[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Bob
Forum Index » Profile for Bob » Messages posted by Bob
Message
S-au dat, se poate inchide.
Sunt frumosi si sanatosi. Zona Nicolae Grigorescu Bucuresti.
Detalii pe PM.

image
image
image
Salutare,
Am nevoie sa cumpar niste conectori de tip F pentru furtun 4/7. Unde pot gasi asa ceva in Bucuresti?
Magazine online nu as dori caci ma costa mai mult transportul decat conectorii.
Multumesc.
am uitat, ma gasiti la 0721.345.671 Bogdan sau trileru@yahoo.com la fel si messengerul de yahoo. va astept cat mai repede
nu mai am loc si se pare ca am o mica fisura pe undeva in acvariu k e umed in jurul lui. de vreo 2 zile e asta si vreau sa-l desfiintez total cel putin o perioada. nu am unde sa mai tin pestii ca sunt si f multi. femela are cam 10 cm. ii dau gratis pe toti si femela numai sa-i luati repede eventual pe toti deodata daca se poate. cmon people...50 fish 4 free
aoleu...sunt vreo suta de pesti mici care misuna prin tot acvariul ziua...noaptea se baga sub pietre langa femela. ce fac? ce le dau sa manance...nici vorba sa-i pot aduna pe toti in maternitate. vreau sa se faca mari vreau sfaturi
ii donez conving lumea sa-si faca acvarii etc
mi-a depus femela jack dempsey o groaza de icre pe 2 pietre... unele sunt acoperite de-un fel de "puf" altele nu. parca se vad deja niste coditze care se misca pe-acolo. a depus de vreo 2-3 zile. ce fac? ii pun in maternitate? ii las acolo? am inteles ca sunt foarte panicati pestii astia si la orice nu le convine se apuca si mananca puii. as vrea sa skimb 10% din apa, dar mi-e frica sa nu se sperie si sa se apuce de ospatz cu progeniturile... las lumina aprinsa sau stinsa? mi s-a parut ca daca aprind lumina imediat masculul se duce la piatra si incepe sa de-a cu botu pe ea...mi-e sa nu-i manance pe toti, tare as vrea sa reusesc sa cresc cativa.
need advice
masculul de vreo 2 zile scutura din cap puternic si tot ia pietris in gura si-l scuipa puternic...ce ar putea sa aiba? se poate ineca cu ceva?
wow multumesc mult pentru raspunsuri. acum am vazut. o sa incerc si postez cu rezultatul
salut. m-ar interesa daca se gasesc la noi termometre digitale, cu afisajul pe-un ecran cu cristale lichide afara din acvariu (si cu sonda in apa). cineva mi-a zis k as putea sa fac cu termometre pt copii ( acelea de se pun in apa din cada pt a verifica temp inainte sa speli copilu' :-) ) si sa ma duc la magazine de specialitate. stiti cumva daca exista special de acvariu, unde si cat ar costa? va multumesc.
nu am nici-un punct de plecare un proiect ceva...materiale, unde le gasesc etc
ok multumesc mult!
revenind la pestii mei mai am o nelamurire. asta mare cateodata din senin parca se sperie si intr-o fractiune de secunda ajunge in partea cealalta a acvariului panicat total. sau cateodata din senin o rupe la fuga si da vreo 2-3 ture de acvariu. dar o rupe instant la fuga ridicand tot in acvariu...deranjeaza tot...nu pare comportament normal. parca se sperie din senin. zgomote nu sunt sau vibratii. nu mi-am putut explica comportamentul.
rectific conditiile in care a trait 1 an jumate...fix intr-o treime din acvariu in care este acum!! mai putin de 30 litrii !! si s-a facut frumos si mare
poate sa fie nemultumit de ideea ca a fost mutat? nu mananca mai nimic. ma rog el a fost hranit doar cu boabe de mic. io acum le dau sticksuri de ciclide si bucatele de inima de vita. aia mica mananca de rupe asta mare nici nu se sinchiseste de ce cade pe langa el. poate fi "suparat" k nu mai are conditiile dinainte? poate se obisnuise asa...[/u]
am rezolvat cu spatiul pt un acvariu mai mare...acum ramane problema financiara...
vreau sa stiu...e mult mai ieftin sa fac unul...sa cumpar sticla etc...dar imi surade si ideea de-a cumpara un Rio 300-400...care ar fi avantajele/dezavantajele unei asemenea achizitii in afara de pretz considerat un dezavantaj adica as iesi MULT mai ieftin pe varianta home made? incluzand si capacul. la cel home made as putea sa ii pun filtru extern etc... vreau cateva idei/sugestii. multumesc
le-am pus in filtru carbune activ, turba si ammonia remover...ceva de genul asta se numea...am inteles k e bun pt new set-ups...
am facut bine? le ajuta? ce plante sa la pun? sau mine zis planta

@koala 1 an jumate a crescut in 40 litrii l-am luat in disperare...mai mult de 85 nu am avut...o sa iau unu de vreo 2-3 sute litrii dar nu acum k nu-mi permite financiarul si ar insemna sa-mi scot wide-screen-ul din camera si inca ma mai gandesc
cine poate sa-mi faca un capac la acvariu? acvariul are 70/30...cu suport pt 2 neoane etc...
http://www.aquadirect.com/store/customer/home.php?cat=393
gata facute...doar k sunt un pic cam piperate...
intentionez sa iau un acvariu mult mai mare...deocamdata nu or sa ramana decat astia 2.
aici sunt cateva poze. va rog sa va uitati si sa ma criticati un pic fiindca ma ramas fara idei. vreau sa-l fac cat mai primitor pt pesti dar si cat mai frumos

http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=386
buun...am masurat aciditatea si duritatea.... ph-ul a iesit vreo 7.3-7.5 iar duritatea 12 dh. sunt ok valorile pt pesti?

am bagat aseara o femela multzumita lui calcaneu , care din pacate este muuult mai mica pt talia lui. deocamdata s-au alergat safe un pic...nimic de speriat. nu prea sunt activi nici-unu... cam stau pe loc tirati dupa cate-o piatra sau lemn...
ce altceva mai pot face k sa le fie bine? mi-a zis un nene k pot sa le mai pun o substantza care se dizolva in apa si contine fier...ce plante pot sa prind de pietre sau lemn sa reziste? anubias?

multumesc
multumesc mult pentru info. o sa-i cumpar o femela... :bravo:
 
Forum Index » Profile for Bob » Messages posted by Bob
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com