[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Alin37
Forum Index » Profile for Alin37 » Messages posted by Alin37
Message
ok .

mai jos atasat este inca necesarul care imi mai trebuie buget

-ca si background in prima faza ma gandeam sa fac un dyi din polistiren dar ca sa nu mai pap din spatiu am sa il vopsesc cu vopsea neagra am gasit ceva acrilica (negru mat)
- pietre : deocamdata am sa le pun pe acestea in acvariu pana am sa fac rost de ceva mai frumoase ( rauri nu am in zona ca sa pot cauta ceva ... cel mai apropiat loc ar fi undeva la 100+ KM )
-Standul va fi unul solid (cred ) si va fii tot unu DYI am sa revin cu ceva poze . Intre stand si acvariu va fii blat de bucatarie de 30mm + placa de polistiren extrudat de 3 sau 6mm.
- lumina cred ca am 2x32w T8 parca trebuie sa verific .

mai astept sugestii . intre timp citesc forumul cat de mult pot

Ce am uitat sa intreb ... - ce as putea sa pun sub pietre sa nu stea direct pe sticla ?
Salut
Astea au sa fie pietrele pentru moment . Au trecut testul cu Otet . Stersa fie bune si sa nu imi faca probleme .
mai astept unele pareri
deocamdata sunt in faza de cautare a unui stand (comoda sau ceva )

in canistra am sa mai bag in doua sertare material biologic seachem siporax sau matrix .

am sa iau in calcul si un prefiltru de la sunsun ..

asi dori trei culori diferite daca merge daca nu macar doua galben /albastru/ rosu
ca si numar de pesti nu au sa fie multi acolo cred ca maxim 10 -12 buc daca merge .

la filtrare am sa incerc o varianta cu inca un filtru intern sa ma ajute si cu , curentii de apa

deocamdata am avut mult de munca cu sotiia sa ajung la acest buget si mai dispun inca de 150 lei luna asta

eu nu ma grabesc tare ca oricum dureaza ciclarea si pe parcurs mai ii fac ceva ochii dulci ii mai cumpar cate cavea si se mai rezolva cu bugetul
imi doresc mult tare ciclide
Salutare
Îmi doresc din tot sufletul sa intru si eu printre voi .
Sa incepem : - acvariul 100/50/50 mai mult spatiu nu am din pacate si asa sunt la limita .
- filtru Jbl E901 deocamdata este stas cum a venit 3sertare cu burete ?i unul cu micromec .
deocamdata imi doresc s? primesc de la voi cat mai multe sfaturi ...
Nisip /pietre / pesti
De aproape o luna citesc incontinuu despre asta si tot îmi lipsesc multe info ....
Orice sfat , critica este binevenita.
salutare . si scuze daca aceasta intrebare a mai fost pe aici ..
imi doresc sa trec la un acvatiu cu ciclide africane si voi folosi un acvariu de 180-200 L

intrebarea mea este ce iluminare as putea folosi (LED imi doresc )
un site mai jos cu ceva produse care imi sunt mie mai accesibile .

https://www.vtacexports.com/me_asia/tubes/fixtures-with-led/led-tubes-prismatic-fitting.html

as putea folosi ceva de aici ?
scuze daca am creat confuzie dar am gasit eu sa cumpar ce se vede mai sus !!!!
Tot ce se vede in poza la 100lei
cred ca se merita

acvariu 200 L , pompa externa si ceva deco +un incalzitor reglabil .

Salut
Dintre xipho guppy si cory cine îmi mananca creve?ii?
Salutare
Deci o sa merg pe un filtru EHEIM classic 150 puteti sa ma intrumati ce medii filtrantes sa pun in el si cum sa le ordonez?
Cred c? o sa merg pe un eheim 150 c? oricum mai trebuie una alta pe langa el
Am reusit sa fac rost de la sotie bineinteles de un buget de 300 lei pentru un filtru .
Intrebarea mea este ce îmi pot lua ceva bunicel extern ?
pe langa acel aquael mai am unul on top original al acvariului ..
asa baniuesc si eu
am un acvariu cu un betta la tratament cu sera baktopur si il bag si pe el acolo

nu stiu ce sa fac ...
revin cu ceva poze
Cum pot adauga poze?
Aceasi problema o am si eu .... Cu un molly platy negru l-am bagat in baie de verde de malachit s? vad poate isi revine ... A inceput sa fac? ?i ceva pete albe pe el asa l-am cumparat am crezut c? a a?a e el dar v?d c? sau extins . Sper sa nu fie contagios .
salutare
ieri am cumparat un filtru nou AQUAEL, FAN 1 PLUS si l-am instalat incerc sa le las pe amandoua macar vreo 3 saptamani .
o sa incerc sa introduc ceva poze dar nu stiu cum .
Salutare m? numesc Alin 37 ani .....
Acum o s?pt?mân? am cumparat un hexagonal de 60l de la cineva care nu a mai avut timp pentru el .
Acvariul a venit plantat , pompa submersibila cu filtru in top ( are in el 2 bure?i c?rbune activ ?i ceva bile albe nu mai ?tiu cum le zice ) , incalzitor ?i ceva pe?ti 2 cory vreo 12 betta de care m-am sc?pat i-am dat gratuit ?i un ancistrus sau cum il cheam? .
Ieri am b?gat în acvariu urmatori :
O pereche de xipho
O pereche de black molly
6 guppy
?i înc? un cory

Dup? cât am citi pe forum ar fii ok .
Întrebarea mea este crede?i c? filtrul pe care il am face fata la sistem s? il schimb ? Mie îmi pare apa pu?in cam tulbure adic? cu ceva impurit??i in ea .
De când il am apa o schimb la 2-3 zile cate 20 litri ?i il aspir cat pot de bine .pun apa st?tut? cel pu?in 24 de ore.
Mâncare le dau diminea?a ?i seara ..

 
Forum Index » Profile for Alin37 » Messages posted by Alin37
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com