[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: ana-maria
Forum Index » Profile for ana-maria » Messages posted by ana-maria
Message
Am gasit un articol....pentru cei interesati https://aquariumbreeder.com/nerite-snails-detailed-guide-care-diet-and-breeding/
ana-maria wrote:Buna tuturor,vin cu o rugaminte la colegii acestui site.Vreau sa înmultesc carasi (1femela,2 masculi-10cm fiecare)de iaz pe care ii am intr-un acvariu de 300l, dar din cate am citit trebuie stimulati prin racirea apei treptat pana la 10 grade timp de 1 luna dupa (timp in care intra ei in hibernare)care treptat ajuns iar la 22 grade.Eu i-am primit in martie dintr-un iaz iar in 3 zile mi-au depus in acvariu.As gasi undeva vreo instala?ie sau modalitate de a sc?dea temperatura apei???Multumesc.
Buna tuturor,vin cu o rugaminte la colegii acestui site.Vreau sa înmultesc carasi (1femela,2 masculi-10cm fiecare)de iaz pe care ii am intr-un acvariu de 300l, dar din cate am citit trebuie stimulati prin racirea apei treptat pana la 10 grade timp de 1 luna dupa (timp in care intra ei in hibernare)care treptat ajuns iar la 22 grade.Eu i-am primit in martie dintr-un iaz iar in 3 zile mi-au depus in acvariu.As gasi undeva vreo instala?ie sau modalitate de a sc?dea temperatura apei???Multumesc.
Problema mare.....au inceput sa se fugareasca carasii prin acvariu,s-au bagat deja la depus.....2 masculi (1 rosu si 1 auriu) si o femela rosie...pe ceilalti 2 i-am mutat in alt recipient cu apa din acvariu mare a carasilor... In urma testelor facute astazi....NO2 SERA...0 NH3/NH4 ..0 ,am hotarat sa le las craca,care acum pe unele potriuni are icre si sa le pun cateva plante de suprafata.Asta este ...sunt de acum bona.
Salut,am o rugaminte la colegii de pe acest forum.Am un acvariu de 100l cu 6 ancistrusi de 1,5 cm si plantat bine de tot cu aditie de CO2 si fertilizare(acvariu este ciclat de 6 luni).Un prieten a plecat in tara(eu sunt in Germania)si m-am trezit cu 5 pestisori de iaz pe cap....ca eu am acvariu si ca am unde ii tine.Nu este chiar asa deoarece sunt constienta ca nu pot baga pesti in acvariu plantat full ,la un ph de 6.8 si o temperatura de 26 C.I-am pus intr-un acvariu tot de 100l ,susbstrat pietris de 8mm un filtru fluval de 300l/h si 2 pompe de aer .Problema este ca nu s-a ciclat acvariu cu toate ca i-am pus bureti din filtru de la acvariu plantat.denitrol cate 10 ml pe zi si schimburi de 20%apa luata dintr-un iaz(no2 mai mic de 0,3 si nh3/nh4 mai mic de 0,25 test picaturi tetra) de la cineva din curte.Am in continuare in acvariu (dupa 7 zile) PH 8.0 ,NO2 0,3 si NH3/NH4 0,25 care creste peste noapte cu toate ca la pesti le dau foarte ,foarte putina mancare.....dimineata cateva frunzulite de spirulina.Eu zic ca pestisorii sunt 4 carasi si cel mic este un crap koi......!!!Ce ma sfatuiti sa fac pe viitor pentru a nu li se intampla nimic pestisorilor.Nu bag apa din acvariu plantat cu toate ca este ciclat ,ca apa este plina de fertilizanti si co2 iar pestii nu ii pot pune in iaz din diferite motive.
ana-maria wrote:Ce spuneti de aceasta lampa? Ar fi buna pentru un acvariu plantat de 100l cu Co2 ?Lampa este reglabila 75-90cm


https://www.amazon.com/NICREW-ClassicLED-Aquarium-Spectrum-Freshwater/dp/B07F7391M2?th=1&psc=1
Ce spuneti de aceasta lampa? Ar fi buna pentru un acvariu plantat de 100l cu Co2 ?Lampa este reglabila 75-90cm
https://www.amazon.c...91M2?th=1&psc=1
Multumesc tuturor colegilor ptr raspuns..Am sa astept sa se rez problema cu Amazonul si am sa fac ciclarea fara alte combinatii.
Am plecat de la premiza ca lacul este ciclat si plin de bacterii ,iar aici unde lucrez eu pe o insula in Germania totul e protejat prin lege....nimic nu se arunca in lac sau pe strada.
Buna....Am o intrebare pentru colegii de pe acest forum.......pot începe ciclarea acvariului de 100 l ad?ugând apa dintr-un lac ,mentionez ca nu am momentan nici o planta,nici un pe?te ?i nici posibilitatea de a face vre-un test de apa decat in 2 saptamani.Unde locuiesc momentan este un lac cu apa dulce populat cu lebede ,rate si gâ?te s?lbatice.Avand in vedere ca mie i-mi trebuie amoniac in acvariu pentru ciclarea m-am gândit s? pun ?i o g?leat? de apa din lac.....Intrebarea mea......pana i-mi vin testele ,Co2,plantele ?i pe?tii pot începe ciclarea ad?ugând ?i vreo 10 l de apa din lac????
Multumesc pentru raspunsuri..e ok
Poate nu ma fac eu inteleasa...nu ma intereseaza whatt/ l....pe mine ma intereseaza luminolii/ litru....sau poate este vreo chestie din care reiese ca daca ai 80w lumina= x luminoli...multumesc
Pe mine asta ma intereseaza ....50 luminoli/l....ptr plante e corect
Ok...atunci am sa pun 0,7w/l...un neon cu 2700k si unul cu 6500k...si in total sa fac undeva la 50 luminoli/l...corect ??
multumesc mult celor care au incercat sa ma ajute...la acvariu meu plantat de 100l este corect sa pun 1. 100w (combinat 2700k cu 6500k) si 2. 5000lumeni ??? daca mai trebuie ceva astept sugestii,o seara placuta tuturor
Salut....am o rugaminte...am 2 neoane t5...24w si 54w..valorile la cele 2 neoane se aduna(6500k x2)?..acvariu 80/35/40 cum calculez cati lumeni si k am...si de cati lumeni am nevoie la 100l....multumesc
am vreo 50 melci pomaceea de toate marimile si doresc sa ii schimb cu plante 0770798105 Ciprian
 
Forum Index » Profile for ana-maria » Messages posted by ana-maria
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com