitul are multe stadii in durata lui de viata.
Daca tratezi pestii separat si apoi ii aduci in acvariu, doar o iei de la inceput cu boala, ca parazitul e tot acolo bine-mersi.
Da un google dupa "freshwater ich life cycle".

Fara tratament pestii sunt morti 100%, precum si viitoarele achizitii.
Baga bre melci fara griji.
Melcii "maidanezi" sunt cei care se inmultesc repede in cazul unui dezechilibru.
Cei de substrat se inmultesc repede ca asa e natura lor, dar sunt utili.
In cazul unei invazii, bagi 2 melci asasini sau adaugi niste algicid in apa si ii rezolvi.
In limbaj popular, punctele alea albe se numesc "gris".
In general, daca are un peste vor avea toti..

Varianta 1:
Ridica treptat temperatura la 30 de grade.
Dupa 2-3 zile, poti incepe sa adaugi sare (cam o lingurita la 5 litri apa). Nu adaugi toata cantitatea brusc, ci treptat, preferabil pe parcursul a 2 zile.
Dupa alte 2-3 zile, te apuci de schimburi de apa (~25%/schimb), cam la 2 zile un schimb si incepi sa reduci temperatura pana la normal.

Atentie 1: plantele vor suferi la apa calda si sare
Atentie 2: apa calda e saraca in oxigen, deci trebuie sa maresti oxigenarea (pompa de aer sau valurire mai energica)


Varianta 2:
Folosesti o solutie dedicata din comert, conform instructiunilor.
Sa-l intrebi totusi inainte cum se identifica, barbat, femeie sau pisica
Florin_2024 wrote:Buna ziua! Doresc sa donez puiti de Molly. 3 saptamani. Aprox. 30 buc.. Sector 4, Bucuresti


Apreciem, dar posteaza te rog la rubrica "donatii", nu in topicul omului.

http://www.acvariu.ro/forum/forums/show/36.page
Asa, voinicul meu
La mine 6 poze = 6 secunde.
La tine e in ore?
Incepe sa prinda viata, arata bine

Da si matale lumina mai pe alb cand fac pozele.

Cyano o sa treaca de la sine, ai nevoie doar de solutia asta:

Pune-i o contragreutate, sa fie ca Hopa-Mitica
 
Forum Index » Profile for dan.pavelescu » Messages posted by dan.pavelescu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com