[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Colorado
Forum Index » Profile for Colorado » Messages posted by Colorado
Message
Arata cumva asa?
"Algele tufa

Nu reusesc sa vad link-ul.
Intre timp situatia s-a rezolvat...zic eu (am asteptat cu raspunsul pana acum sa vad daca mai apar si alte probleme): am mai suplimentat cu 2x30W (SunGLO + Power Glo), schimburi mai dese de apa (uneori si putina apa oxigenata), le-am bramburit programul de lumina. Acum situatia este stabila si normala. Oricum, sa traiasca si ancistrusii .
Este rezistent la greutate ? 150-200 kg ?

Eu l-am folosit ca suport pentru un acvariu de 120L brut si am avut substrat de pietris. Nu stiu cat inseamna asta exact...
Il mai am. Se pune prafu' pe el...
Am o intrebare pentru posesorii de Tetratec Ex 700: ce inaltime are fratilor canistra asta (cu toate montate pe ea)?


Poti sa iei in calcul 43...44 cm fara sa "presezi" prea tare furtunele. Problema e ca in spatiul asta nu poti sa-l montezi/demontezi...
Vand suport acvariu cumparat acum un an si jumatate de la Animax: L=80cm, l=35cm, h=74cm.
Pret:75 RON.
Cumparata cumva din Obor?


Nu, am cumparat de la Hobby Zoo (Ho si Min). N-am rezistat tentatiei cand am vazut-o, chiar daca nu am primit detalii despre ea in magazin. Se pare ca, in final, o s-o mutam in ghiveci la fereastra ...
Am fost astazi la magazinul de pe strada Sf. Vineri si nu mai aveau nici macar o trasatura de meeki . Nu mai are rost sa treci pe acolo...
Stie cineva cum se numeste individa? Am cautat pe diferite site-uri, dar nu am gasit-o.
Multumesc.
Am vazut acum vreo 10 zile la magazinul de pe str. Sf. Vineri (in spatele mag. Unirea, langa pizzeria Acapulco si Capital Leasing) meeki de 5...6 cm. Au mai de mult timp acolo, se vand greu si nu cred ca s-au dat chiar toti. Daca gasesti pe acolo si o femela de 9..10cm sunt si eu interesat. Succes.
Ce concentratie de Nitrati ai in apa?


NO3=max. 20; NO2=0; GH=10; KH=7; pH=7
"Nu cumva in zona unde s-au format algele bate mai tare curentul de la filtru?" --- curentul de la filtrul extern este din spate catre fata si doar pe o treime din lungimea acvariului. Algele sunt sensibil egale ca forma si intensitate pe toata lungimea bazinului. Nelinistea mea este ca fundalul e din polistiren acoperit cu ciment si nu stiu daca nu trebuie sa i-au si alte masuri decat curatatul.
Multumesc frumos pentru observatii. Sunt pertinente, exact asa cum speram sa fie. Sper ca urmatorul acvariu sa fie mai reusit.

"Cam micut acvariul pentru "animalele" dinauntru: severum 30cm, acutirostre - 20cm, meeki - 15cm..." -------sunt constient si sper ca la anul sa ii mut in altul mai mare. Daca nu reusesc, va trebui sa mai donez din ei ;

"Background-ul mi se pare cam tern, de ce l-ai facut asa de plicticos?"------ fundalul e realizat din polistiren expandat de 4cm deformat la cald pe toata suprafata cu un foehn industrial si apoi acoperit cu ciment (in realitate arata mai bine decat in poze). Am intentinat sa realizez un background din profil de 10cm (cu grote si tot dichisul), dar acvariul are latime 40cm, astfel ca am ales un profil mai subtire - cu neajunsurile care se observa;

"De asemenea, cam slabut luminat: mai putin de 0,3 W/l..." ----- A fost vorba tot de incapatanarea mea de a cumpara un capac "de-a gata" desi citisem despre cerintele de iluminare si stiam ce se gaseste pe piata. Astept sugestii!

"Ce pot sa mai zic?... Mai trebuie lucrat." ------Cu siguranta.
Ajutoooooor, uite ca n-am scapat . Au aparut de 3 zile alge sub forma unor pete maronii pe peretele din spate al acvariului. Nu stiu daca e o coincidenta dar se afla doar sub neonul Aqua-Glo. Petele scad ca marime si intensitate pe masura cresterii adancimii.
Detalii:
Volum:220l brut; coloana apa:50cm;
Neoane: 1x30w sun-glo (fata), 1x30w aqua-glo (spate);
Program lumina:9-12;15-22;
Schimb apa: 30% saptamanal.
Dati-mi o sugestie va rog si pentru inlocuirea neoanelor actuale cu unele mai performante?
Multumiri anticipate.
La multi ani tuturor forumistilor!
Cu multumiri lui g.g. pentru constructia acvariu + suport si cu scuzele de rigoare legate de calitatea pozelor si de modul in care am amenajat acvariul, iata cateva poze cu "hardaul":
http://www.acvariu.ro/coppermine/thumbnails.php?album=514
Detalii:
Volum brut=220L / 100x40x55cm /;
Filtru: TetraTec EX700;
Lumina: SUN-GLO: 1x30W si AQUA_GLO: 1x30W;
Pesti:
2xCichlasoma Severum;
1xThorichtys Meeki;
4xPuntius Tetrazona;
2xCtenopoma acutirostre;
3xCorydoras;
Plante:Chladoflora, Anubias, J. Moss, E. Ozelot (au ramas cele care au supravietuit ciclului: eu plantez...cichlidele mananca...resturile se arunca).

Astept critici si sugestii de la voi.
Multumesc frumos de informatii. S-a rezolvat.
Cumpar o femela de Thorichthys meeki de aproximativ 7-9 cm. Am cautat prin mai toate magazinele de profil si nu am gasit...

Multumiri anticipate.
 
Forum Index » Profile for Colorado » Messages posted by Colorado
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com