[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Dalles
Forum Index » Profile for Dalles » Messages posted by Dalles
Message
Nu. Daca observi bule la suprafata probabil ca sunt probleme la calitatea apei.
siliconu` wrote:...sau ai cumparat socluri, balast, startere pe bucati si le-ai ansamblat?

Exact. Am cumparat intr-o zi piesele (socluri, drosere, conectori, startere, socluri pentru startere, stechere, plus vreo 10 metri de cablu), apoi le-am montat pe capac in cursul unei dupa-amieze. Si totul cu tipic: gaurile date in panel "hranite" din belsug cu ulei sicativat, toate capetele conductorilor cositorite, starterele mascate langa soclurile neoanelor...
In acvariul cu pui e bine sa ai multe-multe plante plutitoare (de ex. Egeria/Elodea sau Ceratopteris thalictroides). Stand foarte aproape de becuri si de suprafata apei, pe frunzele lor se formeaza colonii de bacterii pe care puii le ciugulesc toata ziulica si isi completeaza meniul cu inca un aliment natural.
Iar ca hrana de baza: artemia proaspat eclozata. E un aliment minunat pentru puiet si nici nu e greu de "fabricat". Hrana artificiala iti cam face surprize cand e vorba de pui.
Monique wrote:...burta umflata, apoi erau transparenti , mai nou au ochii bulbucati...

Tare ma tem sa nu fie Plistophoraza:
...Specia Plistophora hyphessobryconis este un microsporid care se localizeaza in fibrele musculare si uneori in tesutul conjunctiv al pestilor. Pestii parazitati prezinta pe suprafata corpului pete alburii sau ulceratii. Mussculatura invadata devine palida si capata un aspect sticlos. In parazitari masive pestii se recunosc dupa inotul dezordonat in pozitie verticala si izolare fata de cird. Moartea survine prin epuizarea pestilor. Din pacate boala este fatala si nu se cunoaste nici o metoda eficienta de tratament. Pentru a stopa epidemia pestii se eutanasiaza iar bazinul se dezinfecteaza cu formalina 10%.

Monique wrote:Inca ceva, problema a inceput inainte sa "renovez" acvariul (l-am luat de la 0 - substrat , decor, plante-tot!, mai putin instalatie).

Si inainte de asta nu ai bagat nimic suspect in acvariu? Vreo planta noua? Tubifex? Daphnia vie?
OK. Ai PM.
S-ar putea sa am vesti proaste pentru tine: exista o ipoteza care spune ca, daca icrele nu sunt viabile (din cauza femelei) sau raman nefecundate (din cauza masculului), deci cand unul dintre parteneri nu are material genetic bun, atunci celalalt il alunga si isi gaseste un partener corespunzator. Usor de facut in natura, in mijlocul stolului, dar imposibil intr-un acvariu izolat. Partenerul inapt e "alungat" pana la anihilare.

Spune-mi, te rog:
- de ce dispar icrele de pe frunza? Si le mananca singuri? Li le mananca alti colocatari?
- cand au avut pui, cati au eclozat si cati au supravietuit pana la maturitate?
- cati ani are perechea si de cate ori a depus pana acum?
mikehorizon wrote:...nu "pe la magazinele de mobila" sau "pe la depozite de lemn"...

Pfffff, nasol... Tocmai ma pregateam sa-ti raspund cand am vazut fraza de mai sus. Eu m-am dus cu schita capacului la o mica fabricuta de mobila, am vorbit cu patronu', i-am explicat clar si repetat ce vreau si din ce material, iar el m-a chemat peste cateva zile sa fac "receptia". Atat. N-am nici o idee de unde a procurat panel...

mikehorizon wrote:Omul de acolo de la raionul de lemne nu a auzit de panel...

Omul de acolo cred ca are probleme cu urechile daca nu a auzit de panel. Mai mult: cuvantul exista chiar si in dictionar.
(PANÉL, panele, s.n. Semifabricat de lemn alcătuit dintr-o placă de lemn, un miez de şipci, de scânduri înguste sau de fâşii de furnir gros, acoperit pe ambele feţe cu câte o foaie de furnir, întrebuinţat mai ales la fabricarea mobilelor. – Din germ. Paneel.)
Da', in fond, de ce ma mir? Atata vreme cat exista "experti" in petshopuri care nu stiu sa deosebeasca un Ancistrus de un Plecostomus, de ce sa nu existe si "experti" in lemne care sa confunde palul cu panelul sau, de ce nu?, cu azbocimentul.
George_Vl wrote:...lumineaza direct suprafata apei din filtrul extern...

Achhh, dar bineinteles! Nu vazusem cuvintele "din filtrul extern"... Tre' sa-mi schimb dioptriile!
George_Vl wrote:...este vorba de tuburi de 9W SPECIALE pentru bronzat...

Nu sunt sigur daca-mi amintesc bine, dar parca expunerea prelungita la UV provoaca tumori canceroase pe corp si cataracta. Pestii "bronzati" in exces nu pot pati si ei acelasi lucru?
Atentie mare! Orice discutie despre aceasta carte se va purta numai pe PM. In caz contrar, se incalca punctul 2.8 din Regulament si se va proceda in consecinta!

cristal wrote:...Daca ies numai ochii clari si restul neclar parca e cam putin...

Mie asa imi plac mai mult, sa-ti spun drept. E si in functie de gust...
Dragute. Da' parca au profunzime de camp mai mare. N-ai mai folosit filtrul macro?
evelin wrote:....Dalles ai observat ceva schimbari la plante?arata mai sanatoase?

Nu pot spune ca am remarcat vreo schimbare...
INTROS wrote:...Cred ca sunt si altii interesati.

Sa fii sigur!!!
Depinde. Daca tii plante super-pretentioase e rau, pentru ca fura din intensitatea luminii laterale. Daca tii plante comune e bine, pentru ca ele nu se sinchisesc de asta iar acvariul arata super.
Eu mai ud florile cu apa din acvariu. Ma rog, florile... Am 4 ghivece mari si late in toata casa.
Teoria asta o stiu si eu de undeva, dar habar n-am unde am auzit-o...
mariusica wrote:...dar o persoana din obor mi-a zis de acel autocolant negru ca absoarbe lumina e adevarat?

E foarte adevarat. Doar de-aia e negru.
Daca n-au fost suficient sterilizati, s-ar putea sa fi luat Ichtiofonoza LINK. Sunt patit.
Imi place ca ai aplicat bine cateva notiuni de estetica, cum ar fi grupatul plantelor si mascarea aparaturii. Insa mai e mult de lucru.
Incalzitorul: aseaza-l mai orizontal sau cumpara unul mai mic. Sau - cand mai faci poze - scoate-l temporar.
Termometru: pune-l pe geamul lateral, ca doar nu e elementul principal de design ca sa stea motz-cocotz in vitrina.
Plantele: de acord cu ce a spus RaresLuc despre Vallisneria. Foloseste plante cu tulpina, pentru ca pot fi scurtate mai usor.
Buturuga: ai grija sa nu stea in centrul acvariului. Da mai frumos daca o pui cam la o treime de una din laterale.

Astept poze noi!
cristal wrote:...din greseala, cu un filtru macro...
...Pareri? Cred ca e cam mic campul de profunzime...

Mda... din greseala... ce sa mai vorbim noi!!! Cam mic, aici, cam mare dincolo...Hmm... Lasati matale, ca sa mai pricepe si altii!!!

Mi-aduc aminte de matusa-mea! Facea (si inca mai face) femeia asta niste prajituri fine de innebuneam mancand cand eram copil! Negrese, placinte, creme, foetaje, budinci, ... o feerie organoleptica!!! Nu mai pomenesc de siropurile ei! De capsuni, de caise, de mere...! (Hopa! Ia uite, am inceput sa salivez pe tastatura!!!) Cand ajungeam la ea in vizita, prima mea grija era sa-i verific frigiderul. Oaaaauuuu, Creemshniiiit!!! Oaaaauuuuu, socaaaataaaaa!!! Pana nu bagam sub nas o prajitura cu crema mare cat pumnul si nu dadeam pe gat un pahar aburit de suc nu plecam sa ma joc cu verisoara-mea!!!
O singura meteahna avea, insa, matusica mea: tocmai cand erai la jumatatea portiei, infulecand voiniceste pe nemestecate, incepea sa te chestioneze: "E bun? Ca mi se pare ca am pus cam putin zahar..." (sau rom, sau vanilie, sau alte ingrediente de care eu n-am mai auzit). Sau: "Iti place? Ca n-am avut unt nu-stiu-de-care, asa ca am folosit margarina bla-bla-bla..." Sau: "A iesit bine sucul? Ca l-am facut in fuga si nu stiu daca am pus destul ics-igrec-zet!"
Va spun cu mana pe inima: totul era ex-ce-lent! Da' cine sa aiba timp sa-i spuna? Mai ales ca mama m-a invatat ca nu-i frumos sa vorbesc cu gura (tot timpul) plina!

@cristal: revenind la "bucataria" ta, pozele sunt excelente. Esti o "uituca" foarte priceputa. Din setul asta imi place foarte mult "La plimbare". Mai vreau o portie de macro-uri!
Lupino wrote:...Am observat ca pe fundul acvariului s-a adunat ceva mizerie. As vrea sa o aspir dar mi-e frica sa nu trag si puii...

... sau poti sa o aspiri incet, cu grija, cu ajutorul unui furtun subtire, din cel folosit la pompa de aer... Stai cu ochii la pui si cu un deget pregatit la gura de scurgere a furtunului, gata sa o astupe daca se apropie vreun curios prea mult.
 
Forum Index » Profile for Dalles » Messages posted by Dalles
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com