[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: georgian
Forum Index » Profile for georgian » Messages posted by georgian
Message
250 eur
vind avariu 220 l ( 900x450x550) sticla semicristal 10mm, perfect lipit, sticla cu cant slefuit 1mm suport si capac pal 5 neoane.
banuiesc ca vrei sa-l reconditionezi ca pe o masina veche. sa vada si altii cum erau acvariile acum 20 de ani

cu o daltita si cu multa rabdare poti curata chitul. daca vrei sa-l lipesti tot cu chit la loc, atunci e belea mare, trebuie sa-ti faci singur compozitia pt chit, o poti gasi in orice carte de acvaristica mai veche.

lipirea perfecta cu chit iti va da multe probleme. poti curata bine rama de cornier si sa lipesti geamurile tot cu silicon e mult mai usor.

fa-l sa arate bine si baga niste poze cu el, o sa-mi aduc aminte de acvariul din '86 si cum ma chinuiam sa-l intretin etc.
cu zeama de cutter iese excelent..... chimic nici o sansa. doar mecanic.
naspa cu algele , cumva acvariu este in dreptul gemului?
asa cum a spus si "faraonu" sint mai multe "variabile" care faca sa apara algele: mincare multa, pesti multi sau mari ( kk mult), ce fel de filtrare folosesti? eu decind am bagat un filtru extern( canistra) si decind am schimbat substartul si l-am cernut la ~ 2 mm nu mai am probleme.
da si tu mai multe date despre acvariu , adica: capacitate, filtrare, substrat. lipsa de pofta de mincare insemna ca pestii nu au conditiile in regula sau sint bolnavi. daca nu ai plante decit cea de la suprafata poate sa fie si o lipsa de oxigen in apa. spune mai multe despre acvariu.
hai ca am nevoie de banuti: ------- reduc la 300RON adica 3.000.000 lei vechi.
sa sti ca e destul de convenabil cu becuri economice. daca iei un "neon" +instalatie ajungi pe undeva la 15 ron, daca pui un bec economic + fasung poti sa iesi mai ieftin. asta e rezolvata din punc de vedere economic. daca vrei sa ai o lumina cit mai apropiata de tuburilr care se recomanda pt plante exista la philips becyuri economice cu diverse temperturi. cauti ceva ce iti trebuie poti sa faci chiar combinatia optima.
in interiorul pompei este o bobina care poate sa aiba ceva urme de ulei fin. in timp este pulverizat fin pe furtun.
daca e extern e cel mai bine. la 70l merge si 104 fluval dar daca faci upgrade nu mai face fata. asa ca un 204 merge pina la 200l.
recomand- fluval 204 .
nu categoric . upgade. vreu ceva de 100x50x55 sau pe acolo.
vind acvariu 160 l, 80x40x50 ( Lxlxh sticla de 8mm) cu suport si capac facut dupa juwel din PAL, capacul are 4 neoane. mai dau si decorul din spuma poliuretanica. transportul intra in pret. poza aici
pret 450 RON.[/url]
facem unu pe masura, cam ce acvariu te-ar interesa? adica ce sa contina cit e mare etc......
de ceva vreme weekendurile le petrec la 'tara' pe malul argesului. fiind pescar nu cred ca exista data in care sa nu fiu la peste cind ajung acolo.
revenind la subiect, de ceva vreme pe arges s-a "prasit" salau . ca sa il prinzi ( pescarii stiu) una din metode este cu pestisor.......
am pris ( cu halau micut ) un asa numit" boarta"( cred ca e din familia ciprinidelor). e un peste micut adica nu am vazut exemplare mai mari de 5 cm care este superb. argintiu cu reflexe rosi si albastre, conturul ochilor este un rosu aprins, iar ca forma seamana mult cu sumatranu. chestia e ca am adus citeva exemplare sa le vada si fimiu si au rezistat . chiar saptamina asta ma gindeam daca sa iau citeva exemplare si sa le aduc intr-un acvariu, renuntind -lipsa spatiu. mai sint f multe specii de pesti micuti care s-ar preta intr-un acvariu. cred ca s-ar adapta la temperaturile din apartament.
10 mm si e ok , cu intaritoare.
acu' chiar nu pot sa ma uit prin carte dar stiu ca se cheama Nematobricon palmeri.
rezista f bine vezi aici. Acvariu are 130x60x60=468 litri +sticla +nisilul +capacul cu neoane+ decoruri+...... cred ca se ajunge la aproximativ 600 kg. si tine pe 4 stilpi verticali. Totul e sa fie bine strins ci sa nu aiba jocuri la imbinare.
aici in bucuresti sint mult mai ieftini cam la 2.5 RON.
sint niste pesti superbi, chiar daca par nu sint pesti de cird, se aleg perechi si sint teritoriali .
eu am avut o surpriza datorata 'neancorarii' adica am facut decorul cu spuma pe doua bucati de geam care impreuna completau fundalul.
problema am avut-o in timp spuma sa desprins de pe geam si initial am crezut ca e o problema dar s-a dovedit ca nu e chiar o problema desprinderea de pe geam. am putut s-o fixez mai bine si nu mai mi-e frica ca la manevrare se poate sparge geamul. daca se usuca bine spuma poti sa o desprinzi de pe geam.
vezi aici cum a iesit.
eu am 80x40x50 si e bine proportionat. vezi galeria mea.
poate ar merge latimea de 45.
 
Forum Index » Profile for georgian » Messages posted by georgian
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com