[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: nemo
Forum Index » Profile for nemo » Messages posted by nemo
Message
ciumurel wrote:Inainte am avut 2 becuri economicoase de 15w fiecare si lumina de 75w.

E reclama. Adica un bec de 15W lumineaza cat un bec cu filament de 75W. Da e cam reclama zic eu. Oricum tie iti trebuie 75W de lumina economicoasa
ciumurel wrote: .E adevarat ca am cam multi pesti ,20 la nr dar deocamdata nu am ce face


oioi... foarte multi pesti. Gandestete ca eu am acvariu cu 70 litri de apa in el si am 6 pesti (poate ar mai incapea inca unul...). think about it...
Hint : gasiti rezistente la orice atelier de reparatii TV.
mihai20005 wrote:Sincer nu stiu de unde mai rezist... si va dati seama cat de greu scot eu apa... ca simt ca ma lasa nervii.


chiar nu am mai ras asa de mult. inca si acu rad... nu te supara... da e chiar haios
Pai d-aia e lista asta, sa ne mai ajutam ... mai ai si alte probleme d'astea?
Sau vezi si tu care e cel mai aproape de Targoviste si poate cumpara furtun Resun cu amorsare, si sa ti-l trimita prin posta. Sigur se gaseste cineva. (sau cu trenu cu nasu) Daca nu gasesti pe nimeni mai aproape, iti trimit eu.
mai... eu stiu de glumam da m-am speriat de PNA
pai nu v-am spus ca eu proiectam panouri cu leduri ?? au ramas ceva leduri nefolosite, si mi-au trebuit mie. da nu le-am mai folosit... cam asta e povestea in mare. Daca iti trebuie si tie din ele, iti fac pachet...
yo yo... am pus eu gresit intrebarea. Adica raspunsul m-a lamurit, pentru ca ma refeream exact la ce e bun si rosu langa neoane... acu is lamurit. merci. Am o punga cu v'o 100 de leduri rosii de mare intensitate si cred ca mai am si ceva "amber" cu unghi mare adica portocaliul ala intre rosu si galben... Numa sa imi aduc acvariul la Tm si sa am ceva timp, ca o sa fac o combinatie.
razvan wrote:
... care sa completeze lipsa de spectru rosu de la neoane. sa mearga in paralel cu neoanele...
eh ? cum suna?


la ce e bun spectru rosu acu dau si eu cu paru... da chiar nu stiu.
eu zic ca nu merita sa iti faci...
... eu mi-am facut

Acu na. Eu am pesti nocturni, pe care nu-i vad altfel, si mi's tare dragi. Da acvariul meu e lung, si numai o parte e iluminata (si iluminata slab). Daca vrea un peste sa stea in intuneric poate sa se deplaseze la intuneric.

Din ce am vazut eu, nu pare sa fie deranjati de lumina albastra. Acu... nici nu cred ca ar putea ei sa-mi bata in geam sa se planga.
Din pacate nu am gasit nici o femela matura. Acu ca m-am mutat inapoi in Timisoara, mai trag sperante. Numa sa imi aduc si acvariul, ca inca nu l-am adus. Sper sa nu sparg acvariul cu transportul
Pai nu stiu ce sa zic... eu (tot prin bunavointa M.A.) am inceput cultura, am fiert muschiul, l-am racit imediat cu apa rece, si l-am scurs. Dupa ce l-am asezat in cutie, am pus grindalul, sticla deasupra, si am mai scurs odata apa. Am lasat cutia inclinata vre-o 5 min sa se stranga apa intr-un colt, si am scurs apa. Ce am observat e ca pe langa sticla la inceput a prins un pic de mucegai. Am taiat alta sticla, in asa fel incat sa ramana numai 1cm intre sticla si marginea cutiei, si de atunci nu mai am probleme. Si am facut mai multe gauri in capac. De altunci nu am mucegai. Poate este un pic pe ici colo, dar nimic vizibil.
ooo. pai o sa mai treaca multa apa pe Bega, Dambovita, Somes, si altele din diverse orase pana se va aplica legea. Am stat de vorba cu niste "nene" dinastia care vindeau animale protejate, si in marea majoritate mi-au spus pe fata ca stiu, ca le-au mai spus si altii... dar... traim in romania, tre sa traiasca si ei din ceva.
Nu conteaza... pesti, pasari, reptile, numa banu sa iasa.
Organizatiile puternice de protectie de afara "rad" de noi. Nu se implica, pentru ca nu se aplica legile + autoritatile sunt pe langa (nici n-au habar, nici ca le pasa, nici nu vor sa se implice in asa ceva). Pana si de organizatiile de protectia animalelor de la noi au o imagine foarte interesanta. Mai demult, am luat legatura cu RSPCA sa cer voie sa traduc, tiparesc si sa folosesc un poster de-al lor intr-o campanie. Primul raspus a fost : noi nu dam bani altor organizatii . Cand i-am intrebat cine a vorbit de bani mi-au raspuns ca au mai avut contacte cu alte organizatii. Dupa ce s-au lamurit ca nu imi trebuie bani, au fost mai calzi... au fost si de acord sa folosesc si sigla lor (dupa ce vad si ei posterul normal). Asa ca, daca vreti protectia animalelor in romania, mai trebuie sa intram de cateva ori in europa (de parca am fi in Africa ) din pacate.
Da ce mi-ar placea sa-i iau la un "nene" toata marfa protejata de lege si sa o reintorc in natura... mama ce bine as dormi noaptea urmatoare
lukaboy wrote:inca ceva, nu prea se vede varful pectoralelor, daca au spini multi si de vreo 1-2 mm in cate un smoc la capatul fiecarei pectorale...


din pacate au amandoi. tot cel cu coarnele mai mari are si spinii mai mari, dar tot spini se cheama si la alalalt.

koala wrote:
... sa-ti traiasca baietii si ai de grija, sa le gasesti cate o fata buna LOL ...


O sa incerc sa le caut fete, cu toate ca prin zona nu prea cred ca o sa gasesc ancistrusi maturi . O sa incerc si la cumparari daca nu gasesc.
Mersi mult pentru lamuriri ... am imbulinato
Am pus poze cu Gibby. Albumul meu
Inca o mica mare nelamurire. Bucuros ca am nimerit o pereche de ancistrusi, am ajuns sa ma indoiesc ca am o pereche. Masculul a crescut mai repede, si coarnele s-au facut vizibile la fel de repede. Ce credeam ca e femela, a crescut mai incet, si coarnele erau mici. E da din mici s-au facut mai mari, (tot nu se compara cu cele ale celuilalt, dar sunt bifurcate si marisoare...)

Anistrusii :
image
image

Voi ce ziceti Si eu care abia asteptam sa ii pun la icrat... mai e vre-o sansa
MARELE ALB wrote:
In galeata vei avea o apa maro si probabil pe fundu' galetii va fi si mult grindal. N-ai altceva de facut decit sa-i speli si sa-i pui inapoi pe muschi...


Am ajuns la faza in care am spalat muschiul
Intradevar, apa penala, si grindal pe fundul apei. Dar de separat grindalul de mizerie, nu am reusit. Pana la urma, dupa ce m-am asigurat ca au ramas si pe muschi destui, le-am facut vand la aia din apa... selectie naturala .
Ai vre-o metoda de a separa grindalul ca dupa ce ii spal pe aia din apa, trebuie sa astept sa se aseze grindalul sa torn apa de pe ei, iar mizeria se duce si ea la fund cu grindal cu tot si acolo ramane... E adevarat ca am scapat de apa penala prin spalare, dar pot curata cumva grindalul ala de mizerii ( unul cate unul nu am rabdare )

In rest, e super cultura de grindal. Comoda, relativ usor de intretinut, iar pestii sunt in freza dupa el. Raman dator
Mi-am luat doi. Superbi.... n-am cuvinte. Mersi pentru ajutor.
Da de fapt asta era raspunsul corect :-) L x l x H (in cm) = v (cm cubi)
v / 1000 = n (litri) . Asta normal cu link-ul lui BLeeD ca sa nu gresiti

Ex. Acvariu de 1m x 30cm x 30 cm
100 x 30 x 30 = 90000 cm cubi
90000 / 1000 = 90 Litri
ups. : electronica se va citi electrica . Deh ... deformatie profesionala
 
Forum Index » Profile for nemo » Messages posted by nemo
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com