[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: danc
Forum Index » Profile for danc » Messages posted by danc
Message
Va salut.

Recent am gasit un furnizor de butelii de co2 din EU, atat din aluminiu cat si din otel pe care le voi comercializa prin firma mea, insa mai multi acvaristi din oras mi-au atras atentia de ceea ce se discuta si aici.

Am pus mana pe telefon si am sunat la LINDE. Explicatia e simpla. Firma STINGO SOMET producea butelii din aluminiu care la un moment dat au explodat (probabil in centrele de incarcare), produs pe care l-au si scos din productie. Asadar de aici si refuzul firmelor care incarca butelii de CO2, pe principiul "nu mai acceptam butelii de co2, ca sa fim siguri ca nu ne explodeaza in fata".
Ei bine, la LINDE Cluj-Napoca se accepta in continuare butelii produse de orice alti producatori, cu exceptia celui mentionat anterior.

O zi buna.
Ph Controller Artz Elektronik, in perfecta stare de functionare (fara sonda de PH) - 300 lei, pret final.

Atomizor CO2 UP Aqua Inline pentru furtune de 12/16 mm, este nou ! - 200 lei, pret final
Pe vremea cand aveam filtru intern, am folosit Sera Siporax Mini....acum nu stiu daca si acest produs a contribuit dar nu am avut probleme cu algele in acel acvariu, apa era cristal mereu.
Salut,

Poate nu iti dai seama inca, dar ii viitor vei realiza ca: acel neon de 15W este insuficient pentru ce plante ai acum in acvariu, de altfel din ce observ in prima poza, lumina este concentrata doar pe partea din mijloc, iar pe margini umbra totala, este asa scurt neonul sau capacul e prost confectionat ? Incearca sa faci ceva in privinta luminii, sau renunta la plantele respective in detrimentul muschilor, pe care ii poti prinde pe niste ramuri, gen radacina de vita de vie. Muschiul nu are nevoie de foarte multa lumina pentru a se dezvolta, asa ca s-ar putea sa ai o sansa cu lumina respectiva.

Cat despre plantele care sunt atacate de ceva ce "atarna", e cel mai probabil o alga si vei vedea mai multe daca nu faci ceva in privinta luminii. Daca totusi ai deja un substrat fertilizant si doresti sa tii plante, iti recomand sa iei in considerare un sistem de iluminat corespunzator. La volumul acvariului tau ar trebui sa ai cel putin 30W, indiferent de ce plante vei tine in el.

P.S: din pacate marea majoritate a acvariilor chinezesti au in dotare un tub cu o lumina mult sub nivelul recomandat. Sa nu mai vorbim de faptul ca acel tub nu este dedicat cresterii plantelor.
Plantele nu vor avea nicio sansa in acvariul acela, nu la ce conditii ai momentan. Despre lumina nu intreb, mai mult ca sigur acel bec, nu e dedicat acvaristicii...sau cel putin nu plantelor de acvariu. Nu te chinui cu plante naturale, care oricum se vor umple de alge si/sau topi, cand poti pune o ramura naturala interesanta si frunze Catappa
Daca vrei neaparat plante, incearca cu niste muschi de acvariu pe care sa-l prinzi de o ramura care urca mai mult decat mopanul acela. Cauta o buturuga mai inalta si cu ceva ramificatii.
Salut,

In primul rand trebuie sa scapi de acel pietris, care are o granulatie mult prea mare. Poti cumpara un pietris de quart cu granulatie 2-3mm, gasesti si la Baumax am impresia...daca nu, la un petshop unde comercializeaza pietris inert pentru acvarii, dar nu cele colorate, roz, verde, albastru. Orienteaza-te mereu in acvaristica sa lucrezi natural, nu cu obiecte care nu au ce cauta in acvariu.

Iti recomand substratul de la JBL Aquabasis Plus, care de altfel il folosesc foarte multi incepatori dar nu numai. De asemenea poti fertiliza si in coloana de apa ulterior, dupa necesitatile plantelor.

Incearca sa folosesti atat plante de prim-plan cat si de mijloc si/sau fundal. Sunt o multime de poze pe internet din care sa te inspiri. Orienteaza-te dupa un acvariu cu aceleasi dimensiuni cu al tau si vezi ce fel de hardscape au fiecare.

Succes !
Decoratiuni, ce vrei sa pui ? Banuiesc ca nu il vei face natural (plantat), daca nu ai pomenit nimic despre asta. Ar trebui sa iei in considerare ceva decoratiuni naturale, o buturuga mai mica, cateva pietre. Sa nu pui plante de plastic, intrucat acestea sunt prea dure pentru aripioarele unui Betta.
Extraordinar ! Felicitari !
Am introdus in acvariu un mascul de rcs, iar bettanul n-avea treaba cu el, a fost intradevar curios, dar nu l-a gustat ) iar in cele din urma a sarit din acvariu crevetele, l-am gasit uscat in dimineata asta. Acvariului nu i-am pus capacul de sticla, deoarece il umplu la maxim.
image

image

image

Acvariu cub dennerle 20l, fara substrat fertilizant, uneori fertilizez usor cu micro in coloana de apa si cam atat.

Ma gandesc sa-i iau o femela, dar mi-e teama de consecintele ce ar putea urma
Cu background sau fara ?

image

image


Sincer imi place mai mult fara, da senzatia de adancime...desi latimea acvariului este de doar 30cm
Pentru asta iti faci tu griji ?
Stai relax, este aproape normal sa apara alga aia la un nou setup sau dupa un reset...
Chiar tund HC'ul destul de des, dar poate ar trebui si mai des, insa nu mai prea am timp.

Din tot experimentul asta un lucru imi e clar: m-am lamurit cu tuburile osram, in viitor voi merge doar pe cele dedicate acvaristicii. Oricat de bune ar fi tuburile osram cu spectru bun, bla bla...incurajeaza si cresterea algelor, deci e mai greu sa mentii un echilibru in acvariu, decat sub alte tuburi, special dedicate. Acest acvariu l-am inceput la cateva zile diferenta cu un prieten, care are si el acvariul expus aici...cum arata acvariul lui acum si cum arata al meu. Diferenta, la el sunt tuburi Juwel, la mine Osram, el a fertilizat la greu de la inceput plus lumina pana-n blana si n-are frate nicio alga pe plante, eu am dus razboaie grele cu fertilizare cu masura si lumina in trepte cu teste si tot degeaba, foarte greu l-am stabilizat, desi nici acum nu pot sa zic ca este stabil 100%, inca mai sunt urme de alge pe ici pe colo, poate o fi si vina mea, dar cu siguranta si tuburile Osram au o parte din "vina"...
De-as fi un oto...hmm, as fi cel mai fericit sa locuiesc intr-o asemenea jungla
Hc'ul daca nu il tund frecvent tinde sa pluteasca, in sensul ca ies radacinile din substrat...asa ca partea din fata care nu e inca prea deasa, a fost replantata, fir cu fir
29.03.2011

image

image
Up:

image

image
Nici nu stiu ce e mai frumos, setup'ul sau discusii la masa . Felicitari si bafta !

Un topic demn de urmarit
Mai bine asa

Ai dezlipit sigla de la Aquael ? Chiar mi se parea inestetic...
Subscriu si eu, ultimul aranjament, cu siguranta
 
Forum Index » Profile for danc » Messages posted by danc
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com