[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: bladexp
Forum Index » Profile for bladexp » Messages posted by bladexp
Message
Salut.
Cel mai usor ar fi sa te uiti pe internet la ordinea materialelor filtrante pe care o au filtrele profesionale, de exemplu:
http://www.tetra.de/tetra/go/EB6518D815C55F9A8DE47C4CC1E53FBD/?lang_id=2 .
Si eu am facut un astfel de filtru. La mine apa intra prin partea de jos si intalneste urmatoarele medii filtrante: apa de la acvariu tur>inele ceramice>burete fin> bile siliciu> burete>burete,(carbune activ-daca nu folosesti fertilizante pentru plante, burete)> vata perlon> burete> plastic perforat sustinere pompa>pompa >capac> retur spre acvariu.
Initial am avut si un strat de carbune activ dar am renuntat la el pentru ca imi absorbea aproape in totalitate produsele de fertilizare pe care le introduceam pentru plante. Probabil ca o sa il mai pun din cand in cand(la 3 luni cate o saptamana). Filtrul se demonteaza foarte usor
Am o pompa EHEIM 600l/h pe care o aveam de la un sistem de watercooling pentru PC.
Acvariul(80l si inaltimea de 45cm) sta pe o masuta la inaltimea de 80 cm. Filtrul are 70cm H si 11 cm diametru si e chiar sub acvariu. Pompa este pusa in afara filtrului la acelasi nivel cu capatul superior al acestuia.
Dupa toate mediile filtrante am masurat un debit de 280l/H adica imi cicleaza tot acvariul de 3,5 ori intr-o ora ceea ce este super. Apa este tot timpul
Am sa atasez in weekend niste poze.
 
Forum Index » Profile for bladexp » Messages posted by bladexp
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com