[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Petronius
Forum Index » Profile for Petronius » Messages posted by Petronius
Message
Mai este valabila oferta?
Eventual cu poza
Mai multe detalii? (volum, regulator special sau de bere)
Eu aici am citit:

http://en.wikipedia.org/wiki/Color_rendering_index
Buna ziua

Raspunsul la intrebarea lui bp ("Intreb si eu... cine credeti ca are CRI-ul maxim, de 100?") : becurile incandescente.
@lazarginel

Nu asa am intrebat, ci cum depinde concentratia de CO2 in functie de gH ?
@lazarginel

Nivelul de gH ?
Seara buna tuturor

Intrebarea este pentru cei care folosesc butelie de CO2. In cat timp se consuma X grame de gaz si in ce conditii? Aici ma refer la dimensiunile acvariului, gradul de iluminare/plantare, ce kH/pH aveti, daca noaptea este inchisa instalatia sau merge non-stop si echipamentul folosit (tuburi rezistente la CO2 sau nu, metoda de difuzie).
Revin cu rezultatele: Anubiasul care era legat de lemn a dat o radacina si se pregateste cu o frunza. Anubiasul care a fost plantat are doua frunze si a treia este pe drum. Este vizibila si o radacina (cu aproximatie de 1.5 ori mai lunga decat la celalalt) care a iesit din pahar.
Nu e vorba de banii aia cat costa, numai sa nu ma trezesc cu probleme in acvariu. Se pare ca numai saptamana viitoare pot sa fac schimbul - o sa revin cu observatiile facute.
Am citit dar am ramas putin reticent. Nu-mi imaginez cum supravietuiesc 15 milioane (?) de bacterii inchisi ermetic (presupun) intr-o cutiuta.
Intrebarea despre eficacitate se refera de fapt la timpul de ciclare, cu cat se reduce daca-mi schimb filtrul? Este vorba de reamenajarea unui acvariu de 48 l fara substrat, filtrul o sa fie nou, o sa ramana 30% din apa veche.
Salut la toata lumea. As dori sa stiu daca a folosit cineva acest produs si cat de eficient este.
Multam pentru pareri. S-ar putea ca tot la clopotul ala de la Tetra sa ajung.
Am fost acasa si m-am uitat: planta are 22 cm, are 6 laterale (5mm - 10mm), ultima este la 8 cm de la varf.
Nu stiu exact, dar cu siguranta mai putin de 10 cm.
Mai are numai 1 cm pana la suprafata apei, deja a dat 3 sau 4 laterale (mici).
La mine firul are aproape 20 de cm. Pot sa fac doua fire, este destul de mare?
M-am uitat pe google si ai perfecta dreptate! Pana acum n-am stiut chestia cu nitratii, multam fain. Povestea cu macrandra este urmatoarea: am cumparat un buchet, erau cam 10 fire, legate cu o fasie de burete - asa cum se face prin petshopuri. Erau intr-o stare foarte urata, abia am reusit sa selectez 4 fire. Dintre aceste patru fire trei au putrezit, unul insa si-a revenit si a inceput sa dea un fir asa pe laterala. Acuma are 10 cm si cam asta ar fi realizarea mea cea mai mare pana acum :
Sincer nu mi-a placut deloc clopotul de la Tetra (daca e vorba de ala cu membrana). Pana acuma am folosit tubul gofrat, dar acvariul nu este "amenajat" inca (plantele sunt in pahare). Problema cu tubul este ca o sa fie inestetic si greu de mascat cand ma decid sa fac acvariul asa cum trebuie.
De ce este portocalie in prima poza si rosie in a doua?
Salutare

Am o intrebare: cum trebuie sa arate Rotala Macrandra? In imaginea de pe www.tropica.com vad ca frunzele sunt foarte dese si mai rotunde. La mine frunzele sunt mui lungi decat rotunde si nici chiar atat de dese.
 
Forum Index » Profile for Petronius » Messages posted by Petronius
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com