[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: sami_curpas
Forum Index » Profile for sami_curpas » Messages posted by sami_curpas
Message
catalos, cand ai scris: "...formula de adresare cu BA...", sincer, prima data, nu am realizat ce vrei sa spui cu ,,BA". Eu il folosesc ca prescurtare la ,,beton armat" in documentatiile de arhitectura. Asa-i... la un om cu 2 facultati ca mine, nu se cade sa utilizez un asa limbaj de manelist.
catalos, vad ca te-ai prins... felicitari.
Promit ca nu mai fac glume dinastea.
Ce planta e asta? Imi puteti spune si mie?
Ceejay, sunt de-acord cu tine. Creaza impresia de profunzime, care arata super. Fundalul poate fi negru sau albastru sau orice alta culoare, dupa plac.
Ba frate ALBER, bine faci ca nu incerci: asa stai linistit in privinta bacteriilor.
In privinta supravietuirii plantei, eu sper ca are capacitatea de a se adapta. Ramane de vazut cum si cat supravietuieste la mine in acvariu.
Imi place sa experimentez.
P.S.: Poate o sa plantez bonzai in acvariu, intr-o zi....
Ba fratilor, voi ati incercat muschi de pamant, care creste prin iarba, in zone mai umede si umbrite? Eu am pus in acvariu asa ceva, un petec, si se dezvolta foarte bine submers total. Are o culoare verde-inchis si creste ca nebunu. il am de aproape o luna. Trebuie tuns, asta e! Incercati si voi, si sa imi spuneti daca va place.
Iti mai dau si eu o idee: foloseste muschi dinala care creste prin iarba, in zone umbrite si umede. Eu am pus in acvariu un petec si se dezvolta foarte bine, numa ca trebuie tuns: Creste destul de repede in acvariu, cel putin in al meu. Cand o sa imi fac acvariul mai mare, o sa imi pun o zona cu muschi de pamant.
Eu zic ca daca etanseaza bine, nu e nici o problema. Numa sa nu ajunga in contact cu apa... (pui si tu pe interior silicon de acvarii, ca izolator). Singura necunosctua este: se lipeste poxilina pe plasticul tau, sau nu?
KMOL, draga:
Caracteristici tehnice pompa DAB VA 35/130:
- Debit: Q = 0,3 - 3,25 mc/h
Asta inseamna ca la turatia minima (1 din 3) va avea 0,3 mc per ora, ceea ce inseamna ca intr-o ora acvariul va trece o data si ceva prin filtru... ceea ce e perfect ok, ce zici?
Poma mea are 3 trepte de viteze variind de la 70 la 40w. la 40w poate avea debitul injumatatit. Iar, daca il pun in serie cu un releu de timp, sa functioneze de exemplu 30 de minute si sa stea 2 ore, cred ca am rezolvat ceva, nu? Asa si viata pompei se lungeste.... Ori o alimentez la un trafo cu secundarul de 100v: ii voi reduce debitul... trafo am deja. Consumul e o problema, asa-i.... (40w)
Vreau si eu sa imi fac un filtru extern, asta pentru ca voi avea un acvariu de 200 de litri. Am o pompa de bypass, de la cazan, pe care nu o utilizez. E modelul DAB VA 35-130, are 3 trepte de viteze de la 44w la 70w. Am intrat aici sa va intreb daca pot folosi asa ceva pentru filtru. e destul de mare, dar volumul nu conteaza. Nu as vrea sa dau banii pe o pompa noua....
 
Forum Index » Profile for sami_curpas » Messages posted by sami_curpas
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com