[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Silviu Man
Forum Index » Profile for Silviu Man » Messages posted by Silviu Man
Message
Ai un articol foarte bine structurat chiar la aceasta sectiune legata de "primul acvariu". Este structurat ca un check-list. Cred ca era suficient sa bifezi pasii pe ruta optima indicata acolo. Eu asa am facut acum un an si ceva. Acvariu, substrat, filtrare (aici am scrintit-o putin, am inceput cu un filtru intern si m-am complicat inutil; apoi l-am schimbat cu unl extern) apa, plante, ... rabdare si, in sfirsit, pesti. Acum esti in situatia foarte complicata a ciclarii acvariului cu pesti in el. Daca nu ai unde sa cazezi temporar pestii, te asteapta muuuulta munca, cu schimburi zilnice de apa, supravegherea pestilor,...

PS NU mai discuta cu baietii aia veseli de pa la pet-shop-uri. Ei doar VIND produse. Nu furnizeaza solutii.
Din putina mea experienta, pot sa observ trei lucruri :

1. Toate plantele, cu exceptia Ludwigia, sunt cu crestere inceata sau medie (Echinodorus Red Chameleon). Ideal ar fi sa ai mai multe plante cu crestere rapida,
care te-ar ajuta in controlul nutrientilor din apa.
2. Ai numai pesti ornamentali, nici un sanitar. Citiva oto, melci si/sau creveti mincatori de alge te-ar ajuta mult (nu stiu cum se impaca crevetii cu pestii labirint, poate ne ajuta alti colegi; aici e bine sa te sfatuiasca cineva cu experienta si sa nu te iei dupa ce spun vinzatorii, anume ca pestii labirint sunt pasnici si se adapteaza acvariilor comunitare).
3. Nu mai curata atit de des filtrul si furtunele. Daca pestii agita mult apa si astfel se duc multe particule in filtru, mai bine montezi un prefiltru si ai rezolvat situatia.

Oricum, cu algele ne luptam cu totii, ideea este sa le controlom noi pe ele si nu invers.

PS. Si la mine ninge de rupe. Am deja 20 de cm de zapada in curte si ii da inainte.
OK, inteleg perfect procesul ciclarii. Insa la originea lui sta materia organica, cum bine ai spus, descompusa. In absenta ei, populatiile de microorganisme se dezvolta lent.
Mie mi se pare mai logic sa grabesti procesul si sa il controlezi prin schimburi frecvente de apa (conditionata in acest scop, daca este necesar) decit sa il lungesti foarte mult.

EDIT : Scuze ca nu am pus Quote.

Pentru 125-180 de litri nu cred ca gasesti filtru extern sub 500 de lei. Ca sa fii sigur ca va merge, oricum trebuie sa fie putin peste ce spune producatorul ca poate "duce".
Cel mai ieftin ar fi un JBL CristalProfi e901 Greenline la vreo 515 lei. Urmatorul ar fi un Eheim Professional 250 la 740 de lei sau Eheim eXperience 350 la 650 lei. Mai
adaugi citeva zeci de lei mediile si cam asta e. Eventual un prefiltru si un skimmer (cu timpul) ambele pina la 200 lei.

Legat de lumina, ca si la filtrare, majoritatea acvariilor vin cu un minim necesar. Varianta ar fi inlocuirea neoanelor si/sau adaugarea de reflectoare. Eu am patit-o cu un
Diversa si poanta cea mai tare e ca nu gasesti tipul de neon care sa se potriveasca si sa fie mai mare.
Stau sa vezi ce am eu in curte : magnolie violet pe post de pom de Craciun
Hai sa rezumam!

Dupa ce iti cumperi acvariul si il decorezi, adaugi apa. Apa poate fi tratata cu substante pentru declorinare si poti sa tii apa cam 24 de ore, in vase deschise, ca sa fii sigur ca s-a dus si urma de clor din ea. Este foarte important sa faci asta cind introduci prima apa, ca sa fii sigur de supravietuirea bacteriilor. Apoi montezi filtrul extern (nu incerca sa mergi cu cel intern si apoi sa-l inlocuiesti; eu am incercat si nu a mers, mai bine faci treaba ca lumea din prima). In filtru trebuie sa ai preponderent medii pentru filtrarea biologica (Matrix, Siporax) asa cum te-au sfatuit colegii, ideal si un prefiltru, tot cum ai fost sfatuit. In filtru adaugi 1-2 fiole cu consortiu bacterian (sunt multe produse, eu folosesc Prodibio BioDigest) si o fiola in apa. Pe perioada ciclarii (2-3 saptamini) nu schimbi apa sau schimbi foarte putin. La inceput apa se va incetosa , apoi vor apare niste flocoane albicioase pe decoruri si/sau substrat pentru ca dupa cca. o saptamina sa se limpezeasca. Posibil ca in perioada ciclarii sa-ti apara si alge; preventiv poti folosi acid salicilic. Daca nu vei avea plante in acvariu, nu ai nevoie nici de lumina si atunci se limiteaza mult si riscul aparitiei algelor. Oricum, lasind deoparte faptul ca plantele de plastic sunt total inestetice si inutile (e ca si cum in casa, in loc de flori naturale pui ghivece cu flori de plastic : nici nu trebuie sa le uzi, nu conteaza daca au lumina, ... da' parca locuiesti intr-un cavou frumos ornat ) plantele din acvariu te ajuta la ciclarea acvariului si, ulterior, te ajuta mult la mentinerea echilibrului chimic al apei.

Dupa ce termini ciclarea si adaugi animalutele, la schimbul apei, trebuie sa ai niste vase in care sa tii apa la declorinare. La un acvariu de 125 litri, trebuie sa schimbi cam 25-30 litri pe saptamina; la unul de 180 de litri, 40-50 de litri. Eu am un acvariu de 100 de litri si fac doua schimburi pe saptamina, cite 20-25 de litri. Pentru asta folosesc niste bidoane de 6 litri si Biotopol; tot atunci adaug fertilizantii, in doza saptaminala, fractionata in functie de volumul apei schimbate. Am avut si situatii cind am introdus apa imediat dupa tratarea ei insa, in cazul meu, apa nu contine mult clor. Asadar depinde de ce apa folosesti (o analiza a apei de care dispui ar clarifica situatia). Daca apa de la retea contine substante indezirabile sau niveluri nepermise de clor, se impune filtrarea ei. Daca nu, sunt suficienti conditionerii. Periodic iti recomand sa folosesti Filter Medium sau un produs similar (ADA, ...) care te ajuta la limpezirea apei si mentinerea unui status chimic al apei, adaptat pestilor care inoata pe-acolo. Eu il folosesc lunar, in doza de 10 ml/30 litri apa si pot spune ca chiar ajuta la limpezirea apei. Poti adauga frunze de catappa (mai ales daca vei avea creveti) si conuri negre. Nu stiu cit de mult bine fac dar prefer sa merg pe varianta ca rau nu fac. Asa ca le folosesc.

Legat de speciile de plante, pesti,... aici intervin preferintele personale si, din experienta altor colegi, si "sefele", "odraslele", dupa caz. Iti recomand sa te documentezi temeinic in legatura cu compatibilitatile speciilor si, cind ai o propunere, sa le ceri colegilor parerea. Avem niste "neni" pe forum care "viseaza" ciclidele, ciprinidele, vivparele, crevetii, ... vei fi surprins cit de aplicate vor fi sfaturile lor.
Salut!
Pai ai ratat ce-i mai important: filtru extern si medii de filtrare. Cu ce vine in dotare acvariul nu vei face fata.
kirucd wrote:Pai nu ma plang, e suficient pentru mine mai ales ca e al meu (nu platesc chirie) si e in centrul Bucurestiului


Asa da! Poti sa-ti faci un P&L in care sa prinzi cheltuiala cu chiria iar dupa 6 luni, la executie, constati ca mai ai bani de un acvariu
Si de ce te plingi? Biroul meu are 32 mp (all-inclusive).

La vara vreau sa ma mut intr-un depozit inchiriat si unde pot sa-mi fac
un birou de vreo 50 mp, undeva pe o latura. Cred ca voi avea destul spatiu
ca sa "plantez" urmatorul meu proiect.
Pai ar fi varianta suspendata, pe un suport tip coltar, prins cu conispanuri, cit sa suporte cam 100 kg.
800x400 mm, un nano si citiva "Samurai". De ce nu? La facultate aveam o camera de 4/3 m si toate,
cu exceptia patului, erau suspendate, inclusiv citeva rafturi si comode.
Multumesc tuturor!
Gata, l-am gasit. I-am trimis si comanda.
Am gasit un furnizor, Seba-Shrimp. Stiti ceva de el, e serios ?
Azi am comandat animalutele si am avut o surpriza neplacuta de la nevertebrate.ro : se pare ca nu au mai primit creveti Amano de cca. 6 luni si nici nu sunt siguri ca mai aduc.
Cunoaste cineva un alt furnizor?
Da un anunt la donatii ... Cu siguranta poti ajuta citiva colegi din zona.
dan.pavelescu wrote:Daca biroul are iluminare directa si suficienta, nu cred ca deranjeaza lumina de la "gradina".
Daca deranjeaza, ma ofer sa vin si sa mut gradina la mine acasa


La cum va arata, si eu sunt dispus sa suport numai costurile de transport
Vezi colega? Deja s-a pus gind rau gradinii. Eu zic sa pui si sistem de alarma, daca nu ai.
Si eu am donat SAE. Se fac mari si inutili.
Oto poti comanda on-line, daca nu gasesti la pet-shop (desi am vazut ca sunt destul de usor de gasit).
Poti lua 1 Oto/20-30 litri de apa.
Pai asta spuneam si eu. Vezi ca poza nu este facuta de la acelasi nivel cu marginea reflectorului,
aparatul de fotografiat este mai jos.

Dar, vorba ta, daca sunt ajustabile, le gasesti pozitia confortabila.
Mai ai si alti mincatori de alge?
Vezi ca ai si ceva frunze care trebuie tunse.

Bineinteles ca sunt de vinzare pentru ca sunt foarte utili in acvariu. Eu am luat vreo opt
si vad ca fac o treaba foarte buna.
Probabil depinde de inaltimea la care le vei pozitiona. Lumina ar trebui sa fie sub orizontul tau vizual.
 
Forum Index » Profile for Silviu Man » Messages posted by Silviu Man
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com