[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: motanul
Forum Index » Profile for motanul » Messages posted by motanul
Message
Vand lampa Dennerle Scapers Light 24w. A fost folosita 1 luna. Nu are nici un defect.
Pret: 250 RON
Se vinde lampa Dennerle scapers light 24W.
A fost folosita 1 luna.
Pret 300 RON, usor negociabil.
Vand sistem CO2 Tropica Plant Growth. Pachetul contine: regulatorul de presiune, difuzor cu numarator de bule si valva antiretur incorporate, suportul de butelie, furtun.
Il vand pentru ca am trecut la ceva mai mare.
Buteliile se gasesc la pretul de 45 RON si una tine cam 1 luna jumatate.
Pretul este de 130 RON.
Cine este interesat, poate lasa mesaj la numarul 0752106641. Predare personala in Bucuresti, pentru livrare in tara nu asigur transportul.
Vand filtru Dennerle Scapers Flow cu toate accesoriile + cutie
Bonusuri: Incalzitor Dennerle 25W + difuzor JBL Taifun P

Pret 260 RON
Se vand urmatoarele:

-Dennerle Scapers Flow functional ( il vand pentru ca vreau sa trec la un filtru profesional )
-Dennerle Scaper's Light 24W - lampa a fost folosita aproximativ 3 luni.

Pretul pentru amandoua este de 450 RON.
Se pot vinde si separat.

Multumesc
Pai si nu e bine sa ai o valoare cat ami mica de PO4 ?
Silviu Man wrote:GSA apare mai cu seama datorita luminii in exces (in special lumina naturala) si pe plante cu cresterea inceata. Pe Anubias Nana Pinto este cea mai mare concentratie pentru ca Anubias este si cea mai susceptibila la astfel de contaminari, alaturi de Legenandra, Verticilata, ... adica plante cu frunza lata si crestere inceata. Sunt de acord cu Humbert, GSA nu face casa buna cu alte alge si in general indica un anumit echilibru in acvariu. Daca te deranjeaza insa, solutia cea mai buna este Spiral Horn care are un adevarat apetit pentru GSA.


Merci de sfat. Acest Spiral Horn ataca si plante ? am mai avut un melc, din ala galben si a mancat si din plante...
Am masuarat si PO4. Valoarea este 0 mg/l.

Am revenit si cu o poza cu Riccia...sper sa se vada mai bine acum....
Humbert wrote:
ref la ricia - nu se vede bine in poza la ce te referi

http://aquariumalgae.blogspot.ro/


O sa revin cu o poza mai buna.
O s aiau si un test de PO4 sa vad care e treaba cu el. PO4 cum baga in acvariu? Daca nivelul este prea mic ?

Multumesc
Salutare,

De curand mi-au aparut niste pete verzi pe decor. Se pot vedea in poze. Atunci, mi-am luat un test de NO3 si am testat apa....Rezultatul 25-50mg/l....
Fertilizez cu Masterline dupa ce schimb apa ( 20L schimabti la un acvariu de 50L ). Fertilizez 12 ml pentru 1 saptamana si carbon lichid in fiecare zi dimineata cam 2 ml.
Ca si pesti am: 6 neoni, 4 galaxy, 4 otto, 1 ancistrus si un betta.
Plante: Marsilea, Blyxa Japonica, Echinodorus Dschungelstar, Riccia Fluitans si mai am inca una, dar nu ii stiu numele...
Co2 din butelie, testul permanent de CO2 este verde spre galben.

Anubiasul deja este scos din acvariu...ca si pe el erau ceva alge. Pe geamuri nu am alge, pe buturuga nu se vede nimic, si nici pe alte plante nu se vede nici o urma de alge...doar pe acele pietre.

Cum pot scapa de aceste alge? Daca cumpar o lampa UV si o las noapte cateva ore sa mearga, ajuta impotriva algelor ? Daca da, ce lampa ma sfatuiti sa achizitionez?

Si inca o problema: Riccia Fluitans de pe buturuga intr-o parte este foarte ciudata...aveti idee de ce? sau ce este chestia aia de acolo ?

Multumesc anticipat.

Silviu Man wrote:
motanul wrote:
Silviu Man wrote:In primul rind felicitari pentru acvariu, arata foarte bine.
Eu nu as adauga alti pesti, sunt suficienti. In plus, as dona repede SAE pentru ca altfel gazonul va deveni o mare problema.
In locul SAE as adauga Oto, ca sa ai o protectie impotriva algelor.


Multumesc. Imi poti da mai multe detalii?


Detalii legate de ce anume? Te rog sa ma scuzi, nu inteleg intrebarea.


De ce va deveni gazonul o problema daca am SAE?
Silviu Man wrote:In primul rind felicitari pentru acvariu, arata foarte bine.
Eu nu as adauga alti pesti, sunt suficienti. In plus, as dona repede SAE pentru ca altfel gazonul va deveni o mare problema.
In locul SAE as adauga Oto, ca sa ai o protectie impotriva algelor.


Multumesc. Imi poti da mai multe detalii?
Acesta este acvariul
adrian09 wrote:mi se pare ca deja e prea mult.. ce filtrare ai si ce mai ai prin bazin.. ornamente plaante filtru etc
ornameltele ,filtru intern daca ai, substratul... reduc din volumul bazinului.. si pestii eu necesitatile lor ca volum de apa pentru o dezvoltare buna si fara stres



am filtru extern de la dennerle, nisip tot dennerle, niste pietre Samurai, o buturuga si plante.
Salutare,

Am 7 neoni si 5 galaxy. As dori sa imi iau si un betta. Este ok combinatia ?
Acvariul este de 50L.

Multumesc
Vand Dennerle Scapers Light 24W 8000 K. Folosita 4 luni de zile cate 8 ore pe zi. Pret: 270 RON.
Predarea se poate face peste 1 saptmana.
Cei care au lemne in acvariu....voi le mai spalati din cand in cand ?
La mine se umple de o chestie negricioasa...o iau la perie si este ok cateva saptamani, dupa care reapare iar...oare e de la radacina ? sau toti aveti aceasta problema ?

Merci
Vand Dennerle Scapers Light 24W 8000 K. Folosita 3 luni de zile cate 8 ore pe zi. Pret: 330 RON.
Predarea se poate face incepand cu 18 iulie 2017.
Silviu Man wrote:Pai arata foarte bine! Rosanerviga din dreapta o sa te chinuie putin, ca e cam invaziva. Dar suporta tunderi severe.
Sa nu spui ca substratul e Manado?! Cam asa se vede... sau gresesc?


Nu este. Este scapers soil.
Silviu Man wrote:
motanul wrote:
Silviu Man wrote:Daca te referi la acvariul tau de 30 de litri, musai un schimb de cel putin 25% pe saptamina, daca nu doua schimburi pe saptamina si fractionarea
corespunzatoare a fertilizarii in coloana de apa. Daca pleci in concediu mai mult de 7-10 zile, faci un schimb mai mare de apa dupa ce ai hranit
animalutele si la pui un conditioner de tipul Filter Medium, sa fii sigur ca s-au "curatat" si alte impuritati din apa. Eu, la un acvariu de 100 de litri
am procedat asa, vara trecuta, si nu am avut probleme. Poate sunt si alte solutii ...


L-am schimbat acum 2 luni. mi-am luat un dennerle scapers de 50 L.


Ala e chiar frumos!


Asa arata noul setup....nu e cine stie ce, dar mie imi place!
Salut,

Ai si ancistrusi albi voalati ?
 
Forum Index » Profile for motanul » Messages posted by motanul
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com