[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Love_fish11
Forum Index » Profile for Love_fish11 » Messages posted by Love_fish11
Message
Incerc sa postez,dar nu stiu cum...
Salut!
Am un NANO acvariu de 30l. L-am luat acum 5-6 saptamani,m-am documentat mult inainte,pe urma i-am facu ciclarea. Apoi l-am suprapopulat cu pesti... Uitati descrierea acvariului:
- filtru de la Resun ( sp-900l,5w,300l/ ora) INTERNAL POWER FILTER,
-incalzitor tot de la Resun(25w)
-pompa de aer tot Resun[ am introdus-o intr-un filtru secundar cu burete( bio-sponge filter mini)]
Pestii au fost luati de la 2 magazine diferite,hornbach si zoocenter. Pana sa bag pestii noi totul era in regula... Pestii din momentul actual:
-1 ancistrus gold
-3 corydoras sterbai
-8 neoni
-3 guppy
-2 xifo
-2 betta (pui)
-1 caras (pui)
Stiu ca nu sunt compatibile aceste specii...( ACCEPT critica constructiva). Dar crescute de mici impreuna sper ca o fi altceva...Daca nu o sa mai ma doar caraselul si un puzzle de betta... Mai am o planta artificiala si una vie( Anubias)
Temperatura:25-27grade celsius.
Acum...problemele...
1 celui mai mic corydoras i-a aparut o pata alba chiare langa un ochii, deasupra mustatilor. Acest weekend am fost plecata si mi-a hranit bunica pestii...deci nu am vazut cum a evoluat. Pata,care daca ma uit mai bine este o gaura are vreo 2-3 milimetri. Nu stiu ce sa ii fac! Cory nu pare deranjat,iar pata nu sa extinde sau nu are puf... Va rog da?i-mi sfaturi... Nu stiu ce sa fac!!!
2 un pui femela de xifo sta incontinuu la suprafata ,spre deosebire de ceilalti pesti...aripioara de sus e lipita de corp...uneori si-o mai dezlipeste,dar in rest sta la suprafata,intr-un colt al acvariului ,dupa planta. Pe coada ara niste puncte aproape invizibile,dar existente( vreo 3-4) cu tenta transparent-albicioasa. Va rog,am nevoie urgenta de sfaturi....
Cei drept si pestii guppy stau la suprafata...
Salutare!
Sunt Maria,am 12 ani,sunt din jud. Giurgiu,orasul Giurgiu. Am intrat in domeniul acvaristicii anul trecut. Am avut un peste Betta mascul. Timp de 2 luni l-am crascut intr-un bol de 3-4 l. Pe urma s-a imbolnavit( de Fin Rot).L-am mutat într-un acvariu de 11l( de data asta cu incalzitor). L-am tratat cu Verde de malachit. Intr-o luna a murit( nu de boala) .A facut soc termic.
P.S. Sunt încep?toare si nu am nici un pic de experienta....
Salutare!
Sunt Maria,am 12 ani,sunt din jud. Giurgiu,orasul Giurgiu. Am intrat in domeniul acvaristicii anul trecut. Am avut un peste Betta mascul. Timp de 2 luni l-am crascut intr-un bol de 3-4 l. Pe urma s-a imbolnavit( de Fin Rot).L-am mutat într-un acvariu de 11l( de data asta cu incalzitor). L-am tratat cu Verde de malachit. Intr-o luna a murit( nu de boala) .A facut soc termic.
 
Forum Index » Profile for Love_fish11 » Messages posted by Love_fish11
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com