[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: bluemonk
Forum Index » Profile for bluemonk » Messages posted by bluemonk
Message
Poza pentru atentie.
Se vinde un exemplar de Heniochus acuminatus, cam 10 cm lungime.
Motivul vanzarii este ca acvariul in care a stat pana acum a fost populat cu corali si e dornic sa guste din corali gen brain, acani, caulastrea, scoici, etc.
Sanatos, mananca de toate - hrana congelata, uscata, alge. Foarte potrivit pentru un acvariu mare fish only/fowlr.
Posibil sa fie tinut si cu corali cu polipi lungi gen euphilia, alveopora, sarcophyton, duncan - din experienta mea pana acum nu a fost interesat de acestia, insa nu garantez pentru el
Pret 500 RON, poze/film pe whatsapp la 0749077747, pentru zona Ploiesti/Bucuresti.
Salut,
in legatura cu anuntul, cam la ce preturi ar fi toate echipamentele , mai putin dozatorul Aqua Medic ?
In legatura cu coralli, ce mai este disponibil, s-ar putea vedea la fata locului? Eu sunt din zona Ploiesti (locuiesc in Paulesti).
Multumesc,
Alexandru
0749077747
Clovnul acela n-o sa-ti lase euphilia in pace sa-i mearga cat se poate de bine. De ce nu ii pui un ventilator (si un ATO sa compenseze evaporarea) sa scada temperatura? Altfel arata foarte bine, success in continuare cu el.
Poti incerca sa pui chillerul pe un controller extern daca reusesti sa faci bypass la senzorul defect. Un controller extern e mai scump insa poti gasi destule la magazine la noi in stoc.
sorinnico wrote:Salut, in ce zona in Bucuresti?
Merci

Kaufland Mihai Bravu.
UV-ul s-a vandut. Au ramas restul:
- reactor biopellet Grotech BPR 80 - 250 RON
- overflow box Eshopps + DIY silencer - 350 RON
- reductor CO2 AquaMedic - 250 RON
- filter sock Grotech - 150 RON
- o lampa Blau LED nano freshwater - 150 RON
- dozatoare Dennerle 2 X 10RON
- filtre AquaSzut - cel mic 10 RON, cel mare 20 RON. Pentru ca nu mai am decat un singur set de tevi de input, e disponibil numai unul, se pot schimba si pompele intre ele.
Skimmer-ul Hydor s-a dat. Au ramas:
- reactor biopellet Grotech BPR 80 - 250 RON
- overflow box Eshopps + DIY silencer - 350 RON
- reductor CO2 AquaMedic - 250 RON
- filter sock Grotech - 150 RON
- o lampa Blau LED nano freshwater - 150 RON
- dozatoare Dennerle 2 X 10RON
- lampa UV JBL - 50 RON
- filtre AquaSzut - cel mic 10 RON, cel mare 20 RON. Pentru ca nu mai am decat un singur set de tevi de input, e disponibil numai unul, se pot schimba si pompele intre ele.
Update de stoc - o lampa Blau (cea la 100RON) si Hydor Smart Wave controller s-au dat.
Ar fi fost util un parmetru comunitar. Mai schimbi una, alta in acvariu, muti un coral, treci de la ciuperci la acropore, testezi o lampa noua, pui masuratorile pe net sa afle si altii. Daca exista initiativa eu sunt interesat sa contribui. Cred ca ar trebui sa facem un poll sa vedem cati s-ar baga, daca exista o masa critica restul sunt detalii.
Foggerul Resun si filtrul Eheim s-au dat. Au mai ramas, cu preturi actualizate:
-skimmer Hydor Slim Skim nano - 150 RON
- reactor biopellet Grotech BPR 80 - 250 RON
- overflow box Eshopps + DIY silencer - 350 RON
- reductor CO2 AquaMedic - 250 RON
- filter sock Grotech - 150 RON
- lampile Blau - una dintre ele a avut suportul rupt la baza si lipit de mine, asa a venit de la magazinul din Austria, lipitura a tinut fara probleme, 100 RON, cealalta 150 RON
- Hydor smart wave - 50 RON
- dozatoare Dennerle 2 X 10RON
- lampa UV JBL - 50 RON
- filtre AquaSzut - cel mic 10 RON, cel mare 20 RON. Pentru ca nu mai am decat un singur set de tevi de input, e disponibil numai unul, se pot schimba si pompele intre ele.


Curat romaneasca treaba cu tija par-metrului. Dar cred ca e un aspect care se poate/se va imbunatati, la urmatorul par-metru care va circula contra-cost la cei care nu au contribuit financiar la el. Poate asa va exista mai multa grija.
Un PAR-metru e un device scump si nu prea se merita sa cumperi unul daca esti un hobby-ist obisnuit cu unul, doua acvarii. Ar avea mai mult sens ca o comunitate de hobby-isti sa puna mana de la mana sa cumpere unul care sa circule gratis sau contra cost. Eu unul m-as baga la asa ceva.
Liv wrote:O poza cu foggerul Resun se poate te rog? Sau modelul exact ca sa il caut singur.

Din pacate nu mai am cutia si pe el nu e trecut modelul.
Prefiltrul SunSun si lampa chinezeasca s-au dat. Restul sunt disponibile.
Gege wrote:O intrebare, skimmer-ul este galagios? eu nu stiu cum trebuie sa functioneze unul, adica daca trebuie sa se auda ceva, ca al meu se aude cam tare, este deranjant, daca opresc aerul este mai linistit, insa nu pot tine aerul inchis, cum am dat drumul la aer, a inceput "bairamul". Multumesc

Nu am un db-metru sa pot masura. Impresia e subiectiva. Ziua nu m-a deranjat, nu pot spune ca nu se aude, insa noaptea n-as dormi cu nici un fel de skimmer in camera.
Rezervate prefiltrul SunSun si lampa chinezeasca.
Imi cer scuze, am sa postez preturi. Ideea era ca vreau sa le dau ca ma incurca, nu tin la preturi, pe unele habar nu mai am cat am dat si preturi pentru ele noi nu gasesc insa nici la donatiii nu le pot trece. De aceea asteptam ca cei interesati sa faca oferte decente in privat. Dar pentru a respecta regulamentul, preturile orientative sunt mai jos:
-skimmer Hydor Slim Skim nano - 200 RON
- reactor biopellet Grotech BPR 80 - 300 RON
- overflow box Eshopps + DIY silencer - 400 RON
- filtru Eheim 150 classic - 100 RON
- prefiltru SunSun - 30 RON
- reductor CO2 AquaMedic - 300 RON
- filter sock Grotech - 200 RON
- lampile Blau - una dintre ele a avut suportul rupt la baza si lipit de mine, asa a venit de la magazinul din Austria, lipitura a tinut fara probleme, 100 RON, cealalta 200 RON
- lampa chinezeasca 8000 K - 40 RON
- Hydor smart wave - 100 RON
- dozatoare Dennerle 2 X 20RON
- lampa UV JBL - 100 RON
- fogger Resun - 50 RON
- filtre AquaSzut - cel mic 20 RON, cel mare 30 RON
narcis wrote:Reductor?

Ai PM.
GreenLifeAquatics wrote:
bluemonk wrote:
- doua lamp led freshwater Blau Nano LED light 11 watti, dimabile manual

- lampa led chinezeasca freshwater 8000K, nu mai stiu producatorul si modelul


pret la fiecare?

Multumesc!


Ai PM.
 
Forum Index » Profile for bluemonk » Messages posted by bluemonk
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com