[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: buryck
Forum Index » Profile for buryck » Messages posted by buryck
Message
Deocamdata am vazut ca da rezultate in apa pe care o pregatesc pentru schimbul zilnic, adica nu se mai formeaza o panza de calcar deasupra apei. Am sa incerc si in acvariu. Am un nano cu aproximativ 35l doar apa si filtrul magnetic este de jumatate de tol.
Salutare, am citit udeva aici pe forum ca filtrul magnetic anticalcar nu dedurizeaza apa. Asa e, dar pe mine ma intereseaza altceva.

Citez:
La trecerea apei prin acest dispozitiv, campul magnetic foarte puternic provoaca disocierea moleculara a sarurilor dure (ioni de calciu si magneziu), transformand cristalele de calciu intr-un precipitat de forma unei pulberi foarte fine, care este mentinuta in suspensie, prevenind astfel formarea crustelor calcaroase.

Ma gandeam sa il folosesc impotriva depunerilor de calcar pe termen lung in acvariu (pe geam, pietre, chiar si unele plante ca anubias). Am inteles ca durata separarii cristalelor de calciu nu dureaza foarte mult si de aceea ma gandeam sa pun filtrul anticalcar la OUT-ul filtrului de acvariu. Afecteaza asta in vr-un fel flora sau fauna din acvariu?
Daca temperatura din camera nu fluctueaza mult, chiar si un singur incalzitor de 25w face fata.
De ce ti doua incalzitoare?
Acelea sunt alge, nu-s daunatoare pestilor, dar sunt inestetice. Guppy sunt omnivori, mananca si alge. Planta aceea poate oferi o minima protectie puilor, dar nu este destul de mare, ar creste mai bine atasata de o buturuga. Filtrarea si schimburile de apa sunt esentiale, dar la fel este si curatenia. In mediul lor natural nu exista atat de multe alge si poate ca pestii stiu ei ceva cand decid sa-ti paraseasca acvariul.
Aaaaaaaaaa... prietene foloseste semnele de punctuatie ca mor aici. Planta aceea din poza e flame moss sau christmass moss, nu stiu exact. Probabil ce-ti creste tie pe peretii acvariului sunt alge.
http://www.livescience.com/29116-why-guppies-jump-evolution.html

Nu e cazul sa scoti tot din acvariu, nu cred va rezolva problema. E bine sa aiba unde sa se ascunda si cel mai bun lucru pe care-l poti face e sa adaugi niste plante in acvariu. Modificarea decorului se mai practica si atunci cand adaugi pesti noi intr-un acvariu deja populat, astfel rupi legatura de teritorialitate si de agresivitate a pestilor deja existenti fata de cei noi veniti. Guppy par a sari pentru a-si marii teritoriul, prin schimbarea sau adaugarea unor obiecte in acvariu, poti pacali pestii sa creada ca sunt deja in alta parte. Eu iti recomand totusi sa adaugi cateva plante easy.
Am citit un articol interesant cu privire la intentia guppylor de a sarii. Alti pesti sar pentru a se hranii, pentru a scapa de pradatori ori pentru ca exista un obstacol in directia inspre care migreaza. Au fost observati in laborator guppy salbatici care nu sareau pentru motivele de mai sus, ba sareau chiar atunci cand se simteau mai "relaxati", cand aveau tot ce le trebuie. Un raspuns probabil ar fi ca au un habitat mic si vor sa se mute, fara gluma, se presupune ca asa isi extind teritoriul cand nu se poate direct prin apa. In cazul tau, femelele pot sarii in speranta ca vor gasi un loc mai bun unde sa-si lase puii, avand in vedere ca se inmultesc si nu vad nici-un rezultat. Iar masculii... cred ca-i evident. Sunt mai multe posibilitati, dar cea cu parametrii ape sigur nu este valabila.

Ce ai putea sa faci este sa schimbi felul in care sunt aranjate obiectele din acvariu (pietre, plante) si sa adaugi unele noi. Daca rezultatele acelor teste facute in laborator au o urma de adevar, atunci poti pacalii pesti sa creada ca au ajuns deja in alt loc si nu mai este cazul sa sara. Chiar si asa, pune ceva deasupra, un geam pe toata suprafata acvariului, dar nu lipit de laturile superioare ale acvariului, lasa 1-2 cm pentru aerisire. Si in caz ca ai schimbat decorul poti observa daca pestii mai sar prin urmele ce le lasa pe geamul pus deasupra. Atunci sti sigur daca a mers treaba asta sau nu.
1. E de bine
2. Nu este periculos. Poti spala lemnul cu apa fierbinte, la mine a mers pe mopan. Sau melci, ancistrus... si scapi de el
3. Si 100w poate fi putin, conteaza mult ce plante vrei sa cresti, si dupa cate vad, vrei.
Sunt bune si alea, o penetreaza, dar nu la fel de uniform
Da, sunt compatibile.

Mai ai nevoie de:
- socluri T5 (cu sau fara protectie la apa) http://www.nevertebrate.ro/Socluri-si-coliere
- cativa metrii de cablu http://www.nevertebrate.ro/Fir-cupru-1m
- si un stecher
- si poate niste sisteme de prindere, depinde de ce le agati

Diagrama pentru legatul firelor cred ca o vei gasi desenata pe droser.
Salutare, am un droser electronic pentru neone t8 si pot conecta la el 1x20w / 1x30w / 1x40w (asa scrie pe el). Am conectat un neon de 18w si merge, dar intrebarea mea este, pot conecta doua neoane de 18w la el? Cum ar fi mai indicat sa leg cele doua neoane, in serie sau in paralel?
Probabil a patruns mizerie la rotor. Il poti desface sa-l cureti, sau daca are vr-un defect iei altul, e cam 60 de lei. O alta sursa mai putin probabila a pproblemei, poate fi mediul ceramic din interior, atinge carcasa filtrului si de la vibratii face galagie.
Salutare, ca sa nu mai deschid alt topic scriu aici.

Am cativa neoni (Paracheirodon innesi). Sunt trei dintre ei carora lea aparut ceva alb pe buza de sus, ca o umflatura. Am sa incerc sa-l prind intr-o poza, dar stie cineva despre ce e vorba?
Multumesc mult pentru raspunsuri. Pare ca nu e cazul sa ma alarmez. Am sa incerc sa le tin numarul sub control, pentru ca nu ma deranjeaza.
Salutare, am un acvariu nou si proaspat plantat. Odata cu plantele au venit si melcii, foarte multi. Deocamdata sunt mici, cel mai mare avand 0.5 mm. La inceput nici nu i-am vazut, dar au crescut foarte repede si cum am spus, sunt ai naibii de multi. Nu stiu cat de mari vor creste sau chiar daca vor supravietuii, pentru ca desi la inceput duritatea apei era mai mare (jbl manado nou), acum duritatea a scazut si nu mai cresc asa de repede.

Imi poate spune cineva cum se numesc?
Bicarbonat, scuze, m-am obisnuit sa zic praf de copt, e tot bicarbonat, dar mai are si altceva in el.
Ceva mai bun decat otetul simplu: amesteca un plic de praf de copt (bicarbonat de sodiu) cu putin otet, dar nu mult, trebuie sa iasa o pasta. Apoi intinde pasta aia peste petele de pe sticla si lasa-o cateva minute, pana incepe sa se usuce pasta. Poate functioneaza asta, bafta.
Sunt tare curios cat de silentioasa este pompa aia de 1800l. Am mai avut un filtru home made cu pompa de 1800l/h 38W, dar am aruncat-o ca n-o mai suportam. Eu am acvariul in camera unde dorm, chiar si cea mai silentioasa pompa, noaptea, poate fi stresanta )
Ce varianta e? BLACK KNIGHT-2, 3 sau 4 ?
 
Forum Index » Profile for buryck » Messages posted by buryck
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com