[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Silviu Man
Forum Index » Profile for Silviu Man » Messages posted by Silviu Man
Message
adrian09 wrote:
acusica de ce rideti... nu are voie omul sa mai greseasca...mi-o dat cu virgula....si no... mai bun profesor decit palinca...si ceva bere.....unde draq ati vazut...?

scuze.. no.. amdat-o rau...


Pai n-ai gresit prea tare. Palinca nu beau ca e prea tare pentru "moi". Da' un pahar-doua de bere aveam "cu mine" cind am calculat!
In week end incerc doar cu apa plata cu lamiie ... poate imi iese fara virgula!
Silviu Man wrote:
kirucd wrote:Stiu ca incep sa arat a "moara stricata" dar repet ce spun tot timpul:
- ideal este un aproximativ 10% volum material biologic din volumul bazinului dar
- depinde de incarcatura biologica (aproximativ cantitatea de proteina cu care hranesti zilnic toate vietuitoarele)
- depinde de timpul de retentie hidraulica
- astea amandoua le poti calcula aproximativ si vezi cam pe unde esti
- material de studiu articolul despre filtre biologice scris de mine, il gasesti in semnatura mea



Eu nu mai comentez de mult ce spune kirucd, ma supun neconditionat, ca stie el ce spune.
Apropo, ti-am citit articolul. 10!


M-ai omorit! Am stat si am citit si apoi am calculat. In urma calculelor, la un acvariu de cca. 100 litri util,
cu un filtru in care am pus cam 3,5 litri de material filtrant, la fauna pe care o am, rezultatul a fost ca trebuie
sa reduc cam cu 30% cantitatea de hrana sau sa trec la doua hraniri pe zi si la 80% din cantitatea pe care o dadeam
initial intr-un singur tain. Nu am probleme cu parametrii apei; ce-i drept, in limita timpului, fac doua schimburi
de apa pe saptamina, cam 25% la fiecare schimb. Totusi, cred ca in week end mai calculez o data.
nicu.laita wrote:Incearca cu o penseta lunga pentru plantat. Poate ai dexteritate si o prinzi...
Sau cu o foarfeca...


Am penseta curbata si am incercat. Nu merge. Cind simte ca se apropie ceva, se retrage. Chiar si un pui de Blue Dreams il face sa dispara.
De ce nu citesc oamenii astia articolele din "capul" sectiunii, oare?
MihaiF wrote:
Silviu Man wrote:Incearca Pogostemon Helferi. Se intinde destul de compact si este frumoasa. La mine cred ca sta bine in fata radacinii pe care se afla un Anubias.
Legat de neoni, toata lumea recomanda minim 7-8.


hm ... ideea e ca mai vreau 4-5 pesti labirint ( colisa lalia, trichogaster sumatranus , trichogaster gold , sau leri ) inca nu stiu care din cele 4 specii sau poate voi lua cate o pereche doar din 2 specii nu stiu . Ma mai gandesc , de aceea nu prea as dorii sa ma incurc cu multi neoni ci din contra as vrea sa am cativa pestisori din acestia (putini ) , care sa fie o mica pata de culoare albastra si sa se mai miste din loc in loc.


Pai atunci ia vreo 12-15 Boraras Urophtalmoides. Sunt micuti tare si au un comportament foarte interesant. Numai ca trebuie sa verific compatibilitatea. Nu cred ca merg cu colisa sau orice sumatran.
Nu, a mea arata exact ca o rima. Chiar am remarcat aseara ca, pe capatul liber elimina dejectii.
Am senzatia ca sta infipta in substrat cu stoma si isi scoate "dosul" afara. probabil ca asa si supravietuieste.
Oricum, se fereste si de cel mai mic crevete sau melc.
kirucd wrote:Stiu ca incep sa arat a "moara stricata" dar repet ce spun tot timpul:
- ideal este un aproximativ 10% volum material biologic din volumul bazinului dar
- depinde de incarcatura biologica (aproximativ cantitatea de proteina cu care hranesti zilnic toate vietuitoarele)
- depinde de timpul de retentie hidraulica
- astea amandoua le poti calcula aproximativ si vezi cam pe unde esti
- material de studiu articolul despre filtre biologice scris de mine, il gasesti in semnatura mea



Eu nu mai comentez de mult ce spune kirucd, ma supun neconditionat, ca stie el ce spune.
Apropo, ti-am citit articolul. 10!
Cercetatorii albanezi au descoperit ca cercetatorii englezi au reusit sa faca diferenta intre brut si net.
Ei au mai descoperit ca cecetatorii greci au descoperit o lege care spune ca un corp scufundat intr-un lichid disloca
o cantitate de lichid egala cu volumul lui. Apoi cercetatorii albanezi s-au inchis intr-un laborator timp de o saptamina,
iar cind au iesit nimeni nu mai stia ce sa faca cu corpul : sa-l scufunde sau sa-l scoata inainte de a face calcule.
Pai ai dreptate dar pina pe la jumatatea textului. Dupa ce ai aliniat totul, nu mai ai probleme. Te bucuri de ce ai realizat si intervii din cind in cind sa mai faci "freza" plantelor. De unde alge?
Repet opinia mea, pe care am mai scris-o in alte topicuri : depinde ce vrei, sa admiri pestii sau sa ai o gradina subacvatica, in care pestii doar pun in valoare peisajul. E o alegere simpla.
Incearca Pogostemon Helferi. Se intinde destul de compact si este frumoasa. La mine cred ca sta bine in fata radacinii pe care se afla un Anubias.
Legat de neoni, toata lumea recomanda minim 7-8.
Mai bine ii bag pe astia in nano, poate il sperie si fuge.

paradoxx wrote:Au sa nu se ajunga la reset ca e grav

Sper sa nu. Abia l-am populat cu creveti, mai am 8 pe drum, ... Mai vedem. Cum am mai spus,
poate cu o capcana. Insa nu vad cum o sa pot evita sa ajunga acolo si crevetii. In fine, noaptea e un sfetnic bun, se spune.
paradoxx wrote:Ti.am zis cum il poti prinde. Un mincio mai MARE iei toata bucata de substrat unde se afla,foarte rapid: bagi,spatulezi,ridici


Am incercat dar intelege ca "actiune" se petrece intr-un nano de 20 de litri, e inchesuiala mare. Dracia se plimba din colt in colt si se afunda foarte rapid in substrat, profund.
Trebuie sa o scot in cimp deschis, dar ea se baga pe sub radacini. Sper sa nu ajung la reset.
Da, din cite am inteles cind am studiat-o si eu ca o varianta de plantare, poti sa o tii din tunsori, eliminind periodic frunzele mai lungi.
Numai ca nu face acel covor compact, cum fac alte plante de gazon. Pe undeva, este un avantaj, pentru ca poate fi aspirata mai usor.
Eu vreau sa o folosesc in viitorul meu proiect, ca un fel de gard viu, pe linga o carare. Sper sa-mi iasa.
Excelent!
Urmaresc si eu topicul acesta dar neavind experienta, nu am intervenit.
Insa pot sa spun ca este exceptional cum ai reusit sa imbraci la refuz un acvariu in ... simplitate!
Felicitari!
kirucd wrote:Eu vorbesc despre corelatia care exista intre filtrarea biologica si cantitatea de hrana administrata.
Pentru ca este o legatura directa. Cu ce trebuie sa hranesti crevetii sau pestii e alta discutie si nu am
intrat in acea discutie. Proteinele sint formate din lanturi, simple sau complexe, de aminoacizi. Dar asta
nu are relevanta pentru legatura intre filtrarea biologica si dimensionarea ei in raport cu cantitatea de
proteina administrata. Calculul nu este unul la milimetru, este unul grosier, dar suficient cat sa iti faci
o idee despre ce inseamna filtrarea biologica. Asta pentru ca lumea in general nu intelege fenomenul
in ansamblu si necesitatea unei dimensionari cat mai corecte a filtrarii biologice...

Si da, in bazinul marin eu prefer sa folosesc hrana congelata, Krill, mysis, artemia etc. in loc de granule.
Nu cred ca au carente in hrana folosind hrana naturala care se gaseste in ocean decat "granule" de laborator...
in fond nu am crescatorie de pesti



Din ratiuni profesionale, trebuie sa formulez retete de hrana.
Insa sunt de acord cu ideea ca ce traieste in natura trebuie sa manince ce creste in natura.
Am incercat sa-l prind, am sapat, am escavat, ... si a fugit sub alta radacina. Acum pare cam obosit.
Miine ii pun gind rau din nou, nu mai agit crevetii acum. Oricum, nu ataca crevetii, sta sub radacina
si pipaie imprejurimile. Nu m-ar deranja daca as sti ca nu se inmulteste. Da' cine stie ...?
McLovin wrote:Apropo de dihanii, uite-le si pe ale mele(nu is ciudate, doar m-au invadat si sunt scarbosi rau):



Draga colega,

De astea am aruncat la canal, fara nici o exagerare, peste 100 intr-un an.
Acum ma lupt cu Physa in nano. Am toti peretii plini cu oua.

Totusi, nu inteleg un lucru : de ce Planorbis este scirbos si Spiral Horn nu?
Doar pentru ca nu e dorit, este invaziv, ...? Mie chiar imi plac, si aia si Physa.
Nu ii las sa ma invadeze dar nici nu-i elimin. Cel putin Physa mi-e drag tare:
stii ce bine se misca, ce viteza are? Iar desenul cochiliei este chiar interesant.
kirucd wrote:Faine pozele

Multumesc!
Habar n-am cum imi ies unele foarte bune, altele aiurea.
Si folosesc doar telefonul ...
 
Forum Index » Profile for Silviu Man » Messages posted by Silviu Man
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com