[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: scarabell
Forum Index » Profile for scarabell » Messages posted by scarabell
Message
Cmariusgabriel@gmail.com wrote:Acvariu de 90l.
Filtru oase biomaster 250,
Aditie C02 aprox 2 pic pe secunde de la 3jumate pana la 10.( de o saptamana numai functioneaza electrova nu stiu numai opreste si merge intruna l-am lasat cu o bula pe sec).
Lumina de la 17 pana la 23.
Filtru cu osmoza inversa pentru schimburi apa.
Am scos toate pietrele si crengile si leam curatat spalat cu clor .. etc, am aruncat 90% din plante .. am pastrat cateva fire in fundal si gazonul din partea dreapta in cealata parte m replant gazon.
Am si bagat aprox 1ml de apa oxigenata la 1l de apa din acvariu.. au disparut majoritatea. Apoi am luat 3 Otto si au curatat cam tot acvariu, dar din nou apare dinsol aceasta alga/mazga care si miroase urat. De doua saptamani fac schimburi de apa la 3..4 zile.
Fertilizant dau o data pe saptamana S7. Si o data pe luna S30, la scimburi de apa folosesc Seachem prime conditioner.
Teste apa:
Gh- 14, KH-13, PH- 6.92.
Atasaez link cu poze.
https://ibb.co/rxSLrV2
https://ibb.co/3cK9bWV
https://ibb.co/N3hsq4P
https://ibb.co/McQqyxb
https://ibb.co/PD5gCtd
https://ibb.co/FgGhPwp
[url]https://ibb.co/jDcwwjv
https://ibb.co/pWs4d9b [/url]

Orice sfat este binevenit.
O zi buna.

Par sa fie cyanobacterii https://www.thesprucepets.com/cyanobacteria-blue-green-algae-1378628
dan.pavelescu wrote:Foarte ciudat.. balastul e sigilat intr-o cutie etansa, nu are cum sa intre apa la el. In ce spui ca a intrat apa, in tuburile de neon sau..?

Apa a intrat apa in corpul lampii nu in tuburile de neon. Cand o inclinam se auzea cum se prelinge apa in interior. Singura explicatie gasita de mine este ca ar fi ca a intrat prin evaporare. Nu cred ca a intrat pe langa tuburile de neon. Are niste garnituri foarte etanse.
Am schimbat neoanele cu unele noi si tot nu functioneaza. Una noua este destul de scumpa si as fi vrut sa vad daca pot sa o repar cumva.
Salutare,
Am o lampa Juwel cu neoane T8 de 18W in care a intrat apa prin evaporare din acvariu. Am lasat jos acele "flapsuri" din lateralele lampii si, in cateva luni, prin evaporare, s-au acumulat aprox. 15ml in interiorul lampii. Nu imi dau seama cum pentru ca este sigilata la capete. Mai am un acvariu Juwel de aproximativ 14 ani si nu am avut nicio problema cu el.
Dupa ce am dat-o jos si am miscat-o dintr-o parte in alta se putea auzi ca are apa in ea. Am lasat-o doua saptamani la soare ca sa se evapore apa din ea insa acum nu mai functioneaza.
S-a confruntat cineva cu o problema asemanatoare? As putea sa incerc sa o repar in vreun fel?
Multumesc!
Salutare,
Am un prieten care vrea sa renun?e la setup-ul cu ciclide africane ?i sa înceap? unul cu vivipari, neoni, tetrazone. Nu ma pricep la africane în asa fel încât sa-i enum?r asa ca o sa pun câteva poze cu pestii. Pe lâng? cei din acvariu mai are într-o maternitate vreo 40-50 pui de caeruleus cu dimensiuni între 3-7 cm.
O sa pun tel. lui (nu are rost sa facem tel. f?r? fir) - 0724.737.001.
Multumesc!
Salutare!
Pentru o mai mare eficienta ma gândeam sa folosesc reflectoare la un acvariu Juwel cu neoane led. Nu ?tiu îns? dac? se poate din punct de vedere al sistemelor de prindere versus diametrul neoanelor.
A încercat cineva sa ata?eze reflectoare la neoane led?
Multumesc!
Dan P wrote:Inca astept Jaguarii, in rest, asta-i pisoiul :


Este superb! Maine coon?
Imi cer scuze pentru posturile repetate.
Mai fac un apel catre cunoscatori pentru ca situatia se complica. Cel cu buba deja nu mai mananca deloc si a aparut aceasi problema si la celelalt flowerhorn.
Va multumesc!
Pestele este din ce in ce mai retras si nu mai mananca. A luat o bucata de inima de vita in gura dar a scuipat-o...de granule nu se mai atinge. Buba alba din gura pare sa fi crescut in dimensiuni si a inceput sa faca excremente de culoare alba.
Am fost la pet shop dar cei de acolo nu stiu ce ar putea fi...
Daca aveti idee despre aceasta boala/ciuperca/fungus va rog sa imi recomandati un tratament.
Va multumesc!
Salutare!
Am un flowerhorn caruia i-a aparut o excrescenta alba in partea de jos a gurii atat pe interiorul dar si exteriorul gurii. Azi dimineata am observat-o si pare sa creasca in dimensiuni. Pestele mananca cu aceasi pofta ca de obicei (granule si inima de vita) dar este mai restras fata de obicei. Mai am inca un FH (ambii aubfost cumparati acum 3 saptamani de la un pet shop) dar celalat nu pare sa aiba probleme similare.
Aveti idee ce ar putea fi si cum as putea sa scap FH de aceasta problema?
Multumesc!
Cumpar kribensis 1mascul si 1 sau 2 femele - in Bucuresti sau Ilfov.
Multumesc!
cristiandrei wrote:@scarabell, asa vreau sa fac si eu la un Rio180, sa pun in-ul de la cel extern in filtru intern ce vine cu acvariu dar ma tem ca nu ajunge suficienta apa acolo incat a fie si pentur pompa de la filtru Juwel intern si pentru cel extern.

Crezi ca sunt probleme din cauza asta?

Ar trebui sa fie destul spatiu. Poate sa fie prea groasa teava de IN dar si asa se poate bricola ceva ??.
Dezavantajul ar fi ca nu prea mai ai loc sa pui un fel de pre-filtru sau burete pe IN si canistra se umple mai repede cu mizeriile aspirate.
Nu iti face probleme legate de apa din filtrul intern Juwel. La mine este destula pentru cei 600 L/h ai pompei Juwel plus cei 1250 L/h ai canistrei Eheim 4+ 600. Gratarele prin care intra apa in filtrul intern au destul loc pentru un debit mai mare.
Bafta la bricolat si te rog sa postezi dupa ce termini ?
Deliabiba wrote: - Stiu dar nu scap de biofilm cu el, cred ca al meu are pompa de 600lph nu de 1000lph si nu sunt multumit de el.
- Pt biofilm am cumparat un Eheim Skimmer care chiar face treaba il las 30 de minute pe zi si este perfect
- Momentan am un Eheim pro4+ 600 si Juwel-ul original pe care am sa-l inlocuiesc cu Oase 350
- Am avut inainte filtrul original + un Eheim Eccopro300 dar apa nu era curata, dupa ce am pus filtrul nou Eheim apa este crystal clear.
- un alt neajuns la filtrul original este ca daca vrei sa faci un schimb mai mare de apa - trebuie sa il opresti si sa opresti si incalzitorul
- la al meu pot sa scot cam 20l de apa inainte sa ramana pe uscat si cam 30l inainte sa trebuiasca sa opresc si incalzitorul.
- daca imi ud florile scot cam 120 de litri adica 40% din volumul de apa, la umplerea acvariului folosesc apa ce o trec prin filtrul de osmoza si temperatura scade prea mult in acvariu la un schimb mare de apa

Cam asa am si eu
Eheim pro4+ 600 si filtrul intern Juwel. La cel intern am crezut ca si tine ca daca pun pompe mai puternice o sa am apa mai curata. Am luat una de 1500...haos...era ca in masina de spalat...saracii pesti erau ca la montagne-russe. Am incercat apoi cu una de 1000 L/h dar nici asa nu a fost ok. In afara de un curent teribil care mi-a zapacit pestii chiar nu mi s-au parut mai bune din punct de vedere al filtrarii. Cea de 600 L/h mi s-a parut cea mai potrivita si pe ea o utilizez de 10 luni fara probleme. In combinatia asta am curatat filtrul extern la interval de 10 luni si ceva. As fi prelungit cu cel putin 4-5 luni intervalul de curatare dar am renuntat la buretele de pe IN si asa s-a colmatat mult mai repede.
Inca un plus as filtrului intern Juwel...am introdus intake-ul filtrului inauntru pe langa pompa asa ca am scapat de aspectul inestetic al tevii de IN.


Deliabiba wrote:
Acuma mai am de scos filtrul Juwel afara din accariu si sa montez asta

Daca reusesti sa maschezi cu ceva filtrul Juwel ar fi super. Este foarte util. Eu am un Rio 240 si, dupa ce am scos filtrul intern, l-am lipit la loc. Este un skimmer bun cu ajutorul caruia am scapat de biofilm si resturile de plante care plutesc pe luciul apei (deci ajuta si la filtrarra mecanica), poti schimba directia curentilor de apa cu ajutorul tubului de plastic ce iese din filtru, valureste si oxigeneaza apa, plus ca in el incap cativa litri de material filtrant care cu siguranta ajuta.
adrian09 wrote:daca e blocat si s-a lipit sau e greu de scos,tine pompa in apa vreo 2 zile si incearca sa misti axul..sa il rotesti dupa care sa il scoti... nu forta prea tare,in cazul in care rugina a patruns bine sa nu se rupa...cu toate ca in acest caz(in care a patruns rugina bine in el)nu prea ai de ales...
Daca e numai un strat de rugine trebuie sa il poti roti.. apoi curata bine rugina.....
bu stiu sigur daca deruginolul afecteaza plasticul dar in gebneral apa curata bine.. si cureti axul cu o perie de sirma sau plastic..
nu conteaza daca raman pete,acelea se curata in timpul functionarii
un patent care a prins rugina si nu il mai poti deschide sau se manevreaza greu ,daca il ti in apa isi da drumul..
pe baza asta spun .. baga pompa in apa si cred ca poti scoate axul

Salut Adrian!
Am incercat varianta sugerata de tine dar din pacate nu am reusit. Tinusem pompa in otet cel putin 24 de ore pentru dizolvarea unor depuneri de la marin asa ca am incercat aseara. Nu am reusit nici macar sa o rasucesc deloc. Am tras, am rasucit, ba chiar am incercat sa o imping dar degeaba...axul pare turnat acolo. Axul nu este ruginit in partea de jos (care intra in plastic) ci doar pe la mijloc asa ca nu se pune problema sa fie intepenit din cauza ruginei. Pun doua poze pentru a se vedea mai bine despre ce anume vorbesc.
Salutare!
Am o pompa mai veche Juwel 1000 caruia i-a cam ruginit axul metalic. Stiti cumva daca acesta poate fi schimbat? Nu as vrea sa il trag fortat si sa risc sa o stric de tot.
Multumesc anticipat!
lukitza wrote:Uita-te ce varza e la ei pe site la capitolul ciclide. Nu ma mir deloc.
Maine imi ajunge si mie o comanda de ciclide de la ei. Sa vedem cum mi-a fi norocu.

Imi pare rau...stiu cum e sa comanzi ceva si sa primesti altceva.
Totusi discutia a deviat putin asa ca revin ca as vrea sa va readuc aminte scopul postarii ??.
Stie cineva daca la Coralis au multispinosa? Sau poate in Obor?
Multumesc!
BBogdan wrote:Cred ca iti livreaza daca insisti , dar pe propria ta raspundere . ( adica nu isi asuma ei eventualele pierderi)

Chiar azi dimineata am vb cu ei. Preiau comenzi pentru pesti pana in 24 noiembrie iar pestii sosesc in 29 noiembrie dar sub nicio forma nu au fost de acord sa ii livreze ci numai cu ridicarea coletului de la sediu.
vraduc wrote:https://www.nevertebrate.ro/herotilapia-multispinosa-6395

Stiu de ei si am sunat insa nu mai livreaza. Preiau comenzi pentru pesti dar numai cu ridicare de la sediul din Cluj
Salutare dragi colegi acvaristi!
De peste doi ani ?i jum?tate a trebuit sa iau o pauza de la acest minunat hobby. Acum as vrea sa revin la vechiul hobby ?i sa fac un setup care sa con?in? câ?iva herotilapia multispinosa. Problema este ca nu prea se g?sesc ?i as vrea sa va rog sa îmi spune?i unde as putea g?si câ?iva pui de multispinosa.
Va mul?umesc!
Dan P wrote:Niste pui de balauri.
Cine-i recunoaste?
Acu' am dat de dracu' dupa ce cresc astia. Da nu m-am putut abtine

Dane esti cel mai tare!!! Dupa ani de cautari ai gasit, in sfarsit, ceea ce-ti doreai. Sa-ti creasca mari si sanatosi! Poate ne spui si noua cum, de unde si daca mai sunt
 
Forum Index » Profile for scarabell » Messages posted by scarabell
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com