[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mihai_ghe
Forum Index » Profile for mihai_ghe » Messages posted by mihai_ghe
Message
Salut,mai este valabil anuntul?.
La 21,22 se leaga cate o borna de filament de la fiecare tub,exact dupa schema.Ce vezi tu notat acole este tensiunea de lucru ca sa te atentioneze ca e pericol de electrocutare.Leaga-l exact dupa schema si nu ai probleme.
Daca ai avea schema de la droser ai vedea ca intr-un capat filamentele sant legate intre ele si o priza de transformator si de obicei acolo nu este pericol de electrocutare,iar in celalalt capat la iesirea oscilatorului si la retea si de aceia are acele marcaje ca etentionare de pericol.
geani wrote:Asta cu paiele de suc am facut-o si eu ( kirucd stie) dar nu am ramas la ele pt ca pluteau. Copexul nu pluteste.

Discutie e deschisa ,pana la urma merge si cu cuburi de 15x15mm taiate din burete de ala coarse ,indoiala mea este cat de bine se fixeaza bacteriile pe tub ca este cam lucios.
syle wrote:As aprecia niste raspunsuri mai sugestive

5.ce efect ? cine se uita la acvariu noaptea? in natura noaptea de obicei este intuneric.Daca vrei pune prize programabile si simuleaza rasaritul si apusul-dar noapte e intuneric si pesti se odihnesc si nu sant stresati.
1.
2.
3.
Dupa cum am spus ai destui pesti pentru marimea acvariului,nu ca nu traiesc si mai inghesuiti dar au nevoie de un spatiu de miscare ,tie ti-ar placea se stai intr-o garsoniera si cu alti?.
Noaptea este pentru dormit si la oameni si la pesti,apropo ai destui pesti nu mai baga nimic in acvariu.
Bine ai venit,nici o grija te vei descurca ca toti am fost incepatori,cat despre greseli ele sant inerente.
Citeste ce au recomandat colegi si asteptam poze cu viitorul acvariu.
Eu am avut unul de dimensiunile astea fara intaritoare cumparat de la un tip care le facea la comanda ,l-am folosit dar nu prea eram multumit pentru ca facea burta,cu primi bani stransi am facut unul din sticla de 8 si am scapat de burta de intaritoare si dorm foate linistit.E drept ca este mai greu ,mai scump dar si lipitura are suprafata mai mare si coeficientul de siguranta este mai mare(in camera am parchet de stejar si ma tem de ce as pati de la sotie in caz de accident).
Sant in Dedeman dar sant 840,eu am tot cautat dar nu am gasit niciodata 865 si am fost nevoit sa folosesc 840(la plante le-a placut lumina dar nu si mie ca acvariul sta pe masa in dreptul ochilor mei).
Depinde ce culoare au ,dupa denumire cred ca bat in ros/roz,o firma care se respecta specifica temperatura de culoare, si numarul de lumeni pe tub.Ar trebui aceste date ca sa vorbim la concret.
Parametrul principal la alegerea unui neon de acvariu este lungimea, alti parametri tehnici sunt: tipul spectrului, culoarea luminii (K), puterea (W), indicele de redare al culorii IRC.
tehrez wrote:

Ca solutie am bricolat 2x15W (438mm) pana la urma.

Cu tuburi de la Juwel ? eu am pus intr-o lampa de la Hagen 2x24w Osram Lumilux DeLuxe 965 si nu regret nimic(am avut pe lampa 865 de la Philips dar diferenta e enorma)
Momentan mai am un capac de la care am scos droserul original dar nu am dat gauri si nu l-am terminat pentru ca viitorul stapan s-a razgindit si nu mai vrea acvariu ca pleaca din tara.Norocul meu ca a apucat sa-mi plateasca capacul .
Da cu gauri pe lateral si cu firele cositorite si apoi varnis termocontractibil,tuburile au fost fixate cu niste piese de plastic lipite cu Picatura de capac si cu bride de pvc.
Capetele tuburilor si legaturile le-am vopsit apoi cu negru .
Incearca sa montezi un singur tub de tipul Bec Master PL-L 4P sint de tot felul de puteri si temperaturi de culoare,la Bacau se gasesc in Dedeman.Eu am modificat o lampa Resun de 2x15w cu un tub de 36w si un droser de la Vitto si a iesit bine(ar fi trebuit un droser de la Osram dar nu am avut bani de el).
Fereste-te de tuburile de la Juwel ca sant cam scumpe si au durata de viata mai scurta ca cele de la Osram de 24 w cu lungime normala.
Eu am desfacut capace de Juwel si toate aveau drosere electronice pe care scriea chiar Juwel,le-am inlocuit cu unul de la Vitto de 2x18w si astfel am marit si lumina montand un tub suplimentar.
Dintre filtre as alege aqua clear ca am 2 de 2 ani si sant foarte fiabile ,lampa e buna dar cam scumpa la fel si becul de la ea.
Cauta si te inspira de aici: http://www.happypets.ro/osram-c-13_147_367.html
poti folosi si un tub PL care are avantajul ca e mai scurt la aceeasi putere.
Incepand de astazi sant posesorul unui mic card de Endleri clasa N,user serios ,pesti au sosit bine ambalati
Depinde ce temperatura ai in camera iarna,eu am centrala si iarna am cam 21-22 si vara 28 si nu am avut probleme cu pestii.
La mine o femela moly a fatat 2 generatii de pui dupa ce masculul a sarit din acvariu si l-a gasit prea tarziu.
 
Forum Index » Profile for mihai_ghe » Messages posted by mihai_ghe
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com