[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dino66
Forum Index » Profile for dino66 » Messages posted by dino66
Message
Mascul, aproximativ 20cm, sunt nevoit sa il dau , din cauza altor "killer-i"
De preferat local Constanta.
120Lei
Multumesc !
Mai am un "red albino" dar e cam mic si creste greu, daca o fi si ala tot mascul m-am scos ))
ca tot veni vorba de sexe..cam asa poza koala?
update

2 perechi mature de nigro (m~15cm / f~8cm)
Capac cu un neon, Bonus nisip
Prezinta zgarieturi, nu curge.
50 Lei
1 mascul de nigro aprox 15cm
Andrei1234 wrote:E bun, dar cam inalt, ce sistem de iluminare iti iei ca sa bata lumina pana jos.

O coloana de apa de cca 40 cm nu e prea mult nici pentru iluminarea cu t5.
Ce ar mai trebui sa ?tii despre un acvariu asa mic, anume ca este influen?at de factorii externi, ?i anume: schimb?rile bru?te de temperatura din camera în care este amplasat, temperatura ridicata din camer? care va evapora mai repede apa, lumina soarelui care poate bate direct în el.. La Schimburile de apa trebuie sa fii atent la temperatura, chimia apei, deoarece pot influenta vie?uitoarele.
Cat despre "pe?tii exotici" eu cred ca po?i tine un mascul frumos de betta.
Am avut un set-up Juwel60 cu filtrare Tetratec ex600 pe care l-am desfiintat.
Filtrul a inceput sa scoata un zgomot, apoi l-am scos din functiune. Nu stiu ce defect are, de curs nu curgea, s-ar putea la rotor sa se fi stricat ceva. Are In/out originale, furtunele de cate 50cm, robinetii, cosuletele pt mediile filtrante, etc. Se poate folosi pentru piese, sau se poate incerca reparatia ... 60Lei , zona Constanta.
vand pacu dim. aprox. 35cm
se poate trimite in tara cu microbuzul.
pret 40 lei sau schimb cu diverse
johndoe21ro wrote:As fi interesat de Jack Dempsey si de Pacu. Cum facem cu transportul? Un numar de telefon se poate (pe pm)?

Astept un semn, am lasat numarul pe PM.
johndoe21ro wrote:Mai este de actualitate mesajul?

Da, este valabil
Pacu, Oscar, Jack Dempsey
Cate un exemplar din fiecare
Salutare, vad ca aici se mai gaseste lume care vorbeste/isi doreste piranha sau pacu.
Mi-am achiztionat eu un Pacu din Zoomania de aproximativ 2 luni, dar nu prea se impaca cu locatarii mei, asa ca vreau sa`l dau.
Cine isi doreste un peste mare, frumos si masiv, dar are si un bazin pe masura, ma poate contacta pe PM.
Ape limpezi !
Vand un Pacu ~ 28cm, un Oscar ~ 18cm si un Jack Dempsey ~ 13cm
Se pot trimite in tara, pentru poze si alte detalii, PM
Se poate negocia, dar as dori un 70 de lei pentru toti 3
Vand Pacu: http://www.youtube.com/watch?v=1M9HGM9sUms
Accepte diferite oferte de pret sau schimb cu accesorii (ex.: neon T5 JBL 54W)
Se poate trimite in tara pe rute directe.
Contact: PM
muxynio wrote:Am citit postul tau in care zici ca ai un acvariu cu lungimea de 1000 mm (in perete) si esti astfel oarecum fortat sa alegi neonului in functie de aceasta lungime. Ca sa ajungi la raportul de W/l pe care il doresti, jongleaza din numarul de neone. La aproximativ 100 l cat are acvariul tau, cred ca un droser 2x39W T5 cu 2 neoane de 39W T5 ar fi suficient.

Stai on topic !
Ba da, ar merge 1x54, puterea pentru a aprinde un T8 sa fie mai mare decat puterea T5`ului.
Si da, nu va emite spectrul lui natural. Acum nu stiu daca va fi mai bun ca cel de 21w dar mai depinde si de durata lor de viata.
Acel balast este pentru neoane T8 si deci nu va aprinde T5`ul precum ar trebui, la valoarea lui. Dar am auzit lume care foloseste si asa .sunt extrem de ieftine.
Daca nu vrei sa iti iei balast pentru T5, ia`ti un neon T8, si acela va fi mai ieftin decat balastul.
Sau da 10 lei pe Vito acela si vezi daca iti place cum lumineaza. De aprins il aprinde, dar era mai bine daca era mai mare (de ex.2x36), oricum nu vei beneficia de lumina unui T5 aprins cu droser dedicat.
Daca ii pui un neon marine day il aduci spre alb. Am vazut la cineva pe forum, daca nu ma insel la pomi, nisipul acela cu neon adecvat, ziceai ca este alb. Dar oricum eu zic ca arata mai natural in culoarea aia al lui.
 
Forum Index » Profile for dino66 » Messages posted by dino66
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com