[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: cirotariu
Forum Index » Profile for cirotariu » Messages posted by cirotariu
Message
Sal'tare Maabule! Si multumesc de raspuns. Long time no speak. Da, acu si tu, nu da cu bata in om. A facut greseala pe care o fac multi, de a satisface placerea copilului prin impuls de moment. Vina mare, parerea mea ca este a angajatilor (mai ales de la Hornbach) care nu prea se pricep sau nu isi dau silinta sau au target de vanzare. Sa sfatuiesti pe cineva sa dea 300 de ron pe un bol de 7 litri, plus sa ii mai dai si 4 pesti sa ii inghesuie acolo, nu e ok... Am vazut la 400 de ron donatii aici de remodelai o garsoniera...
Am trimis sfaturile tale, care cam coincideau si cu ale mele, cum ca ar trebui incercat schimbarea bolului pe un acvariu, macar decent, de minim 15-20 de litri. Cu ceva pietris pe fund, 2-3 cm, cateva plante, un filtru intern cu spray bar. Apoi un incalzitor si cativa neoni, sau cativa endleri, poate o pereche de gourami pitici, poate chiar 3-4 xifonei sau guppani, 1 cory sau 2 etc. Facuta ciclarea o saptamana, apoi bagati pestii si invatat, pas cu pas, ce urmeaza. Primul pas fiind sa nu moara pestii. Pffff, iar mi s-a facut pofta sa o iau de la capat cu o holandeza. Rahat, asa zic mereu... Zi faina!
Revine ciro... Va salut cu drag pe toti. Din pacate, nu imi fac (inca) acvariu. Postarea este despre bolul unui coleg de munca, facut la rugamintile pustiului de 6 ani. Pe scurt, e un Bol Tetra, luat de la Hornbach, o oplanta artificiala verde (stiu, cah!) fara pietris, cu 4 (patru!) pesti, par xifo, din poze. Cica asa i s.a recomandat, sa puna 4 pesti in 6 litri net de apa... Pana mea, asa o fi zis vanzatoarea ca e ok. A tratat apa cu Biotopol presupun, a lasat la ciclat vreo 4 zile, apoi a pus pestii. Presupun ca i-a cumparat ulterior, nu ca i-a tinut in punga 4 zile. In fine, un peste a murit, l-a gasit mort pe fund... I s-a spus sa schimbe apa cam 30-40% la 2 zile.
Acu io ce sfaturi sa ii dau, ca "mare scula de profesionist" ce ma stia lumea de acu 10 ani? Sa incerce cu un Betta? Caldura ar fi aia din camera copilului, adica 24-26 de grade (ca nu ai cum sa pui incalzitor in bol, presupun). Lampa si filtrul/cascada de la Tetra sunt venite cu bolul la pachet. Sa puna niste Pistia sau Lintita deasupra? Sa il complic cu niste pietris cu granulatie mica si sa incerce 2-3 plantute? 2-3 melci sunt ok de pus? Schimbatul apei cum i s-a spus, adica 2 litri la 2 zile e ok? Sau zilnic? Omul este total pe langa subiecctul acvaristica, dar vrea sa faca placerea copilului, fara sa moara tot ce incearca sa creasca.
Ce sfaturi imi puteti da, mon amis? Atasez 2 poze cu bolul cu pricina, sper sa le incarc bine.

P.S. Sunt asa prins cu pandemia, lucrul de acasa, cainele, copilul, o casa la tara in constructie, proiecte la munca, incat sa fac un acvariu "ca pe vremuri" este un vis frumos, dar irealizabil. Dar promit solemn ca ma voi reapuca, atunci cand viata o sa imi ofere niste ragaz.

La multi ani! Vecine, am alocat mai bine de o ora sa iti citesc postul. Ma bucur enorm ca am facut asta, deoarece am asociat creatia asta divina cu omul pe care l-am cunoscut, chiar si pentru 2 minute, anul asta. Jos palaria! Felicitari si de la mine pentru proiect si pentru realizarea lui. Cel "urat" imi aminteste, sper sa nu ma insel, de acvariile biotop ale lui "pomi", de acu ceva ani. Musiu koala, bine ai facut ca l-ai bagat la "creme", merita din plin. Adaug cu ocazia asta inca un motiv pentru care as vrea sa treaca pandemia: sa ne putem revedea, chipurile sa imi mai donezi niste plante, ca poate legi cainii si iti faci mila de mine si ma inviti inauntru sa vad pe viu tripticul meserias. S-auzim de bine!
Da, arata super! E unul dintre genurile de plantat care imi plac si mie, cu cioate si muschi si plante "crescatoare pe lemne". Si vazand cum le ai tu insirate (sunt pe jos, nu imi joaca feste privirea, nu?) imi vad un vis mai vechi, dar nebun, de a avea un acvariu lung de 2-3 metri, inalt de 30cm, lat de 30 cm, plin cu cioate, muschi, nisip si africani... sub mobila din living (se vede in poza). Bine, nu m-ar lasa, dar e frumos sa visam... Oricum, revenind la al tau, chiar ca "ti-ai facut mana", cum s-a zis mai sus. Niste microrasbore sau cateva tetrazone ar face un contrast misto acolo la tine.
@severus Multumesc de incurajari. Nu pot masca acea lumina naturala din stanga acvariului. Nu am draperii la geamul ala. Dar nu bate soarele direct prin acel geam, doar "trece" 1-2 ore pe zi. In plus, balconul este acoperit, nu inchis. Iar la geam am orhidee, mai mascheaza ele din lumina. In Giulesti geamul era cam la fel, poate un pic mai departe cu juma de metru. Nu am avut problema algelor. Sper sa nu am nici acum, daca voi da drumul la setup.

@Koala Cu foarte mare drag si prietenie (inca virtuala) te salut. Sper sa merit locul postarii, direct la "plantate" si nu la "inceput".
Si eu ma bucur ca am ales sa incerc sa ma reintorc, deocamdata la modul "proiect".

1. Fiindca va fi musai plantat, nu vreau sa mai fac rabat la lumina. Din ce se arata, si datorita faptului ca am "tavan" deasupra acvariului, mai mult ca sigur va fi o suspendata, cu arc sau cum i-o zice, sa o pot ridica/lasa cand am nevoie. La 126 de litri brut, raman 100 net, trebuie musai un minim de 100 de Wati...
2. Pentru un plantat cu oarece gazon, penseta, bagat maini prin el, sa fac standul de 80 cm? Ca sa fie buza de sus la 125 cm? Ma gandesc ca as mai castiga si din spatiul liber de sus...
3. Ca si "scape", o sa ma invart de o cioata misto, care sa iasa eventual un pic din apa, ceva moss, gazon, poate blyxe, daca reusesc sa nu le ard. In afara de forum, in ultima vreme l-am urmarit pe Dan Barabas si operele lui superbe, cred ca pe forum e @barabasfan77 (te salut!) deci sunt un pic influentat de ideile lui...
4. Ca fauna, cum am mai zis, mi-e dor de Tetrazonele negre (ternetzii). Sau gourami albastru si galbeni. Pentru prima varianta as alege alt fundal, nu negru (ceva propuneri, sa contrasteze pestii negri, cioata maro si verdeata cu un... bleu??). Plus 3-4 sanitari, albino simpli.
5. Harnasamentul si matzaraia le voi descrie cand le aduc acasa si cand le pun in functiune, sa vad daca nu curge acvariul, filtrul extern, daca mai merge cel intern, cum e "statia" de Codoi, cum sunt furtunele etc. (Momentan sunt intr-o boxa, la tzara).

Astept, va rog, o torentiala de sugestii, opinii, idei, orice... Despre stand, daca e ok spatiul ca dimensiuni sau e inghesuit si imi va fi greu de manevrat, despre LAMPA, care e foarte importanta... Daca tot ma apuc din nou, VREAU SA NU GRESESC NIMIC LA INCEPUT, ca apoi sa ma plang ca aia nu merge, aia nu e ok. Va salut, o zi buna tuturor!
Va salut. Pe toti. O sa incerc - iar mint ca vaca - sa fiu scurt. La rugamintile unor membri de p-aci, carora le multumesc, citind jurnalele de la Holandeza de Giulesti, amintindu/mi vremea aia cand eram zilnic cu voi pe aici, rememorand toate momentele placute si mai putin placute din istoria acvariilor mele, m-am decis SA INCERC SA FAC UN NOU SETUP! Dup? mai bine de 6 ani, m-a apucat tare rau dorul (ambitionat si de pierderea lui Jack, superbul betan rosu). In fine, sa trecem... Nu o sa descriu momentan acvariul si tot ce am prin el, se poate reciti aici, cine are rabdare http://www.acvariu.ro/forum/posts/list/0/17251.page o sa incep simplu prin consultarea voastra cu privire la loc si spatiu...

In poza de mai jos se vede partea stanga a bibliotecii/mobilei din living. Acel loc este momentan "birou de campanie" pentru mine, sau nevasta, care e pe-acasa prin pandemie si are nevoie. Are 176 cm inaltime, 40 cm adancime (se poate iesi in afara pana la un 45, cu acordul doamnei) iar lungimea este de 88 cm. As face un stand/dulap cu doua usi, inaltime de 90 cm. Acvariul ca si dimensiuni are 80Lx35lx45h. Acestea fiind spuse, sa vedem ce avem de intrebat:

1. Am sanse sa inghesui acvariul in locul acesta? In fata mi-ar ramane 2-3 cm, ca sa nu fie chiar in buza. In spate, la fel, un maxim de 5cm, sa zicem, pe unde vor fi firele, furtunele, etc... In stanga si dreapta cam 3-4 cm. Standul fiind de 90 (asa tin minte ca era inaltimea standard recomandata), plus 45 inaltime, imi mai raman pana in partea de sus 40 cm. Lampa pe care o am momentan, se vede din linkul vechiului setup sau din pozele de mai jos, este mai lunga decat acvariul, cred ca are peste 90 cm, deci CLAR NU INTRA. Nu imi ramane decat solutia unei lampi suspendate, prinsa in partea de sus, pe niste arcuri, sa o pot ridica cand am de mesterit prin acvariu. Care da, se vrea "holandez", deci plantat. Daca nu prinsa de "tavanul" bibliotecii, macar suspendata, peste acvariu adica, asa cum are @Gabi C la acvariul sau (superb, de altfel).

Pozele de mai jos, cele cu acvariul, sunt printre ultimele postate aici pe grup, de la setupul "terminat" la final de 2014. Asa mi-am amintit ca ultimii mei pesti, extraordinari, au fost Ternetzii, dragii de ei.
Om vedea...
Multumesc pentru incurajari, din suflet, dar nu e cazul. Am spalat tot si am pus in dulap, alaturi de harnasamentul de la acvariul "mare", poate altadata cand voi fi mai pregatit mental. Cioata si melcul au ajuns la @resen, sper sa ii fie de folos. Va salut, ne auzim (poate) la urmatorul "Nou inceput...". Pana atunci, ape limpezi si pestiuci sanatosi sa aveti.
Donez un melc rosu si o cioata care inca "mai maroneste apa", pentru doritori. Cele doua piese au facut parte din biotopul bettanului Jack, recent disparut. Mesaj privat. Doar in zona Chitila/Bucurestii Noi/Pod Constanta si doar pana miercuri. Poze mai jos.
Topicul poate fi inchis, multumesc. Jack nu mai e, deci nu mai am de ce sa scriu. Ne-om mai auzi...
Topicul poate fi inchis, multumesc. Jack nu a rezistat.
Il cheama Jack, este prezentat la Anabantide "Setup pentru un betta rosu". Bazin 10 litri, filtru no name, incalzitor, termometru, mopan, pietris inert... Temperatura apei 28-29 de grade, schimb ape la saptamana, cam 4 litri. Cu apa dintr/un bidon tratat cu Easy..., 1 ml la 4 litri de apa. Bidonul este la temperatura camerei, nu mai rece, nu mai cald. La doua zile completez din acelasi bidon cu apa care se evapora (scade pana la limita de sus filtrului si a incalzitorului). Am luat niste Pistia de la un coleg de pe forum acum 8 zile. E posibil de atunci sa nu ii mai fi placut sa iasa din ascunzatori (preferata intre incalzitor si geam, sau sub filtru, sau in scobitura mopanului). Lumina este o lampita de la IKEA, care este la 30 de cm de luciul apei, o inchid la pranz, merge dimineata si spre seara cateva ore, nu pare sa il deranjeze. Atasez o poza facuta dupa ce l-am "cules" de pe substrat, statea pe o parte, cum stau pestii morti la suprafata... Cum l-am atins cu plasa, si-a revenit, a luat-o la pas, l-am prins si l-am pozat. A luat o gura de oxigen de la suprafata si s-a dus la loc sub filtru, unde pare ca "zace"... Din poze se pot distinge 3-4 pete alburii-gri pe branhie. Nu pare sa fie gris, dar nu ma pricep... Astept raspunsuri, mersi. Atasez si o poza, pentru cine nu il stie, pe Jack sanatos, acum o luna si ceva...
e clar ca ceva nu ii convine, practic sta pe fundul apei, pe o parte. Si nu mai misca decat "deranjat" cu plasa. Asa l-am pozat si in foto de mai jos. Tot ce vad sunt niste pete albe pe la branhii. Nu pare gris, dar nici nu ma pricep... Voi posta si la boli. Am dat temperatura la 32 momentan, altceva nu stiu ce sa ii fac...
Alinutz, mersi, o sa tot scriu, de fiecare data cand apar probleme... Deci, acvariul are 10 litri, am spus mai sus. Am schimbat juma din apa ieri, am spalat tot, incalzitor, filtru, termometru, aspirat, am aruncat plantele de suparafata (apatia lui a inceput cand le-am bagat. Coincidenta sau nu, aia e...). Petele acelea sunt sau nu sunt, cred ca e strict legat de culoarea lui si de faptul ca se "freaca" de cioata, de incalzitor etc... Este in continuare ciudat. Nu pare bolnav, adica nu are semne de ceva boala, de mancat mananca atunci cand ii dam (dimineata si seara). Lumina aia e mica, si merge dimineata 5 ore si seara vreo 3. Dar el sta mereu intre incalzitor si geam, chircit. Sau sta lipit de cioata, intr-o scobitura a acesteia, sau sub filtru (este un loc de 2-3 cm liberi pana la pietris). Iese de unde e ascuns, cu greu, cand ma apropii de acvariu, da o fuga pana la suprafata (care nu mai are plante, biofilm sau altceva), ia efectiv o gura de aer si apoi se cuibareste inapoi in ascunzatoare.
PANA MEA, intreb, ce sa ii fac? Sa il las asa? Apa e curata, e cristal, e calda (28-29 de grade), cascada de la filtru face o valurire mica la suprafata si inauntru, apa este curata, nu miroase... Ce ar putea sa aiba Jack? Lipsa de companie? Ceva am gresit cu apa? Cu lumina? cu ce ?

Evident, multumesc anticipat pentru orice raspunsuri.
Multumesc tuturor pentru raspunsuri. Nu voi lua skimmer, am facut rost de niste pistia de la colegul Raschye (multumesc din nou!). A cam disparut biofilmul, dupa multiple "tamponari" cu servetele. Apa este ok, nu miroase, e lacrima de limpede, cascada de la filtru isi face treaba, idem filtrul. Acu ceva intrebari, plictisitoare poate, marca "incepatori". Dar eu le intreb, ca sa dorm linistit.
1. Iar i-au aparut 2-3 "pete albe" pe spate, intre cap si aripioara dorsala, asa cum a mai avut deunazi. Repet, apa este curata, are fix 28 de grade, el nu da semne de vreo boala, atat ca sta "retras": ori ascuns dupa incalzitor, ori sub filtru, ori "lipit" de cioata, ca un veritabil ancistrus.
2. Lampita mica de la IKEA, pe care o folosesc momentan, este la inaltime reglabila, o pot pune deasupra luciului, o pot pune si la 40-50 cm, o si pot stinge. Din experienta voastra cu betani, cum le place mai mult? Stiu ca sunt solitari si le place ascunsi, dar ii deranjeaza lumina sau nu? Daca o inchid de tot, pistia se vor usca, nu, neavand nici lumina, nici vreun fertilizant...?
3. Desi este un acvariu mic, nepretentios (desi necesita oarece grija), care vrea sa fie inceputul revenirii mele, e nevoie sa imi cumpar niste teste de apa, macar unele neprofesioniste, pentru inceput, ca sa tin sub control biotopul existent?

Multumesc anticipat pentru orice fel de raspunsuri.
SKimmer nu, nu facem investitii aiurea-n tramvai pe pandemie. Filtrare mai buna, nici aia. Tocmai am spus ca acest filtru mic face fata la 10 l de apa, cat de mare sa fie filtrarea? E un peste mic intr-un acvariu megamic... Plante de suprafata, da, incerc sa bag. Totusi, niciun raspuns acvaristo-profesionist: de ce apare mazga, a.k.a. biofilmul?
Cu respect si prietenie, te salut, frate kmol. Si eu ma bucur ca m-am intors, chiar daca deocamdata in faza asta de "letargie". Desi as putea sa spun cu bucurie ca incepe sa imi placa bettanul asta rosu, senior Jack. E foarte prietenos, ma cauta cu privirea, ii place sa se cuibareasca intre incalzitor si geam, cateodata am impresia ca e prins acolo. Nu fuge la schimburile de apa. Din contra, chiar ii place sa curga apa pe el. Sta langa mana mea cand curat geamurile. Se ascunde cand nu are chef de nimeni sau "pozeaza" cand e lume in camera. Nah, laud si eu pestele, ca nu am plante. Apropos, dati frate o mana de anubias, un nana ceva, PLATESC BANI FRUMOSI!!!
Eh, daca tot am deschis forumul, sa ma si plang un pic... de vreo saptamana mi-a aparut mazga aia nenorocita, bag 4-5 servetele sa o adun dimineata si seara. Apa este cristal, chiar am spalat incalzitor, filtru, cioata, termometru, tevi filtr, TOT. Si tot apare... Circulatie la apa am, atat cat duce filtrul ala mic, dar e suficient, zic eu. Idei, ceva? Imi amintesc ca la acvariul mare, pe vremuri, bagam valuri mai multe. Aici nu e cazul, ca fac varza toata apa cu un filtru mai puternic.
Multumesc, domnu' koala. Deie domnu' cellalt sa revina acele vremuri glorioase. In rest, sanatosi sa fim! Salut cu deosebit respect!
Am o lampa de la IKEA, din aceea mica, de birou. Se vede in poza de mai jos. Plus Jack, surprins in toata splendoarea lui...
Nemaiavand cu ce ma lauda, zic sa postez un filmulet drag mie, de acum fix 10 ani, de la inceputurile "Holandezei de Giulesti". Ce-am iubit tetrazonele astea... Si ele ce s-au mai iubit...

 
Forum Index » Profile for cirotariu » Messages posted by cirotariu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com