[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: bobesku
Forum Index » Profile for bobesku » Messages posted by bobesku
Message
Ma mai intreaba lumea, daca mai am baboii africani in regula, poate i-au mancat pisicile...
Asa ca nu-mi ramane alta optiune decat sa lansez si update-ul de vara!

Sa auzim de bine.

Apoi, o sa incerc sa fie de mai multe ori anul asta, ca e par!

Ce sa mai zic?! Lucrurile merg cat se poate de bine. Am mai pierdut si din pesti, fie cauze de batranete fie lupte pentru dominatie.
In rest, totul merge ceas, ma ocup de acvariu ca de obicei.

Voi reveni cu update-uri mai des, ca mi-e drag forumul asta!
Update! Never too late!
Sa ne auzim cu bine.

Herr Vereb,

Multumesc pentru cuvintele frumoase! La nuanta aia de verde lucreaza de zor 24/24 o pereche de ancistrusi.
Pe aceasta cale le multumesc si lor pentru serviciile aduse in ultimii 2 ani si le urez multi ani inainte in acvariul meu!

Sa ne auzim cu bine
Maestre Koala, apoi ori au intrat pietrele la apa, ori au crescut baboii, nici eu nu mai stiu.
Dar, un lucru e clar, pana nu iau pestanii pietrele in gura, sa le plimbe prin acvariu... nu schimb decorul
Dupa atata tacere, a sosit timpul pentru un update! Sa fie cu noroc, pe 2015!
Eu si cu baboii aferenti va salutam cu drag!



Multumesc pentru cuvintele frumoase.
Legat de haleala, baboii sunt hraniti cu Sera Granured si Granugreen, Tetra Cichlid Granules si 3-4 mese congelate pe saptamana (cuburi de Mysis, Artemia, Larve de tantari albe si rosii si altele care nu-mi vin acum in minte).

I-am hranit foarte multa vreme cu NLS. Ce am observat, a fost ca o perioada de 2-3 luni dupa ce i-am trecut pe mancare mai "slab" cotata, au fost o idee mai putin activati. Dar, si-au revenit, si cred ca principalul ingredient este calitatea apei. Am un program de schimb al apei riguros de care ma tin, ba chiar in plus, dublez odata la doua saptamani schimbul (adica fac unul suplimentar la mijlocul saptamanii), ca sa fie bine!

Update time - showtime! Asa am tipat azi la pesti, sa se aranjeze, machieze ca facem o dubla

Si uite asa, s-a nascut episodul "Baboii in Chillout Zone"!

Concluzia: Pestanii astia, unii cresc precum brazii (sau porcii), altii imbatranesc... puii apar de sub pietre... Armonie tata! Asta e viata de Malawi



Sa ne auzim cu bine
Un mic update, ca sa fie bine

Dragi colegi acvaristi, dragi prieteni,

In urma evenimentului iminent care se apropie, pestii aferenti impreuna cu mine si restul membrilor familiei va uram LA MULTI ANI! Sanatate si de toate!

Sa ne auzim cu bine la anul, si pana atunci sa va delectam cu un update.



Salutare Crys! Am avut rabdare, dar a sosit momentul!

Si apoi, sa stii ca pestiucii sunt la apa cu lighioanele cele mari de mai mult de o saptamana! Dar am zis sa merg pe burta sa monitorizez atent si sa "ma laud" cu filmarea ulterior! Deci, pana la urma am rabdare!

Si fac si un mic istoric: la inceput au fost priviti ca niste curiozitati si luati la interbari de locatarii mai vechi si mai forte! Dar asta a durat doar jumatate de zi! La fel, au fost urmariti cu mare atentie de catre femelele de Livingstoni, si chiar am pierdut la cateva ore, cel mai mic Jalo, direct in falcile masculului pradator - am fost pe faza, socat... dar nu am mai avut ce face. Doar nu era sa scot Nimbo-ul de coada si sa-l pun sa scuipe puisorul. Dar, incepand cu a doua zi, nu s-a mai luat de ei, si puii la randul lor s-au prins cum stau lucrurile si nu se aventureaza in preajma lui Nimbo! Iar, Nimbo, a uitat de ei, si e primul sus la mangaiat si la haleala! Toate bune.

Oricum, spre surpinderea mea, Jalo au fost mai rezistenti si iuti decat Gisseli, si mai degraba in primele zile Gisseli si-au luat-o pe coaja si au avut ceva franjuri. Dar, s-au dat pe brazda!

Dar de aulonocara mica si pricajita nu ai intrebat nimic?! Cel de care mi-era frica sa-l bag!
Maestreee, l-am bagat cu mare frica, si la primul contact cu "apa" masculul de Linvingstoni aka Nimbo s-a dus spre el incetisor.... .... ..... ....... Si a scapat dom`le! M-a socat total! Cel mai destept a fost. Traieste bine mersi prin grota din partea stanga a bazinului. Daca te uiti atent, o sa vezi ca am insistat pe acea grota de 2 ori (vezi 2:00 si 3:45). Deci, puiul de aulonocara, a avut zile. Si a avut cel mai smecher instinct de conservare si a stiut sa-si pazeasca..... propria coada!

Sa ne auzim cu bine
Update! Puiutii "italieni" au aterizat corespunzator... in acvariul cel mare, desigur!
I-am mutat la cateforia grea domnilor, acum astept sa se faca mai "grei"

Mii de multumiri si salutari maestrului Malawi Cris, caruia ii dedic in mod special acest scurt metraj!!




Sa ne auzim cu bine
Bine v-am regasit pe acest topic! Nu, nu am renuntat la acest bazin! Este in continuare `Perla` din dotare!

Asa ca fara sa mai palavragesc revin cu un update de toamna





Si ca sa ma revansez pentru lunga tacere, mai pun un filmulet cu puiutii adusi de distinsul si bunul meu prieten - Malawi Cris - caruia ii multumesc ca de obicei si pe care il salut cu drag



Acvaristica placuta tuturor! Si ne auzim.
Daca tot iei testul de NO3, ia-l macar si p-ala de NO2. Si daca nu ai neam de NO2 si nici strop de NO3... atunci e clar, ai Nh3/Nh4 (Amoniac) peste masura in apa. Insa, eu sunt mai mult ca sigur, ca acum ai deja valori de NO2 in apa.
Shimburi mici, dese, mancare PUTINA si rabdare! Cand se face ciclarea unui acvariu cu pesti, iese cu victime de obicei si din pacate. O ciclare facuta ca la carte fara victime este cea numita si "fishless cycle" dar care nu e la indemana oricui (teste si hidroxid de amoniu, si la fel de multa rabdare).

Adi, capul sus si tine minte - inceputul e cel mai greu! Si bag o metafora, find orele tarzii: Asa cum faceam (si eu si tu) scoala de sofer acum nush' cati ani, si ne tremura piciorul pe pedala de ambreiaj, asa ne bucuram acum de Mazdele noastre...hm... si mie cu siguranta nu-mi mai tremura piciorul pe ambreiaj

Bafta si ne auzim
Cu melcii, este exact asa cum spune colegul nostru mai sus. Macar in perioada urmatoare de 2-3 saptamani, lasa-i ca sa ai o idee asupra curateniei si sa ajute si ei la ciclare.
Apoi, daca tii neaparat sa-i arunci, fa un pustiu de bine si pune-i intr-o punga, si te scap eu de ei. Pufferii mei efectiv baloshesc cand le arat poza cu melcul de mai sus

Sa ne auzim cu bine
Sa-ti traiasca, sa-nfloreasca! M-ai lasat fara glas! Absolut superbi!

Multa bafta maeste Rick

(Cum de mi-a scapat topicul asta pana acum? )
Sa nu ne pripim in afirmatii. Colegul a spus ca sunt morti, si poate chiar au fost morti in final. Nu avem cum sa dovedim ca nu e asa, si nici nu trebuie, pentru ca suntem pe un forum, in nici un caz la tribunal.
Mi-am adus si eu aportul, doar ca sa subliniez aspectul interesant al comportamentului pestilor.
Daca omul a spus ca erau morti in punga si i-a aruncat, poate ca a fost asa. Si daca nu, doar el stie asta - noi doar i-am atras atentia ca e posibil sa se fi prefacut.

Hai sa fim realisti, zilnic mor pesti, la fel de zilnic mor si oameni si alte fiinte. Important e sa invatam cate ceva, din experientele celorlalti si sa ne facem drumul catre inevitabil cat mai bogat.

Pace si prosperitate
Asa e, acesti pesti mai fac si pe mortul. Si eu am patit asta, dar i-am testat "la deget" si vazand ca sunt "hotzi", am fost si eu "hotz" si i-am pus in acvariu.
Sper ca ai fost sigur ca erau morti, nu de alta, da ar fi pacat.

Bafta
Salut,

Ii lipseste rabdarea. Lasand gluma, mai baga niste plante, inca de 3 ori pe atat. Ideal sa iei niste plante cu crestere rapida, cabomba, egeria densa. Pestii mai rontaie la plante, dar doar algele si biofilmul de pe ele. Daca o planta e sanatoasa, putini pesti o mananca - ai tai sigur nu.
O sa-ti mai moara din plante pana se cicleaza, ideea e sa ai multe plante.
Nu mai lua alti pesti momentan, stiu ca tentatia e mare, dar focuseaza-te pe plante.
Salutari de la munte
Pompa de aer face "minuni". Colegul nostru a inteles asta si a remediat.

In alta ordine de idei, Aditzule, vezi ca ai o planeitate cam nasoala acolo unde tii acvariul. Vazand pozele mie asa imi pare, apa e mai jos intr-o parte. Poate il asezi intr-un fel mai bine.

Asteptam si restul de plante, baga niste cabomba si/sau egeria densa. Te vor ajuta initial in faza ciclarii.

Ne auzim, salutari de pe plaja.

PS Maestre Koala, sar'na pentru scalarea pozelor. Asa pot sa le vad mai amplu pe mobil.
 
Forum Index » Profile for bobesku » Messages posted by bobesku
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com