[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: romica
Forum Index » Profile for romica » Messages posted by romica
Message
Nu. Eu am neritine si merci asasini de vreo 6 luni in acelasi acvariu.
Si mie mi se par cei mai frumosi pesti de acvariu. Ii cresc de cand m-am apucat de acvaristica (sa tot fie vreo 6-7 ani) si sunt chiar rezistenti. Se inmultesc usor, tot timpul anului (la un moment dat aveam peste 100), dar puii trebuie separati de parinti imediat ce-i descoperi prin acvariu.

Sunt curios cum o sa-ti mearga in iaz, pentru ca si pe mine ma tenta la un moment dat sa-mi fac unul.
Intrucat mi-am facut alte planuri cu acvariul in care tin puii de Microrasbora, scot la vanzare un pachet de 12-14 pui cu varsta de 3-4 luni si marimea de 10-15 mm. 50 lei + taxe postale. Exista posibilitatea sa-i aduc la sfarsitul saptamanii in Bucuresti.
Eu mi-am luat de curand geamurile pentru un acvariu nou (care va avea dimensiunile 100x45x45) si m-au costat 135 lei, inclusiv cantuirea. Un tub de silicon Dow Corning 881 e in jur de 35 lei, iar lipirea o fac ajutat de sotie. Am mai lipit unul acum 2 ani (dupa ce m-am documentat pe net) si vad ca rezista foarte bine.

In cazul in care te hotaresti sa-l faci singur economia este serioasa fata de unul luat de-a gata.
Eu sunt de parere sa iei un test dedicat pentru KH, inainte de a incerca diverse substante pentru ridicarea valorii acestuia. Cred ca diferentele mari de care vorbesti sunt date de masuratori si nu de consumul plantelor.
Confirm si eu ca nu-i asa noua specia prin Romania. Sunt cel putin 12 ani de cand am asistat la o populare cu cateva zeci de exemplare adulte (cca 8-10 kg bucata), pe o balta din apropierea Bucurestiului. Iar cei de acolo ii cresteau intr-un bazin mai mic de ceva timp.
anubias barteri, var. "nana"
Eu i-am luat de la Reef cu 10 lei/buc, dar asta era cu ani in urma cand erau inca in vechiul sediu. Am mai vazut pe la Coralis cu 8,5 lei/buc si pe la Hornbach cu 20 lei/buc, dar nu au tot timpul.
Referitor la cum s-ar intelege cu Betta, nu stiu sa-ti raspund ca la mine in acvariu mai am doar doi Otocinclus Affinis si vreo cinci Corydoras Habrosus.
Am microrasbore de cand m-am apucat de acvaristica si pot sa-ti spun ca sunt foarte rezistenti. Fac cel putin un reset la acvariu in fiecare an si ciclarea o fac cu pestisorii in acvariu. Rezista la temperaturi intre 16 si 32 de grade, ph pana spre 8, concentratii mari de nitrati, fosfati, etc.
Da, am avut si eu unul bolnav, care prezenta simptomele bolii dropsy. L-am scos din acvariu imediat ce l-am observat, dar a murit in maxim 1-2 zile.

As zice ca s-a imbolnavit din cauza conditiilor din acvariu, in perioada aia, neavand timp pentru el. Ulterior am schimbat filtrarea, incerc sa nu mai sar peste schimburile de apa si nu am mai avut probleme. Probabil ca este singurul peste bolnav in cei 4-5 ani de cand ii cresc.
As zice ca are dropsy si ar fi bine sa-l scoti cat mai repede din acvariu.
Poti folosi 865 in loc de 965 fara probleme. Eu ti-am recomandat 2 x 965 pentru ca ai multe plante verzi si culorile se vad mai bine sub o lumina rece.
Eu as pune doua Osram 965 si un Osram Floura. Le gasesti la MarboTrade aproape de tine
4 poturi Costelino. A scris in primul post
Pai si ala costa 250 lei, iar dupa 2-3 luni trebuie sa cumperi o alta butelie care costa cca 100 lei, iar apoi alta si tot asa. Eu incercam sa-ti spun ca pana la urma sistemul reincarcabil e cel mai ieftin pe termen lung. Si eu am facut greseala sa-mi iau un JBL ProFlora care in final m-a costat aproape 400 lei in decursul unui an (incluzand consumabilele). Ulterior am luat o butelie de 2 kg cu 200 lei si un reductor cu electrovalva cu 300, iar incarcarea ma costa 20-30 lei/an.


Pentru substrat poti incerca si Shirakura Red Bee Sand, acesta fiind o roca vulcanica neagra despre care se spune ca scade duritatea apei
Eu am crescut plantele pe care le vrei tu intr-un nano fara CO2 si nu au avut probleme. Daca insa vrei sa le bagi CO2, nu-ti recomand sa cumperi genul de bomba pe care-l vand diversi producatori. Nu este foarte eficienta, iar daca mergi pe consumabilele de la ei, pe langa cei 100 lei investitia initiala in sistem, mai scoti cca 30 lei lunar, astfel ca intr-un an dai mai mult decat pe un sistem presurizat. Daca urmaresti sectiunea de vanzari de pe forum, o sa gasesti butelii de 500 gr cu mai putin de 100 lei si un reductor la cca 200.
Ma bucur sa vad ca mai sunt si alti acvaristi pasionati de plantate in Tulcea, pentru ca cei pe care-i stiam eu s-au cam lasat. Si acvariul imi place mult. Sunt curios cum o sa creasca Utricularia in apa de la noi ca stiu ca are cerinte ridicate
Eu ti-as recomanda sa iei legatura cu Geani si sa incerci sa preiei de la el cat mai multe. Stiu ca a incercat sa faca o crescatorie de creveti la Piatra Neamt, a investit o gramada in acvarii, echipamente, creveti, etc, dar am inteles ca vrea sa renunte la tot si chiar a scos acvariile la vanzare.
Mie-mi pare a fi plasa care se foloseste la tencuieli si o gasesti la materiale de constructii.
Sunt destul de rari si greu de inmultit/crescut spre deosebire de alti pesti, dar gasesti mai ieftin in alte magazine sau la colegii de forum care si-au marit populatia si mai renunta la o parte din ei.
 
Forum Index » Profile for romica » Messages posted by romica
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com