[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: kublai
Forum Index » Profile for kublai » Messages posted by kublai
Message
S-a dat, se poate inchide.
Ultima reducere, pret 30 RON
Cu "T" si robinete pe ambele ramuri m-am jucat aproape o luna. Presiune constanta din butelie dar azi il reglam cat de cat maine aveam CO2 doar intr-un acvariu, rezultatele cele mai bune le-am avut cu robineti de la instalatiile de automatizari care aveau reglajul pe un filet dar nici asa nu e stabil in timp... am scotocit netul si dupa cateva filmultete promitatoare am incercat si cu reglaj de la perfuzie dar tot instabil a fost... dupa o luna m-am decis ca nu mai are rost sa experimentez deoarece cazul e pierdut ...
Pret nou 40 ron
Vand filtru intern Eheim PickUp 2008
este in stare excelenta se poate folosi pentru acvarii de max 60 l

Date tehnice:
Capacitea acvariului: 30-60 l
Debit: 150-300 l/h
Consumul de putere: 4 W
Dimensiuni (h x l x L): 180 x 75 x 100 mm

L-am folosit 3 luni intr-un acvariu de 54l, garantie mai are ~ 1 an, e silentios si se curata foarte usor.
poze cu el : http://picasaweb.google.com/crisansor/23122010?authkey=Gv1sRgCPT-qNzFppK1hgE&feat=directlink

Pret 50 ron
Acum ce e ciudat ca in acvariul asta nu am introdus nimic de cel putin 5 luni... Mancare nu am folosit niciodata altceva decat Hikari si JBL deci exclus sa fi aparut de prin "balti". In dimineata asta am luat laturile vizibile din acvariu la inspectie si nu am gasit nimic ... deci "taratoarele" se plimba.
Acum sa revenim la actiuni corective ... are cineva idee cum pot scapa de ele?
In dimineata asta am vazut in substrat ceea ce cred ca ar fi o rama ... Sunt curios cum pot scapa de asa ceva ca mi-e groaza sa nu se inmulteasca. Substratul e aquabasis, pietris 3 mm, acvariu e ciclat de ~ 8 luni pesti am otto, cory albino si un betta si o gramada de RCS.
Din pacate am cautat pe net si nu am gasit nimic relevant.

Atasez si o poza cred ca e edificatoare.

http://picasaweb.google.com/lh/photo/oUMPkgAVIr2fdjW0iE9DdDLRvxkTazKG8LW4G0bIDN8?feat=directlink
Eu folosesc din Mai un BF-200 si sunt foarte multumit de el, ca dezavantaj sunt ventuzele care sunt jalnice dar am rezolvat problema adaugand inca 4 ventuze aditionale si nu am mai avut probleme. Ca avantaje... se curata foarte usor, spatiu pentru material filtrant e mai mult decat generos, incalzitorul intra perfect in el si e si mascat, debit reglabil si nu in ultimul rand pretul. Overall pret / performanta e perfect (daca ai spatiu).
Ca prim acvariu am luat si eu un Eheim de 54l ca dotari e excelent iar ca pret e printre cele mai ok considerand ca are tot ce ii trebuie. Bineinteles ca o data cu instalarea serioasa a "microbului" vei vrea ceva mai mare si aici te sfatuiesc sa iti iei din prima ceva mai mare, minim 100l. Acum intre cel de 54l si 200l cel mare imi ia jumatate din timp sa-l ingrijesc.
@ gengiskhan reactorul nu il schimb ca isi face treaba...
Ieri m-am dotat cu juma' de litru de Ferropol si Ferropol 24, maine la schimbarea de apa incep sa fertilizez cu ele, la 200l bazat pe ce scrie pe ambalaj adica 5ml la 20l/ saptamana voi adauga zilnic sa nu fie varfuri mari cate 7 ml de ferropol pe zi, macro raman pe varianta home made dar in doza marita.
Va tin la curent cu ce se intampla.

@ gengiskhan am o problema cu cresterea aditiei de CO2 deoare sunt la limita de dizolvare a reactorului de la ferplast care cand are buretele curat dizolva fara probleme 1 b/s dar cand se imbacseste putin la 1 b/s se umple rezervorul in care se amesteca apa cu CO2 cam in 5-6 ore si degeaba bag mai mult CO2 ca va da pe afara ...

Pasul urmator va fi Feropol si Feropol 24 pentru micro.
Ok, nu ma asteptam la atatea sfaturi bune in asa timp scurt, lucru pentru care va multumesc.
La masuratoare de CO2 am test permanent JBL care e umplut cu solutie de KH4 si sta pe verde deschis, 6.8ph confirmat si de test de ph JBL dedicat, nu cred ca CO2 e problema.Voi continua cu solutia home made ca nu mai am mult, dupa care pentru micro trec pe schema de la JBL iar macro cred ca o sa comand o tura dar separat pentru N P si K pentru o dozare flexibila.
Ok, merci de ajutor, am 2 variante acum, ori e K-ul putin (foarte plauzibil) ori e ceva din micro. Ca sa elucidez enigma o sa cresc doar macro (PPS-Pro) treptat si vad efectele, daca nu se intampla nimic in bine voi mari si micro. Singurul semn de intrebare va fi doar PO4 care sigur se va duce si el mai sus de 1 cu toate ca NO2 vad ca sta constant urca la 25 si scade la 20. Problema e ca nici o data nu am stiut valorile target pentru acvariul meu (plantele mele).
Fertilizarea home made micro si macro e de cand am inceput acvariul adica aprox de 2 luni, gaurile parca au inceput de cand am redus micro de la 7 ml de 3 ori pe saptamana la 5 ml iar macro de la 4 ml pe zi la 2 ml pe zi. La reteta initiala de fertilizare care e cam 75% din doza recomandata de user-ul care le-a preparat FE aveam 0.5 in ultima zi, PO4 1.2, NO3 20 si in fiecare saptamana trebuia sa dau cu lama pe geam sa scap de petele verzi. O data cu micsorarea fertilizantilor am scapat de petele verzi dar a inceput lotusul sa sufere, restul plantelor o duc bine, mai si perleaza din cand in cand. De 2 zile am crescut macro la 3 ml pe zi si micro la 6 ml vad ce se intampla si ajustez. La micro doar FE pot masura si tot timpul sunt pe galben sau peste cu testul de Fe JBL. In micro sunt bor 1.06%, cupru 0.23%, fier 8.2%, mangan 1.82%, molibden 0.15% si zinc 1.16%.
Merci de ajutor, am marit aditia de macro cu 20% si urmaresc evolutia, sper sa nu cresc prea mult si PO4 care si asa e marisor.
Salut,
in ultima saptamana am observat niste gauri in Nymphaea lotus 'Red' care arata ca in poza:
http://picasaweb.google.com/lh/photo/k7IQvpwI8oEG-nTVuS8TsjLRvxkTazKG8LW4G0bIDN8?feat=directlink
planta creste bine, gaurile fiind singura problema vizibila, a aparut atat pe frunzele batrane cat si pe cele tinere.
Acvariul e de 200l, jbl aquabasis + pietris "boaba de orez", lumina 2 x 39W 865 T5 + 1 x 39 w 830 T5, micro 6 ml 3 x 7 zile + macro 2ml zilnic ( ambele Cristi Ionescu),
1 bula / secunda din bomba Co2 dizolvata cu reactor ferplast.
Ultimele masuratori de apa (JBL) aratau:
26 grade C
Ph-6.8
NO2-0
NO3-20
PO4-0.8
Fe-0.3
KH-4
GH-5
Vreo idee ce e cu gaurile din Lotus???
E bine doar ca nu ai ce face cu robinet-ul, cantitatea de bule o reglezi din amestecul de drojdie nu din robinet, mai multa drojdie = reactie mai violenta = mai multe bule si viceversa.
Am folosit la toate variantele gelatina pentu a avea contact (reactie) stabila intre drojdie si zahar. Intrebarea e la cate bule pe minut te tinea 2 saptamani, ca daca pun drojdie cat sa scoata 10 bule pe minut probabil ca va tine o luna dar ideea e sa tina cat mai mult undeva la 60 bule / minut ...
Merci ReBella de raspuns,
Prima bomba am facut-o cu jumatate de lingurita de drojdie si debitul de co2 era mic, aprox 20 bule/minut, era un pet de 2 l de apa minerala (ingust), 0.5kg de zahar/gelatina si a tinut ~12 zile dupa care debitul a scazut brusc... mirosea tare a alcool.
Acum am un pet de 2,5l, mai gros, 1 kg zahar brun/gelatina si 1 lingurita de drojdie, debitul e ok ~60 bule / minut dar zaharul scade dramatic, probabil nu va tine mai mult de 7,8 zile. Acum trebuie sa gasesc o solutie de mijloc intre recipient, zahar si drojdie... pacat ca nu pot cantari drojdia, 1 lingurita are < 1 g si nu am cantar cu sutimi de gram
Probabil undeva pe la 1 kg de zahar, 1 lingurita de drojdie dar un recipient la fel in diametru cu cel de apa minerala dar mult mai inalt ar fi ideal... dar probabil nu o sa gasesc asa ceva... sau paoate aveti voi vreo idee "nastrusnica" cu care sa-mi rezolv dilema
Acvariul e o tentatie constanta pentru motanul Fritz care il am de 14 ani ...
http://yfrog.com/mjmov00509z
 
Forum Index » Profile for kublai » Messages posted by kublai
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com