[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: StrumfSef
Forum Index » Profile for StrumfSef » Messages posted by StrumfSef
Message
Ii iau eu daca ma este valabil; mai am 3 bucati
Sunt puntius conchonius;
Am un prieten care face drum catre Timisoara cam o data pe luna, in interes de servici, cu masina, si ma gandesc ca daca ar putea sa ii ia in ziua in care pleaca spre Bucuresti, ar putea fi ok.
Eu am sa vorbesc cu el, cand are drum.
Intrebare: ce varsta/marime au pestii?
Intradevar sunt cam multi de 'daca', dar vedem analizam situatia si stabilim daca are rost sa ne complicam
Salut, as dori si eu cativa, cum sa facem?
Multumesc si eu ptr plante
Multumesc si eu ptr plante si melci,
RedRooster e un tip super de treaba;
Schimb un exemplar Cyrtocara moorii (blue dolphin chiclid) cu zebre, neoni, rasbora, ternetzi sau barbus Odessa; eventual si plante.

Am preluat acvariul de curand de la un prieten, care nu s-a interesat de compatibilitatea pestilor;
Trebuie sa il dau deorece este singura cichlida din acvariu (80l) si imi fugareste toti pestii, are 7-8 cm, este foarte frumos dar nu este in locul potrivit.
Salut tuturor,

Postez acest mesaj, deorece nu am mai avut activitate pe acest forum de circa 5 ani, si consider de bun simt sa actualizez putin informatiile.

Cam in perioada in care m-am inregistrat pe acest forum (acum 6-7 ani) am inceput cu un acvariu de 80l ca orice incepator; mentionez ca m-am documentat amanuntit in prealabil (cateva luni de zile) despre tot ce inseamna lumina, plante, substrat, filtre pesti etc.
In, relativ, scurt timp am ajuns de la acvariul meu de vivipari de 80 l, la 3 acvarii:
- 300l - discusi + neoni
- 200l -scalari ( 4 perechi care depuneau regulat; acvariul era impartit in 4 compartimente separate cu geam sablat)
-80 l - zebre + barbus tetrazona + puntius conconius

Toate acvariile plus suporturile (cel de 300l -metallic) au fost confectionate de mine dupa informatiile de pe forumuri+site-uri
Recunosc ca cel mai echilibrat acvariu era cel mare; singurul care avea filtru extern; si cel mai bine plantat.

Spre final aveam o minicerscatorie de artemia saligna, si incepusem sa ma documentez despre un proiect de schimbare automata a apei in acvariu.
Bineinteles mai aveam cateva acvarii mici pentru puii de scalar;

Singura problema era ca toate acestea erau intr-un apartament de 35 mp, in care locuiam cu prietena mea de atunci si cu sora mea; abea terminasem facultatea si descoperisem acest hobby minunat si il aprofundam in continuu.
Eram absorbit de varietatea speciilor si de ce minunatii de mini-ecosisteme puteai creea; erau perioade cand stateam mai bine de o ora in fata acvariului si ii priveam in continuu, fara sa fac altceva.

Dupa multe discutii cu prietena si familia, (imi aduc aminte urma sa imi iau instalatie de CO2, si ma batea gandul sa incerc si un acvariu marin), pot spune ca am avut un moment de repaus, de cuget in care am spus "bine, gata, ok , am inteles......"

Au urmat cateva saptamani de zile in care am vandut si am donat tot, absolut tot, stiam ca daca opream ceva , orice era mult prea putin si doar ma amageam.

Toata activitatea mea a fost privata de acvaristica din acel moment; din cand in cand eram surprins de vanzatoare holbandu-ma la cate un acvariu din diverse petshop-uri, putin nostalgic.

....Pana cand anul acesta de revelion am fost la un prieten din copilarie, care s-a mutat intr-un apartament, nou procurat, si avea un acvariu....
Nevasta lui suferea de o tuse, si exista o disputa intre ei, cum ca din cauza acvariului .....
Am depanat impreuna amintiri despre pesti si altele si totul a fost frumos.

Acum 3 zile primesc un telefon de la el si imi spune ca vrea sa imi dea acvariul, ca nu mai poate sa il mai tina , ca nu se mai intelege cu nevasta.

Si uite asa am inceput din nou, de aceasta data mai domol, mai chibzuit, sper....; cu un acvariu de 80l; cert e ca am mai mult spatiu, tocmai ce am achizitionat la finele anului trecut un apartament cu 3 camere, impreuna cu viitoarea nevasta; pe care momentan il amenajez.

In momentul de fata trebuie sa fac cateva schimbari majore deorece , in acvariul meu este "putin" ciorba:
-2 pangasius
-1 blue dolphin (chiclid)
- 2 hoplo
-2 ancistrusi
-2 synodontis
-2 xipho
-2 barbus
-1 tertzi
- 2 rasbora

+substrat plin de scoici, trei plante de plastic, corali

Am reusit sa il conving sa dau 'chiclida' insa mai lucrez sa il conving ca cei doi pangasius ("febletea lui"), nu au ce cauta intr-un acvariu de 80l; au deja aprox 17cm.

Am in gand sa dau ce inseamna, pesti mari, sa schimb substratul, si sa pun cat mai multe plante natural; va mai tin la current.

PS: Multumesc moderatorilor ca nu mi-ati dezactivat contul











Patru perechi de scalari :
- doua sunt in al doilea an de depundere (cele cu alb si negru, am scos pui si anul trecut si anul acesta)
- doua formate anul acesta (cu una am scos pui, celalta masculul mananca icrele), acestea doua sunt argintii cu dungi negre
-pretul este de 50 lei/pereche cele 3 confirmate si 35 lei cea neconfirmata
PRET 35 LEI perechea confirmata si 20 lei masculul cu femela

O BERE CORONA PENTRU O PERECHE DE SCALAR DEASEMENI O BERE CORONA PENTRU UN PACHET DE 15 PUI DE SCALAR LA 4 CM SAU 4 BERI CORONA PENTRU TOTI PUII DE SCALAR (80-100BUC)

OFERTA ESTE VALABILA ASTAZI SI MAINE DIMINEATA PANA IN 12 TEL 0725506171

pestii se ridica personal de la mine de acasa (aduceti si pungi ptr transport), ptr mai multe detalii la telefon. poze se pot vedea in anunutul meu de la vanzari
REDUCERE:

Patru perechi de scalari :
- doua sunt in al doilea an de depundere (cele cu alb si negru, am scos pui si anul trecut si anul acesta)
- doua formate anul acesta (cu una am scos pui, celalta masculul mananca icrele), acestea doua sunt argintii cu dungi negre
-pretul este de 50 lei/pereche cele 3 confirmate si 35 lei cea neconfirmata
PRET 35 LEI perechea confirmata si 20 lei masculul cu femela

OFERTA:

Mai sunt pui de scalar , sanatosi si foarte mancaciosi (varsta aprox 3luni, dimensiune 4cm) , 2lei buc sau pachet de 10 buc =15lei sau pachet 20 buc =25 lei

Deasemeni ramane la vanzare si Filtru eheim 2228 impecabil plin cu siporax - 400 lei NEGOCIABIL, si ce mai e in anunt....

Detalii la telefon 0725506171 sau PM
.....inca cateva poze.... pentru mai multe poze da-ti pm si pot trimite prin mail la cei interesati.
Perechi de scalari depunatoare (una a depus din nou ieri dar nu ma pot ocupa de cresterea puilor din lipsa de timp) LA PRETUL DE 40 LEI BUCATA SAU

pachet 3 perechi confirmate cu mai multe serii de pui scoase + un mascul si o femela maturi care au depus dar nu au scos pui (masculul mananca icrele in loc sa le fecundeze) LA PRETUL DE 110 LEI SAU

pachet toate perechile de scalar+ cei doi scalari+ acvariul in care stau acum (descriere mai detaliata in anunt mai sus, cu filtre, capac,....) + mai multe bonusuri (3 acvarii 10-15l, artemia pure egg JBL, JBL nobil fluid, si mai vedem la fata locului...) LA PRETUL DE 300 LEI

Acvariu 95X60x50, 285l, home made cu sticla de 10mm si silicon negru
+ suport metalic (profil rectangular sudat)
+ peste 10 specii de plante (echinodorus bleheri, cryptocoryne, ludwigia, bacopa, ...)
+ 3 buturugi
+ capac home made negru cu 3 neoane philips TLD 865 30W si 3 drosere Vito
+ 2 cory paleatus (gri, 8 cm), 2 hoplo(8-9cm), 6 ancistrusi(5-7 cm), 8-9 melci pomaceea, melci de substrat, melci asasini
+substrat JBL si pietris

REDUCERE : 430lei negociabil

Filtru eheim 2228 impecabil plin cu siporax - 400 lei

si restul ramane la vanzare (perechi scalari, pui scalari).

Preturile sunt negociabile si articolele se pot vinde in orice varianta posibila. Detalii mai multe pe PM sau la Telefon 0725506171
Multumesc! Sper sa va bucurati cat mai mult de ei si sa nu aveti probleme nici pe viitor, sanatate si numai bine!
Discusii s-au dat.

Ramane la vanzare:

Acvariu 95X60x50, 285l, home made cu sticla de 10mm si silicon negru
+ suport metalic (profil rectangular sudat)
+ peste 10 specii de plante (echinodorus bleheri, cryptocoryne, ludwigia, bacopa, ...)
+ 3 buturugi
+ capac home made negru cu 3 neoane philips TLD 865 30W si 3 drosere Vito
+ 2 cory paleatus (gri, 8 cm), 2 hoplo(8-9cm), 6 ancistrusi(5-7 cm), 8-9 melci pomaceea, melci de substrat, melci asasini
+substrat JBL si pietris

REDUCERE : 430lei negociabil

Filtru eheim 2228 impecabil plin cu siporax - 400 lei

si restul perechi scalari, pui scalari.
acum ti-am raspuns, ai pm.
Ar trebui sa dau macar pestii in aproximativ 2-3 saptamani deoarece trebuie sa plec ptr o perioada mare de timp din Bucuresti si astfel ma gandesc sa mai fac cateva mici reduceri de pret momentan doar la fauna dupa cum urmeaza:

Cei 3 discusii blue turquoise la aprox 9 cm vor fi 55-60 lei bucata ( 60 lei cel mai mare) sau toti si impreuna cu cel de 6-7 cm LA 160 LEI

Perechi de scalari depunatoare (una a depus din nou ieri dar nu ma pot ocupa de cresterea puilor din lipsa de timp) LA PRETUL DE 40 LEI BUCATA SAU

pachet 3 perechi confirmate cu mai multe serii de pui scoase + un mascul si o femela maturi care au depus dar nu au scos pui (masculul mananca icrele in loc sa le fecundeze) LA PRETUL DE 110 LEI SAU

pachet toate perechile de scalar+ cei doi scalari+ acvariul in care stau acum (descriere mai detaliata in anunt mai sus, cu filtre, capac,....) + mai multe bonusuri (3 acvarii 10-15l, artemia pure egg JBL, JBL nobil fluid, si mai vedem la fata locului...) LA PRETUL DE 300 LEI

Deasemeni mai am destui pui de scalar si din prima serie care au mai crescut si din cei mai mici care se apropie si ei de 3-4cm LA PRETUL DE 2,5 lei/buc sau 20lei/10 buc, sau la cantitati mai mari pretul mai scade (stoc - cred ca inca se apropie de 80 de buc poate si mai bine)

Toti pestii sunt sanatosi si mancaciosi (mai ales pui de scalar), se pot vedea inainte, si la achizitionarea mai multor obicecte (gen pesti plus acvariu sau pesti pluc aparatura plus acvariu, sau orice alta combinatie) SE OFERA REDUCERI.
de unde sunteti?
Neonii s-au dat chiar inainte de a aparea mesajul pe acest forum (am postat dar mesajul a parut dupa vreo 4-5 zile, ce pot sa zic un forum grozav), pui de scalar ma sunt si incalzitoarele, daca credeti ca merita va trimit, da sa imi ziceti unde si o sa suportati transportul
Inca valabil!
Valabil!
Mai sunt pui de scalar , sanatosi si foarte mancaciosi, 2,5 lei buc sau pachet de 10 buc =20lei

Pereche scalar depunatoare 45 lei bucata! sau 3 perechi depunatoare plus un mascul si o femela maturi (pereche neconfirmata) 140 LEI, mai multe detalii in anuntul intreg de mai sus sau la tel 0725506171 sau PM.

 
Forum Index » Profile for StrumfSef » Messages posted by StrumfSef
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com