[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: trandafir
Forum Index » Profile for trandafir » Messages posted by trandafir
Message
Buna si multumesc pentru felicitari!
Geamul de deasupra face parte din proiectul pentru capac; practic vor fi doua capace: unul de sticla si celalalt din pvc. M-am gandit la acest gen de capac pentru ca o sa mi-l fac singura si pentru ca nu ma pricep la fire si cabluri am cumparat deja o lampa in genul celor de pus afara pe terasa sau la baie, si voi mai cumpara inca una si le schimb doar neoanele.Lampile vor sta pe capacul de sticla, ca sa nu ajunga umezeala la ele, iar deasupra celalalt capac.Asta pana cand voi gasi pe cineva priceput sa-mi prinda neoanele de capac. Stiu ca cel din sticla va fi mai costisitor pentru ca se va depune calcar pe el si va trebui curatat mai des, dar deocamdata nu am incotro.
exp wrote: Am observat ca ai avut probleme cu orice peste ai avut in acvariul acesta.

In primul rand ''acvariul acesta'' nu este acelasi cu cel in care au fost probleme;
exp wrote: Ma intreb...ai auzit de ciclare sau de parametrii apei?

in al doi-lea rand, prin intrebarea pe care ti-o pui tu, ma jignesti pe mine, iar eu nu-ti permit pentru ca nu ma cunosti,
si in al trei-lea rand ai spus ca nu te pricepi la africani, deci daca nu te pricepi NU TE BAGA si cu asta am incheiat orice discutie cu dumneavoastra domnule exp.


Cer SCUZE adminilor, dar trebuiau lamurite anumite aspecte ale problemei.


Multumesc BGD46 pentru filmulete, sunt foarte interesante si intr-adevar pietrele nu sunt toate ''rotunde ca niste oua de dinozaur''
1. Nu au incalzitor pentru ca au 26 de grade de la temperatura din casa;
2. Caut fundal albastru inchis, dar am gasit decat negru si eu nu vreau negru;
3. Deja imi doresc un acvariu mai mare dar nu am spatiu unde sa-l pun;
4.Multumesc oricum, si mie imi plac ciclidele colorate ,dar treaba este sa fie si compatibile unele cu altele si tocmai de aceea am cerut sfatul celor care se pricep.
Sunt constienta ca acvariul este mic dar pana la urma este doar un hobby. Fundalul o sa vina si el, iar despre pietre ce sa zic....... daca stateam mai aproape de munte faceam rost si de pietre rotunde, dar cum eu stau la mare, cam asta e tot ce am putut sa gasesc. La vara cand o sa ajung pe la munte cu siguranta o sa-mi aduc si pietre de rau.
Dar sa revenim totusi la ce ma interesa pe mine mai mult.........CE PESTI SA PASTREZ?
Restul eu cred ca sunt detalii pe care le voi rezolva pe parcurs(fundalul,pietrele,iar cand va veni si capacul cu o iluminare corespunzatoare vor aparea si algele).
P.S. Explica ''acvariu matur''.
Buna ziua la toata lumea!
De cateva luni am renuntat la vivipari si mi-am luat cateva ciclide; am plecat de la 2 P elongatus si 2 L caeruleus, iar acum am ajuns sa am o ''ciorba de peste''.Intr-un acvariu de 120L am urmatorii pesti:
-3 C. Moori
-7 N. Livingston
-1 N. Venustus
-5 Iodotropheus Sprengerae
-3 L. Caeruleus
-2 Acei Ngara
-3 M. Auratus
-2 P. Elongatus Mpamga
-1 P. Elongatus
-1 Maylandia Estherae
In total sunt 28 de pestisori de la 2 la 10 cm. Acum am nevoie de sfatul vostru ca sa ma pot hotari pe care sa-i pastrez.
Eu ma gandeam sa-i pastrez pe:
-Livingstoni
-Venustus
-C Moori
-Acei ngara
-Caeruleusi; voi ce parere aveti?
In prezent este liniste si pace in acvariu, chiar daca sunt asa multi nu se bat. Astept sfaturile si totodata si criticile voastre. Multumesc!
mai este valabil ....... daca da le iau eu
le ia sora-mea, ca sta in titan
ce pret?
Buna, de unde ai luat tu pestiucii, ca am si eu doi care nu siu ce specie sunt si seamana putin cu al tau (nr 1), doar ca ai mei sunt negrii cu dungi care uneori sunt gri alteori sunt galbene si pe burtica au tot asa putin galben. Te intreb de unde i-ai luat pentru ca eu cred ca sunt masculi si vreau sa le cumpar femele.
Scuze, dar nu am mai avut timp sa scriu, voiam sa va spun ca pestii s-au vindecat de mult, chiar dupa prima doza de Punktol, dar ca sa stau eu linistita ca nu reapare boala am mai pus o doza in a 3-a zi. Multumita sfaturilor primite de la voi akum toti sunt ok. S-aveti ape limpezi, iar bolile sa stea cat mai departe de bazinele voastre.
Sincer, nu am ami facut schimb de apa, si pentru ca incalzitorul se stricase cu putin timp in urma nici nu le-am crescut temperatura, la mine a functionat doar cu aerare maxima si Punktol.
calin_gherman wrote: No, tratamentul clasic...temperatura crescuta plus o substanta, ceva specific.



Multam fain de sfat. O zi buna!
calin_gherman wrote: ce ai facut la bazin inainte de aparitia acelor puncte?

Am adus niste pesti noi fara sa-i tin la carantina smilie si am bagat in filtru (fara sa-mi dau seama la inceput) un burete pe care l-am avut cand au avut ceilalti pesti gris. Mi-am dat seama abia dupa ce au aparut punctele. Credeti ca ar fi putut ramane microbul in burete chiar daca nu a mai fost folosit, sau se poate sa fie de la pestii cei noi?
Uitasem sa zic .....sunt africani.
pai am mai trecut o data prin asta cand am avut xipho si moly si e cam la fel cu ce au avut ei atunci, doar ca atunci am descoperit mai tarziu si aveau mai multe puncte, inclusiv pe aripioare, acum nu au decat cateva pe spate
Buna ziua! Dupa cum am scris si in titlu am si eu o intrebare: ciclidele fac gris? Pentru ca azi dimineata am vazut cateva puncte albe la doi dintre pesti, si pentru ca am mai trecut prin experienta asta cand am avut vivipari, sunt aproape sigura ca este gris. Deocamdata nu au decat cateva puncte pe spate, pe aripioare nu am vazut nimic. Daca intr-adevar este gris pot sa le pun Punktol ?
cer scuze pentru calitatea pezelor dar sunt facute cu telefonul mobil, camera foto nu este acasa.
multumiri celor care s-au straduit sa-si dea seama totusi ''despre ce este vorba in aceasta propozitie'' , cum spunea o profesoara de-a mea.




P.S. Intradevar cea portocalie mi s-a spus ca este o femela cand am cumparat-o, dar de ............... DEMASONI. Stiu ca nu trebuia sa scriu asta pentru ca o sa va stricati de ras, dar am vrut sa atrag atentia asupra unui lucru foarte important care se intampla la noi, si nu doar in targuri cat si in pet shop-uri.
Inca o data smilie pentru cei care mint atunci cand vad ca, cumparatorul este incepator, iar ei profita si le vand altceva decat ce li se cere.
Inca o data spun ATENTIE MARE INCEPATORI , cel mai bine este sa luati cu voi pe cineva cu experienta in domeniu.
Buna ziua la toata lumea! Fiind incepatoare intr-ale ciclidelor va rog sa ma ajutati sa identific din ce specie provin cei 2 pestisori.


In prima poza este vorba despre cel albastru-indigo cu aripioare galbene.



Cel portocaliu din ultima poza are niste dungi verticala putin maiinchise la culoare.
Un pret pentru capac si fundal se poate?
Ce sunt, masculi sau femele?
Nu stiu daca mai e nevoie sa-ti raspund, ar trebui ca pana acum sa fi trecut deja boala. Pai dupa cum ti-am spus eu nu am pus decat de doua ori punktol in apa la interval de 5 zile intre doze, am dat pompa de aer la maxim si am scapat rapid de gris. De cand am depistat boala si pana a disparut a durat cam o saptamana, poate o saptamana si 2-3 zile.
Bafta in tratarea pestilor si ape limpezi.
Si eu am folosit tot Jbl Punktol Ultra si dupa doar doua dozari(a doua dozare la 5 zile dupa prima) am scapat de gris fara nici un mort.
''Va multumesc'' pentru sfaturi, pestele a murit aseara.
 
Forum Index » Profile for trandafir » Messages posted by trandafir
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com