[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: fiarevechi
Forum Index » Profile for fiarevechi » Messages posted by fiarevechi
Message
tehnic glass cluj napoca baci,k glass cluj borobantilor langa piata marasti in spate,preturi nu stiu exact mergi la k glass si intreaba ,cred ca la tehnic glass sunt putin mai ieftine oricum acestia sunt asociati.Intradevar sticla este facuta pt podele gen polus center daca stiti unde sunt siturile arheologice cred sticla este triplex de 10mm calita si lipita cu o folie speciala ceea ce rezulta o sticla securizata.Diferenta intre sticla calita si ce securizata este ca cea securizata are o folie care in caz de spargere tine bucatile de sticla inpreuna .Pt cadru nu va faceti probleme lucrez cu fierul de foarte mult timp si pot face confectii metalice de rang inalt,am si aparatura etc.Daca as fi avut spatiu la mine l-as face asa ca astept sa vad unde il facem la prietenul asta al meu.
Bravo ,imi place ca veniti cu ideei care sunt de luat in seama asta asteptam de la voi ,readuc aminte stica care o am este de 125 x 125 cm. triplex securizat de 10 mm. deci am o grosime de 3 cm. pentru construirea acvariului pendulez intre cadru de cornier de fier si lipitura cu silicon adecvat acestui tip de acvariu ,sa reziste la presiunea mare etc.,filtrarea externa sump,si pompe pt curenti,incalzire pe fundul acvariului din tevi cu apa calda ,nu va avea background pentru ca vreau sa se vada din toate laturile,iar lumina o mai studiez ca vreau sa nu consume mult curentul este scump.Oare sa imi pun probleme de evaporare a apei ? Incaperea este mare nu o sa creasca mult umiditatea poate fac un capac care sa nu fie chiar etans din sticla ,mai studiez problema.Magandeam sa fac un soclu din fier plin de 4 cm ,si soclul sa fie inalt de 50 cm deci buza acvariului va fi la 175 cm.
M-am gandit la o varianta de construire fac un cadru din cornier si lipesc sticla cu silicon pe interior asemenea acvariilor vechi cu rama chit ,ideal ar fi ca cornierul sa fie din inox.dar cred ca merge si din fier.Intrebare daca este lipit cu silicon acvariu gol are o jumate de tona daca il mut cu un motostivuitor posibil sa apara fisuri in lipituri daca are cadru de metal nu cred ca se mai intampla lucrul asta .
Ce tip de filtrare externa este eficienta in cazul meu ,canistra,sump .Home made
Da uite ca ai dreptate am uitat lucrul asta dar am un as in maneca numai ca este putin cam scump silicon sika este o firma americana cred ca au ce mi-ar trebui am sa caut sa nu vorbesc prostii
Eu te cred ce zici referitor la bazin dar locul nu este unul definitiv plus ca nu este la mine acasa ,daca il fac din beton il mut cu zeama de baros.Sar din schema becurile economice.
Vreau sa il fac la casa ,este podea rezitenta acolo si tine 2,5 tone ,nu il fac din alte materiale ca poate nu sta o fesnicie acolo si trebuie sa il mut ,plus ca ma incadrez in ce am nu sunt vremuri de investitii mari.Oare cati milimetri sa fie lipitrura cu silicon 3mm este de ajuns.
Multumesc de indicatii,am acasa acvariu de 300 l brut ,dotat aproate pana in dinti ,asta pe care as vrea sa il fac este mai mult un experiment la o scara foate mare ,dimensiunea lui stiu cum ar da mai bine da sticla am primit-o nu am cumparat-o si vreau sa fac ceva cu ea de aceea tin la dimensiunile astea cu toate ca poate arata haios cubul asta .Si nu il fac la mine acasa ci la un prieten ,nu vreau sa il rup la curent cu acavriul asta la lumina ma gandeam oare cu becuri economice nu as face vreo treaba .Pai ce nu se poate face un aquascape cu ciclide africane ,pietre bolovani si poate sa arate bestial.
Salut tuturor pasionatilor de acvaristica ,va rog sa ma ajutati cu niste pareri legate de un paroiect maret.Un acvariu de 1859 litri.In primul rand este posibil sa construiesc bazinul cu dimensiunile de 124,8 Lx130,8 lx124,7 h,fund de 134,5x 127 toate din triplu sandwich de 10 mm (3 cm) securizat ,sandwich-ul este facut in facbrica .Aceste sunt dimensiunile care le pot obtine la acvariu cu sticla care o am,intrebarea este rezista lipiturile la volumul acesta de apa si la inaltimea de 124,8 cm sau trebuie ranforsat cu intaritoare.Cat silicon credeti ca este necesar ?La ce inaltime sa il ridic pe masa din fier (cred ca 50-60 cm ar fi de ajuns)

In al doilea rand filtrul trebuie sa fie intre 7437 si 13015 litri /ora asa mi-a dat un calculator ,filtrul va fi home made cu o pompa de scos apa o am dar nu stiu acum cat scoate ,am sa aflu ,ma gandesc sa il construiesc sub acvariu un sump, aici doresc sugestii.

In al treilea rand lumina 929,7 ,1394,5 ,1859 watti de la plante cu necesitati reduse pana la necesitati mari,care ar fi variata unei iluminari pt plante cu necesitati mici dar sa nu consume atata curent 929 watti totusi pe criza asta se simte .
Incalzirea momentan sare din schema ar fi trebuit 2324 w .

Acvariul va fi open top ,pesti care sa reziste la 15- 20 grade ,plante care nu necesita lumina multa .
Astept sugestii de la voi ,va multumesc.
Vand 9 sumi 4 lei/buc,3 sumi verzi 5 lei/buc,2 xifo pereche maturi 15 lei perechea,4 xifo pui de 3,5 cm au vreo 3 -4 luni ,unul este cu ochi rosii ,3 lei buc,3 moly 2 negri si unul jumate negru si jumate patat 3 lei /buc.,2 aymonieri 9 lei buc,1 pleco de 12 cm 15 lei buc.

Astept oferte de preferat din cluj napoca.
Uitasem sumi si crevetii red sherry merg impreuna ,pentru ca eu aveam 2 sumi si cativa red sherry maturi nu erau probleme am mai luat 9 sumi si 5 red sherry si 2 amano ,amano su ok dar in prima zi am vazut un sumi cu un micut red in gura nu putea sa il inghita l-am fugarit prin acvariu si l-a scuipat dar pana acum am zarit doar 2 red in acvariu ma intred ceilalti stau ascunsi sau au fost o mancare delicioasa ,cei 5 red de ii luasem erau cam mici dar ceilalti de ii aveam erau maturi si totusi nu ii mai zaresc prin bazin.
Cand se face apa albicioasa nu inseamna deciclare? Am facut teste la apa si am ph 6,4, kh 3,gh4,no3 10,no2 0.Bag co2 bomba cu drojdie +gelatina 1 bula pe sec. reactor taifun.Intrebare: temperatura ajunge cate odata si la 28 de grade ,26,5 27 grate majoritatea timpului nu este mare pt neoni,sumi,pleco ,aimonieri ,corydoras.
Pai am deciclat filtrul ,dupa pasti cand am venit acasa se implinise 2 sapt de cand nu schimbasesm apa ,asa ca gasisem acvariul oarecum ok ,alge pe geam la greu si pe plante ,asta din cauza luminii ca inainte de pasti am luat niste tuburi si le-am programat sa functioneze cam mult , de la 2 tuburi de 45 w am mai pus 4 dar cu timp mai mic de functionare totusi a fost mult.Am sters geamurile am curatat furtunele,am curatat filtrul,si am schimbat 50 % din apa toate = deciclare ,de aceea nu am mai schimbat apa plus ca din apa albicioasa s-a facut verde si am tinut in intuneric 4 zile acvariul ,acum trebuie sa fac un schimb de apa de 30 % cum dealtfel faceam si inainte de pasti,si sa stii ca am totusi problema ca nu am unde sa decantez 80 de litri de apa ,poate am sa cumpar un butoi.Unde gasesc oare carbune pt filtrele de apa de la reteaua de alimentare ,eu am filtru dar are doar o sita pentu impuritati.
Pana acum am trecut prin multe am deciclat filtrul ,am avut apa laptoasa,apoi apa verde ,l-am tinut in bezna 4 zile si a revenit la normal ,acum nu stiu cum sa scap de particulele in suspensie,in filtru am pus si vata sintetica si nimic apa este usor galbuie de la cioate ,transparenta dar cu mici particule ce nu vor sa dispara ,am redus si debitul la filtru nimic ele se tin tare parca ar fi agatate ,schimb de apa nu am facut de 3 saptamani ,parametrii apei sunt ok masurati cu jbl 5 in 1.
Asa arata acum o saptamana si nu mi-a placut deloc cum statea cioata in bazin ,variata asta este cea mai buna ,nici nu iti dai seama ca sunt doua cioate alaturate.
Din ograda...
Rotala,ceratopteris...
Multumesc de sugestie.Uitati poze cu acvariul.
Am facut reamenajari in bazin si acum este cu totul altceva.
Salut tuturor pasionatilor de acvaristica si aquascaping,am facut modificari majore in acvariu,am scos pietrele ,s-au dovedit ca sunt calcaroase ,acum vin cu intrebarea una dintere ele nu am scos-o pentru ca ini tine sa nu cada radacina mare dealtfel se duce pe spate ,este vreo problema daca ramane sau cel putin pana gasesc ceva sa pun in locul ei sa nu cada buturuga,maine dau guramii, paradisul, moly ,gupy,si bag un card de neoni negri ,si am sa am in acvariu 10 neoni albastri .20 neoni negri,2 femele beta,un cory,un pleco ,2 pomacea ,4 creveti -2 red sherry,2 nu mai tin minte cum se numesc,si inca doi melci spiralatide substrat,2 xifo si pui de moly si xifo de 2 -3 sapt.,plantele le-am reorganizat ,am pus anubiusul pe radacina si inaca doua plante care sunt destinate plantatului pe radacini.Saptamana care vine bag inca 4 tuburi fluorescente 270 w total .jbl ultra tropic,ultra natur,ultra color toate dublate 45 w fiecare,si mi-am comandat echipament pt co2 ,reactor ,numarator de bule valva unisens,si cele doua componente pt bio co2 de la jbl asta pana am sa am bani de o butelie cu ceasuri cu valva elecromagnetica etc. suplimentar easy life co2 .Ce spuneti este ok ce stiti despre bomba asta de firma .Recomandatimi ce pesti sa mai bag ,rasbora ,sumi,somn de sticla,sau ce credeti voi ,astept pareri sa nu fac nici ciorba ,sa fie compatibili cu neonii ca astia fac cardul cel mai mare.
 
Forum Index » Profile for fiarevechi » Messages posted by fiarevechi
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com