[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: deSCALAR
Forum Index » Profile for deSCALAR » Messages posted by deSCALAR
Message
Salut, de curand am observat pe partea dreapta a masculului de cichlasoma nigrofasciatum 2 rani albe de aprox. 0.5 cm (adult, aprox. 10 cm)
In bazinul de 80L am o singura pereche, deci mai e femela. De cateva zile se fugaresc si se harjonesc prin bazin, suspectez ca ar fi o rana, sa se fi zgariat de marginea unei pietre, dar poate e altceva, o ciuperca ? dar chiar si de ar fi o rana sa ma ingrijorez, am cum sa-l ajut ?
Am schimbat recent apa (inainte sa observ rana), aprox. 1 treime din cantitate (exact cum fac de obicei, saptamanal, in ultimii 2 ani de cand am perechea)
Un sfat ?
[/img]http://i62.tinypic.com/2pyw7k0.jpg[img]
Asa cum scrie si in titlu, donez cichlasoma nigrofasciatum, 2 buc., aprox 7-8cm
baieti buni ancistrusii, pana se lenevesc si asta se va intampla
ai rezolvat momentan problema algelor, dar incerca sa investighezi putin si sa afli de ce au aparut, legat de conditiile din acvariul tau, pt ca nu ai scapat de ele definitiv, fii tu sigur
citeste cateva articole pe acesta tema, sunt o groaza
revin eu cu un post la acest topic vechi

pt cei din Oradea, se pot incarca buteliile de co2, pe str.Razboieni, nr. 85 (in spate - ITO Industries - Gaze industriale)
un plin la butelie de 6kg a fost 24 RON
valabil
Salut

Donez 2 hoplosternum thoracatum, aprox 8-10 cm


Editat de stefanp: Am mutat eu topicul la "Donatii"
Nici eu nu gasesc pt iOS. zice not available in Romania store, dau schimba tara si e not available in US store
deci pauza pt iPhone
Mie imi apare sigur de la fulgi biofilmul, vad instant aparitia lui fiindca opresc filtrul si skimmer-ul in timpul mesei
Acvariul are peste 1 an de cand e in functiune
poti sa renunti la fulgi ori sa faci cumva sa valuresti suprafata apei (functioneaza) sau sa iti faci un skimmer DIY, mi-a placut link-ul lui viulian
Folosesc si eu un test CO2 la fel
Urmeaza instructiunile si totul va fi ok
Nu am testat niciodata suplimentar, dar am observat ca raspunde destul de repede si isi schimba culoarea cand maresc sau scad aditia de Co2, deci simte el ceva acolo
Legat de PH, dc nu poti masura KH, nu are rost sa te iei dupa el, variatiile nu sunt foarte mari, de la KH4 la KH14, e vreo 0.5 variatia PH, dar tot te poate induce in eroare
Eu cred ca e o femela, dar nu vei stii sigur pana nu depune
Daca zici ca ai achizitionat mai multi lasa-i pe ei sa isi formeze singuri perechi
Masculii adulti ii poti diferentia dupa fruntea proeminenta

Am adaugat o poza mai jos cu perechea mea, unde e vizibil dimorfizmul sexual, bine, nu e cea mai reusita poza, dar merge cu telefonul
tot din experienta proprie va spun ca din punctul meu de vedere SAE sunt cei mai lenesi mancatori de alge
adica am alti muncitori in acvariu: otocinclus, neritine, ancistrus, iar SAE abia daca se da la alge, sunt primii la hrana si cei mai mari cersetori cand ma vad langa acvariu, e drept ca deja au 10-12 cm, dar nici inainte nu erau prea muncitori
buna observatia, eu nu am probleme legate de scaderea liniei apei, e cu capac acvariul, dar in alte conditii de folosire al skimmer-ului cu siguranta va fi de folos o intrare aditionala mai jos
Dupa cautari indelungi am descis sa imi confectionez singur un skimmer DIY
Aveam probleme cu biofilmul, in general am observat ca se forma dupa ce hraneam pestii cu fulgi New Life Spectrum, dar pt ca pestii sunt inebuniti dupa acest timp de mancare am decis sa rezolv problema cu biofilmul si sa nu renunt la fulgi
Neavand un filtru extern nu imi ajungea o chinezarie sau oricare din accesoriile JBL sau Eheim
Puteam sa pun unul de apa sarata, dar costurile si spatiul m-au oprit
Asa ca am confectionat unul de care sunt foarte mutulmit, imi tine luciul apei curat 24/24
Componente necesare: pompa de apa ramasa de la un filtru intern, flacon de jumate de L, filtru grosier, vata (scuze de fundal, e tot ce aveam la indemana)
pasul 1: se taie flaconul (recomand Aqua Carpatica plata, datorita formei patratoase) chiar sub capac, se cresteaza 3-4 santuri pe partea de pe care se doreste colectarea biofilmului
pasul 2: se taie o iesire pt apa la care se va insuruba cotul de iesire
pasul 3: se introduc pe rand capul pompei, filtrul grosier si vata, astfel incat sa se pozitioneze toate sub santurile crestate anterior
pasul 4: se introduce noul creat skimmer in apa chiar sub luciu si se introduce pompa in priza
pasul 5: merge treaba
daca nu atenteaza cory la ele, inca nu au murit
sunt ceva mai pretentioase, eu le tin la 25-26 gr si se simt f bine
inca ceva, nu le place prea mult co2, dc ai lvl ridicat, vor intra intr-o stare de latenta
pt un acvariu asa mic mai degraba o pereche Limia nigrofasciata
si eu vreau Reticulated Hillstream Loach
oare nu vinde sau doneaza nimeni ?
nu vezi asa ceva in Oradea
am folosit droser 2x36w cu 2 neoane de 28w, nici o problema legate de surplusul de energie
eu il folosesc la un acvariu cu ciclide, fara aqua basis, am cativa echinodorus pe-acolo, dar nu le merge prea bine
ce pot sa iti spun e ca si desi e f f fin nu vei avea probleme cu ridicarea lui in masa apei, se ridica usor cand e sapat de pesti, dar se depune rapid la loc, cand curat filtrul niciodata nu gasesc nisip in el
daca ai de gand sa umbli la cele din capac, se gasesc neoane juwel de 580mm la noi, pt plante varianta nature, iar pt a accentua culoare pestilor, varianta Color
se mai gasesc de la Dennerle neoane de aceasta dimensiune, dar nu la noi, cred ca varianta Amazon e cea pt plante, in rest nu cred sa fie alti producatori care sa produca aceasta dimensiune non-standard
nu am nimic impotriva
sper si eu sa vad mini blue prin acvariu, dar deocamdata sunt dintre putinii care nu s-au inmultit
 
Forum Index » Profile for deSCALAR » Messages posted by deSCALAR
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com