[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: alber
Forum Index » Profile for alber » Messages posted by alber
Message
Problema mea e ca tot imi da cu virgula. Habar nu aveam (si nici nu am in continuare ) ca la acest filtru capacul are o pozitie fata-spate fata de rezervorul filtrului. De cand ti-am vazut postul ma uit intr-una la filtrul meu si pe toate pdf-urile posibile si imposibile si nu vad care ar fi partea din fata rezervorului, care sa corespunda partii din fata a capacului (cea cu in si out)
Niciodata nu am tinut cont de acest aspect si nu mi-a curs deloc filtrul.
Probabil niste pastile pe baza de vegetale. Se pot achizitiona si la noi
Lemon wrote:De asemenea, masculul de guppy o fugareste pe femela de azi-dimineata. Din cate am vazut, deja ar avea pui in ea. Insa el este insistent.

Pai da, Guppy sunt un fel de iepuri subacvatici. De multe ori, acvaristii incepatori fac greseala de a-si lua cativa masculi (ca deh, sunt frumosi) si una sau doua femele. Acestea din urma nu vor avea nici o clipa de liniste, fiind fugarite in permanenta de "iepuroi". De multe ori isi dau obstescul sfarsit din cauza epuizarii.
O solutie onorabila este sa ai 2-4 femele la un mascul, sau doar masculi in acvariu. In primul caz, risti o suprapopulare a acvariului daca supravietuiesc multi pui.
maryusdv8 wrote:Probleme rezolvata... capacul poate fi montata in 2 pozitii... cea corecta este cu butonul de amorsare pe partea opusa firului de alimentare cu e.e.

Ori ai vrut sa spui altceva, ori suntprea obosit si nu inteleg io ce vrei sa spui
Lemon wrote:Am observat masculul de guppy ca ciuguleste plantele. E normal?

Gaseste el cate ceva pe acolo ce-i starneste interesul. Resturi de hrana, poate ceva depuneri, oricum ceva il tenteaza. Nu este nici o problema
cingo171179 wrote:schimb de apa la sptamana aprox 25-30% din volum , clatesti buretele in apa scoasa din acvariu,

Mediile de filtrare ale filtrului se curata doar atunci cand scade mult debitul filtrului. Si se clatesc usor in apa scoasa din acvariu, practic doar se face o decolmatare usoara.
Cauta un tub de laPhillips sau de la Osram cu indice de culoare 865
yo.gabi wrote:am separat acvariu in doua cu o folie

Cum adica?
Bune:
1. Ce biofiltru? Termometrul e bun, dar la 28 de grade nu ai ce face cu incalzitorul. Ce bacterii ai luat?
2. Ce fel de pietris? Iti trebuie ceva de granulatie de 2-3 mm. Mai mare va retine mizeria, mai mic se va colmata
3. Ce plante? S-ar putea ca unele sa nu trebuiasca plantate (Anubias) altele sa aibe nevoie de conditii speciale iar altele ar putea fi de pond
Rele:
Imi pare rau pentru pesti. Cei ramasi trebuie separati. Nu au ce cauta 2 sau mai multi Betta intr-un acvariu. In afara de asta, aceasta specie fiind nativa de prin orezarii, acolo unde este doar apa statatoare, nu iubeste curentii. Plus ca inotatoarele flenduroase ii incurca si ii obosesc la inot.
Intrebari:
1. Zi intai ce plante ai luat si tine cont de ce ti-am spus mai sus in legatura cu substratul
2. Da. Acolo trebuie vazut in timp exact ce se intampla. Este posibil ca odata cu incarcarea mediilor de filtrare cu bacterii sa ii mai scada debitul, dar asta vei constata in timp.
3. Nu ai nevoie de pompa de aer si de piatra. Daca filtrul iti valureste putin suprafata apei, oxigerarea se va face. Poti lasa capacul acvariului putin ridicat (pui un dop ceva sa il ridice 2-3 cm) in acest fel vei scadea putin si temperatura care este mare pentru speciile de pesti pe cere le/le-ai avut. Doar Betta are nevoie de 28-29 de grade, dar nu se supara nici la 26-27. Oricum, nu este bine sa il asociezi cu alte specii de pesti.
4. Da
Ar trebui sa ajunga lumina, tinad sema de faptul ca dupa adugarea substratului, volumul de apa va scadea. Te apropii de necesarul celor mai pretentioase plante.
luc7777 wrote:
Plm threadu asta a devenit un fel de stand up comedy!

As dori sa fac o mica precizare pentru toti mironositii altor meleaguri. In limbajul forumului acvariu.ro, PLM=Pe Legea Mea (adica un fel de "pe cuvant de onoare"). Mintile bolnave ale unora, au atribuit un cu totul alt inteles acestei nevinovate abrevieri. "Sa-ti fie rusine Dinu Patriciu"

LE. Mi-a luat-o putin koala inainte, dar ce e scris, scris va ramane
Shubi wrote:Eu zic sa-i deschidem toti cate unul.....
Da, omul asta stie sa dea click cu mausu' ori nu ca la cat va oferiti toti....ori va pica ceva....ia s-auzim


Pai deh, sait si forum de bijnitari maca-ti-as. La cati mandri purtatori de palarie avem prin jurii.....
scorpionul wrote:dupa atata timp de asteptare proiectul incepe sa ia forma. Azi a venit standul, iar maine sper sa il montez

Vecinii tai stiu ce faci tu acolo? Nu te-au intrebat ce faci cu macaraua in casa?
koala wrote:P-asta cu injuraturile de unde-ai luat-o? Iar ne ponegreste lumea ca suntem spurcati la gura?

Nooooooooo
Bah io cred ca se intampla altceva. Nu exista nici o cerere a nimanui pentru deschiderea acestui topic. Ci doar oboseala si batranetea (aici regret lipsa unui emoticon care sa reprezinte un mosneag in baston) care-l caracterizeaza pe imblanitul mancator de eucalipt si-au spus cuvantul, iar mintea-i greu incercata a zamislit aceasta idee. Fac pariu ca maine va aparea spasit si-si va cere public scuze.
Si acuma koala, astept sa ma injuri, ca doar asta este practica pe aici, nu?
Ii poti lasa acolo, sunt ceva riscuri, dar cu putina atentie este posibil sa reusesti.
Fa schimburile alea de apa, vreo doua saptamani macar. In aceasta perioada, ai grija la hranire. Dai mancare pestilor doar cat mananca, trebuie sa fii sigur ca nu ramane hrana neconsumata.
Am o problema cu pietrisul ala. E cumva calcaros? Scoate cateva bucatele, usuca-le putin, apoi picura niste otet pe ele. Daca apar bule ca si cum ar fierbe, e calcaros si va trebui schimbat. Daca nu, il lasi acolo.
Te-as ruga sa nu mai folosesti mesaje de tip "up", mascate sau nu. Aceste practici au stat la baza schimbarilor de la vanzari. Nu vrem sa aplicam aceleasi reguli si aici la marine.
Asa ca nu cer decat un pic de intelegere si respect fata de ceilalti colegi.

Multumesc,
Alber

P.S. Acest topic se inchide aici. Sper sa nu fiu nevoit sa inchid sau sa sterg si altele din acelasi motiv
Uite aici un articol despre fertilizarea EI
flavius2308 wrote:Cat de sigur esti ca este este Staghorn ?

flavius2308 wrote:
clar ca m-am uitat dar vroiam si o parere de la cineva cu experienta.

flavius2308 wrote:o parere la problema cu algele ?

Pai daca nici pe Lucian nu-l crezi...Ai avut parerea avizata, precum si cam ce ar trebui sa faci pentru a tine alga sub control si a o elimina.
Ca sa ai succes maxim, fa ce ti-a spus Lucian, si in plus curata mecanic cat de multa alga poti. Desprinde-o cu grija chiar de pe frunza afectata (fara sa distrugi frunza). Vezi ca nenorocita este bine fixata, indeparteaz-o cu grija. In plus, dar nu cred ca este cazul tau, acestei alge nu-i plac bazinele echilibrate, cu aditii de macro si micronutrienti.
Aspira-l in felul urmator, folosind un aspirator de substrat clasic, homemade sau de cumparat.
Iei o galeata, pe marginea careia vezi cum faci si agati un pet de 2 litri taiat pe trei sferturi si gaurit in fund (pardon ). In petul ala, indesi vata de perlon. Incepi sa sifonezi, trecand apa prin vata aceea. Mare parte din mizeria aspirata ar trebui sa ramana acolo. Apoi, iei frumos galeata si torni apa in acvariu. Este posibil ca apa rezultata sa fie putin tulbure, dar nu va fi o problema.
In acest fel, poti aspira foarte mult, fara sa fi nevoit sa faci schimburi mari sau dese de apa
Intreb si io, ca de, nu intrebat nimeni.
Niste poze ceva???
 
Forum Index » Profile for alber » Messages posted by alber
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com