[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Mytro93
Forum Index » Profile for Mytro93 » Messages posted by Mytro93
Message
Asa arata acum apa dupa ce am dat drumul doar la recirculare si la incalzitor de joi dimineata si in seara asta m-am intors din mini vacanta . Salinitatea este 1026 1027 , temperatura 25 grade . Am avut nisip viu si piatra uscata , are rost sa testez de acum PH , fosfati , amoniac , nitriti ? Sa iau un pack de bacterii de starter ?

Am vazut pe net mai multe metode de ciclare . Cu 1 2 pesti mai rezistenti , cu diferite solutii booster pentru acvariu si altele . Eu unul mi-as dori cea mai rapida metoda indiferent daca ar costa mai mult bacteriile de cumparat , este totusi o metoda eficienta ?

Ps : urmeaza sa mai aranjez pietrele si ma gandeam sa mai iau 2 3 bucati piatra vie

image
Am vrut sa o pun invers piatra cea mai din stanga dar nu ii gaseam deloc o pozitie stabila si am preferat sa o las asa , de asemenea este un aspect oarecum crescator ce poate fi vazut si de pe latura ingusta . Pietrele sunt lipite intre ele cu plastilina pe coloane , cele 3 din dreapta , 2 pe mijloc si 2 pe stanga . Ma gandeam sa le dau cate un punct mic si intre eledar m-am gandt ca ulterior vor fi greu de miscat in caz ca voi vrea sa mai schimb ceva . Cred totusi ca voi mai adauga ceva pietre mai micute pe jos pentru ca mi se pare ca sunt cam putine .

O intrebare referitor la lampa de lumina , am versiunea deluxe , in manual nu zice inaltimea , zice doar cum trebuie centrata pe acvariu . Pe net am gasit ca intre 25-30 cm fata de suprafata apei ar fi ok . Aveti idee ?

Am bagat pietrele si nisipul in bazin si am inceput sa pun apa dar merge cam incet osmoza Am incercat sa ascult sfatul si sa fac ceva descrescator ca aquascape .

Am mixat 100 grame sare la 3 litri de apa . Sarea este Red Sea Coral Pro Salt si nisipul Red Sea Live Reef Base , am pus 40 kg de nisip si aprox 30 kg de piatra .

Este vreo problema ca am pus nisipul viu inainte sa umplu bazinul si sa dau drumul la recirculare ?

Momentan nu stiu ce sa va intampla cu continuarea de la acvariu probabil voi pune la loc ceva .


image
Ma gandeam sa trag un prelungitor de la o priza jos in el si sa lipesc de unul din pereti , sunt unele care sunt modulare si se pot pune multe prize am vazut prin brico .

L-am cam pus pe pozitie si am facut design-ul din piatra . Maine vreau sa bag apa in el si sa fac un test sa vad daca sunt tevile cum trebuie apoi sa pun pietrele.



image
image
Buna seara tuturor,

Astazi am primit acvariul un Red Sea Reefer Peninsula P500 si m-am apucat de treaba. Primele imagini.

image
image
image
Banii dati degeaba nu ar avea de ce sa fie, pentru ca acvariul va ramane acolo chiar daca imi va lua 1 2 3 ani pana sa il fac sa arate cum trebuie ?? Daca mi-am pus ceva in cap clar o voi scoate la capat . Si pana la urma , nimeni nu s-a nascut invatat in niciun domeniu , mai ma informez pe parcurs , mai experimentez , mai cer un ajutor pe forum , si la cum vad comunitatea aici nu cred ca voi avea probleme in a mai primi 1 2 rezolvari la eventualele probleme intampinate .

Ps : hai si cu cineva sa ma incurajeze nu doar pesimisti ????
Am inteles , intr-adevar , am aruncat acolo o intrebare si cam atat Intre timp am luat legatura cu un magazin specializat unde am dat comanda de acvariu si am discutat cu ei despre cele necesare acvariului si am pus pe lista de cumparaturi.

Ca sa ma si prezint aici daca tot nu am facut-o pana acum. Numele meu este Florin , am 24 ani si sunt din Bucuresti. M-au impresionat acvariile de recif si cu ocazia mutarii la casa noua am decis ca vreau neaparat si eu un acvariu marin , am inceput sa urmaresc filmulete pe youtube, sa citesc diverse articole pe internet si sa urmaresc forumuri. Voi veni ulterior cu intrebari punctuale, acum astept sa-mi vina acvariul si echipamentele
Ideea este ca alt loc nu am gasit, chiar si acolo va trebui sa desfiintez un corp din mobila . Pe un perete vine caloriferul si este si in bataia soarelui , pe un perete vine televizorul si mobila de living , iar pe al 3-lea ar veni in spatele canapelei si desi ar avea un impact destul de mare vizual peretele din spatele canapelei are 3,3 metri , daca as fi pus un acvariu de 120 cm , as fi avut cate 1 metru stanga dreapta in spatele canapelei nefolosit si nu as fi putut sa deschid usile la cabinet fara sa trag canapeaua .

Calitatea aerului nu stiu daca va fi o problema si cat se va gati pe plita aia )

Am mai postat odata referitor la amplasament dar nu a raspuns nimeni , unde am pus si o schita
Salut, am dat deja comanda de un P500, dar mersi de parere Va veni in locul mobilei unde sunt sticlele alea de apa pe grinda , va fi oarecum o delimitare intre living si bucatarie ce se va continua cu blatul acela .

http://i67.tinypic.com/34xp4oz.jpg
Buna ziua, am un spatiu de 1.30 lungime pe 60-70 cm latime in care voi integra un acvariu marin, am ajuns la variantele acestea 2, Red Sea Reefer 350 si Red Sea Peninsula P500 .

La cele 2 de mai sus as mai adauga ca varianta si MAX S-500 insa diferenta de pret este destul de mare . Oricum din ce am vazut si la Reefer 350 si la Peninsula P500 vor mai trebui cumparate pompa de recirculare si iluminat deci pretul va mai creste .

Raportat calitate / pret care este cel mai avantajos dintre aceste acvarii ?
Buna ziua,

Urmeaza in curand sa ma mut la casa noua si as dori sa imi integrez si un acvariu marin in peisaj. Trebuie sa va spun ca nu am nicio experienta in ingrijirea acvariilor in afara informatiilor pe care le-am citit in ultima luna pe internet.

Prima intrebare ar fi unde as putea integra cel mai bine acest acvariu ca si locatie in apartament ? Si daca am inteles bine faptul ca primii pasi in inceperea acvariului vor fi stratul de nisip de 3-5 cm la un acvariu de aprox 300 litri si piatra vie de 3 kg / 10 litri , care se vor lasa primele 1-2 luni sa se dezvolte si sa intre apa in parametri normali. Eu as dori achizitionarea unui acvariu complet echipat de apa sarata, cu toate filtrele, luminile etc. (am observat ca este in jur de 10 mii lei sau pe acolo, insa nu va fi o problema costul)

Las atasata schita livingului unde as dori sa amenajez acvariul . Negru = canapea , visiniu = mobila bucatarie , alb = mobila living .

Multumesc !

image
image
image

 
Forum Index » Profile for Mytro93 » Messages posted by Mytro93
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com