[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: beez
Forum Index » Profile for beez » Messages posted by beez
Message
daca tii cont de spatiu si estetica,easy carbo e alegerea corecta.
plus in raport de cantitate/pret easy carbo depaseste varianta tetra.250 ml de easy carbo se spune ca ajunge pentru 12.500 si costa undeva in jur de 30 ron
koala wrote:
@alber: De obicei, apa calda nu este "potabila" (nu ca, cea rece, ar fi ) asa ca tevile si conductele prin care trece nu sunt protejate impotriva coroziunii... se poate folosi apa calda intr-un procent rezonabil, insa eu personal utilizez doar apa din coloana de apa rece.

de precizat ca la majoritatea instalatiilor de apa calda,mai ales la centrale termice personale,se folosesc tevi de cupru...
plus apa calda e mai scumpa

se observa din poze acomodarea perfecta,culorile total schimbate!de la primele poze postate de lofty pana in prezent se observa clar ca sunt multumiti de noua vila
ador linile negre bine definite,ce sa mai exemplare superbe!
se intampla...din greseli invata omul.
dati seama ce era acum 10 ani de exemplu...in ziua de azi macar exista internetul disponibil la multa lume ;)
ai bazinul ciclat?
acela este un mucus care se gaseste la pestii.acesta este atacat de clor ,metale sau alte substante din apa.
se intampla foarte des cand acvariul nu este ciclat ,mai ales cand apa mai are clor sau nu este in parametrii ok,cel mai ok e sa faci un test de apa si sa ne spui rezultatele
in perioada aceasta sunt vulnerabili la infectii,1 picatura de albastru de metilen la 10l ajuta in aceste cazuri.
daca nu ai acvariul ciclat,pe viitor asteapta sa iti ciclezi acvariul corect inainte sa faci vreo prostie.
daca folosesti substantele mentionate respecta modurile de utilizare!
nu putem sa ne dam seama acum daca este vorba despre o boala.
niste informatii mai concrete despre starea de ciclare a acvariului si niste poze ar fii de mare ajutor ca sa te ajutam,,
nota 10+ si de la mine
imi plac rasborele dar ar fii mers mai ok cu niste neoni
de acord cu koala,old school...chiar este un acvariu care seamana cu cele vazute in carti vechi,color bine inteles
reusit bazin...lotusii sunt superbi
dar sunt niste chestii care nu sunt ok:
1.scalarii sunt in plus ,la fel si botii..
2.discusii sunt cam inghesuiti acolo,ei au nevoie de bazine inalte,tu banuiesc ca ai 50 la inaltime,care e limita lor.daca ai putea sa le oferi un bazin mai mare ar fii super ok,vad ca ai niste exemplare frumoase si e pacat de ele.
nu au prezentat pentru ca nu ai ochiul format inca ,pe viitor o sa fie din ce in ce mai usor..
nimic mai adevarat..
raportul pret/cantitate/toxicitate e castigat cu brio de silicoanele cu uz in acvaristica.
giany ai procedat corect;)
orice ai de bagat in acvariu care necesita o lipire se rezolva cu silicon dedicat pentru acvarii...

HoploX
ce semn ai vazut tu nu are legatura cu mediul acvatic daca respecti metoda de utilizare.
e un pic toxic pentru piele si ochi in timpul uscarii
cam tot ce tine de aquascape nu prea are legatura cu ce se intampla in natura...
faptul fixezi niste pietre cu silicon tine 100% de siguranta acvariului.
se mai intampla...
o sa ai parte de pui pe viitor,deci nu e o tragedie.
in 26 de litrii nu o sa ai loc si cu pui si cu 3 xifo maturi.
iati un bazin de 60-80 l si cel de 26 sa il transformi in maternitate
uie un exemplu
http://media.photobucket.com/image/fatatoare%20pesti/vizzzy/Picture010-1.jpg
http://media.photobucket.com/image/fatatoare%20pesti/vizzzy/Picture012.jpg
http://media.photobucket.com/image/fatatoare%20pesti/vizzzy/Picture014.jpg
pe viitor: galbenusul se dizolva in apa si se pun cateva picaturi in apa,adica suficient cat pestii mananca odata.faci asta de 3x/zii

semne : abdomen umflat si inegrire la inotatoarea anala
silicon transparent pentru uz in acvarii..
le aplici o curatare cu o perie aspra,dupa le oparesti.
le lipesti,le lasi la uscat vreo saptamana,apoi le tii in apa inca o saptamana si dupa le pui in acvariu
)... ai dreptate
era vorba de acvarii in general.dar si cand ai zis `` hai sa-i spunem un acvariu personal al oricui, nu ajuta absolut deloc, ba din contra.`` ai facut o mare greseala
poate link-ul asta te ajuta.mai jos de link am selectat ce e de baza ca sa te fac sa intelegi ceva..

http://www.algone.com/index.php?option=com_content&view=article&id=69:activated-carbon-in-the-aquarium&catid=39:aquarium-filtration&Itemid=53

``Carbon in planted aquariums should be limited, because many fertilizers contain minerals in cheleated form. These cheleates will be adsorbed by the carbon as organics.``
daca ai fii stiut ce face carbunele activ nu mai deschideai subiectul asta.daca nu stii uite aici

``Carbon is considered chemical filtration. The effectiveness of activated carbon is based on a three-step process. The first is adsorption. Static forces will attract particles adsorbing them onto the surface of the carbon. Bacteria that settle on the carbon surface will further consume the waste. Another process is the diffusion of gases. Absorbed into the carbon the gases are detoxified (i.e. Ozone O3 into oxygen O2). The third process is called chemosorption, where particles are irreversibly bound to the carbon.
Activated carbon removes organic pollutants, some of which discolor the water with a yellowish tint, organic acids, proteins, hormones, antibiotic compounds, and organic compounds as well as a variety of chemicals, medications, metals, and minerals.
Inorganic substances removed are, chlorine, chloramine, colors and odor causing substances such as phenols.``

ultima fraza poate iti zice ceva,mai exact cuvantul odor..

nu iti recomand o filtrare chimica daca nu ai habar de carbune activ

poate te-am dumerit ...



tragic
ma bucur ca tu intelegi ce si cum si ca ai postat aici ca sa inteleaga si anumite persoane nite chestii
eu sunt impacat cu soarta si cu lumea )..


ps: la mine ploua
prindel cu un furtun mic.tii un deget pe un capat si celalat in bagi in acvariu dupa pestisor.cand esti deasupra lui ridici degetul de pe furtun si il pui repede inapoi.puiul este prins acolo.
in acvariu sa ai pusa o cutiuta de alimente agata de un perete cu niste gaurele mici (cu boldul incins) in cutiuta. ridici furtunasul din apa cu atentie,sa nu iei degetul de pe el si cand ajungi deasupra cutiutei ii dai drumul.el va pica acolo teafar si nevatamat.
problema o sa fie hrana,cel mai simplu ii dai galbenus de ou fiert tare pe care il dizolvi in apa,asta pana cand se face maricel,aprox o saptamana,dupa care ii dai hrana pentru puiet care se gaseste deja in comert,sau dai la rasnita mancare pentru pesti de orice tip,dar cel mai ok sunt fulgii.ideal ar fii niste naupili de artemia,vorbeste cu persoana de la petshop daca iti poate da.
am precizat eu ceva de numar de posturi?
nu ai cu ce sa imi dai peste nas cat timp ti-am dovedit ca nu spun vorbe in vant.
arata-mi unde am dat vreun sfat gresit. daca ai trece peste topicuri unde am postat o sa vezi ce zi cum,mai exact cate persoane am ajutat.singurul post mai difcil a fost in discutia cu ciclarea prin metoda adaugarii de mancare de peste a fost luata pe pm si am rezolvato frumos si civilizat intre mine si m_3,si omu a inteles ce si cum.
ce sa reflectez la chestia cu batranetea?ca ai jigni indirect un membru cu experienta,adica un batran?
cat despre aspectele legate de acvaristica la ce vrei sa te referi nu am habar.pentru mine cunostiintele in acvaristica reprezinta un cerc cu urmatoarele cuvinte :studiu-dezvoltare-prefectionare-succes total
nu am ce sa gandesc profund dupa un sfat ca al tau,totus iti multumesc ca te-ai gandit la asa ceva

cum spune si colegul ovidu :succesuri in viata ta!
cred ca si eu imi pierd timpul ..in primul rand unele persoane au luato off topic aiurea.

Humbert te invit sa faci ce a zis ovidiu cu testul olfactiv.intelege ca apa din acvariu nu are cum sa fie proaspata.toate acvarile au un miros slab!
stiu chestia cu algele si hidrogenul sulfurat,dar nu despre asta ne referim cu mirosul acvariului,a specificat si ovidiu.
cat despre mirosul pestilor este vorba despre excrementele lor dar si mucusul care are un efect asupra apei.
nu a spus cineva ca iti izolezi mirosurile cu un capac de sticla,cel putin nu eu sau ovidiu,care a spus clar care a insirat o lista de avantaje la un capac de sticla ,unde nu vad ca scrie ceva legat de asta...
capacele din pvc au doar doua functii mai deosebite:
-estetice
-permite un iluminat mai bun fiindca neoanele se pot prinde deasupra apei in o pozitie mai buna decat la un capac de sticla,si lumina nu se pierde cat timp este acoperita

LaBocaDellaVerita daca ne faci indirect inferiori din punct de vedere al cunostintelor si te exprimi asa sa nu iti fie de mirare ca decazi in ochii multor ``batrani``.ovidiu are ceva ani in spate ,ca si eu de fel.
stiu ca existe vreo 5 materiale din care poti sa confectionezi un capac :sticla,pvc,lemn tratat ,poliestern extrudat si fibra de sticla..daca am omis ceva se mai intampla..
te rog sa citesti cu atentie si sa imi arati si mie unde am precizat ``o banala de sticla de scapa de miros``
nu am spus ca petrec ceva timp ci am spus ca pana ajung in filtru.asta inseamna undeva la 1-3 minute(ma refer la in general la acvarii,nici nu am precizat ca e vorba de acvariul meu,care momentan e pe ``butuci`` si care pe viitor o sa aiba filtrare externa+1 filtru gutiera)doar nu sunt trase imediat de filtru,este suficient sa se faca schimb de substante cu apa,sa mai ramana cate un excrement printre plante,decor...deci crede-ma ca e influenteaza.si am specificat de doua ori ca este importanta mult mai mult filtrarea chimica pentru mirosuiri(carbune activ mai exact)
daca tot aveai respect pentru topic nu il poluai asa.
gata cu off topic-ul din partea mea!
cauza acelui miros este pur si simplu apa amestecata cu excremente.pana ajung in filtru se instaleaza deja mirosul in apa.si algele miros,si sa nu uitam ca si pestii miros.
am specificat mai sus filtrarea...chimica...

o firma care se respecta nu ar face un capac din sticla din trei motive:
-estetic
-siguranta
-dispersarea luminii
nu toata lumea are capac ``original``.eu unul imi facean singur capacele din sticla exact cum a zis ovidiualn...
 
Forum Index » Profile for beez » Messages posted by beez
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com