[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Mar1o
Forum Index » Profile for Mar1o » Messages posted by Mar1o
Message
minnardy wrote:Pus insa langa un E 2075, care are cam aceeasi capacitate si dimensiuni, arata ca un Ferrari (masina puternica, dar finuta) langa un Aston martin (masina puternica, dar care inspira forta)


Elegant spus, domnule!. Printre randuri s-ar citi "masina italiana" vs "traditie aristocratica", si asta descrie cat se poate de aproape de adevar filtrele JBL. Fac treaba excelenta, dar aici as adauga o recomandare posesorilor ce reclama colamatarea furtunelor - intr-adevar, furtunele JBL nu-s exact "crema", dar nu lasati canistra sa duca tot greul filtrarii, in orice conditii. Sa nu uitam principiile de baza ale acvaristicii - schimburi de apa frecvente, hranire adecvata, aspirarea eventualului substrat, samd. Canistrele, in general, sunt solutii extrem de eficiente, dar fara respectarea celor mentionate anterior, ascundem mizeria sub pres, cum ar spune gospodinele din familiile noastre. Daca filtrele isi fac treaba si trag eficient toata mizeria pe care o mai si lasam in bazin, sa nu uitam ca ea se acumuleaza, totusi in canistra, iar depunerile de pe furtune sunt doar partea vizibila a problemei. Ce-ar fi daca filtrele noastre ar avea carcase transparente?

OT: fost posesor de E1500, pana acum vreo 2 saptamani ;) Foarte multumit, cu precizarile de mai sus. Furtune, robineti, accesorii, puteau fi confectionate din materiale mai bune. Pe cealalta parte, primim ceea ce platim, iar in cazul E1500 primim destul de mult.
Inca putin si facem un poll pe tema asta. Eu zic sa faci proba cu apa in el (dupa ce polimerizeaza complet siliconul, ca pare destul de grosutz). Pe masura ce umpli, studiezi dimensiunile bulelor. Daca nu se "intind" pe masura ce creste nivelul apei, umpli la nivel.

Ca dovada ca se poate si mai rau, imi permit sa exemplific cu o foto gasita pe net (sperand sa nu supar proprietarul)

trimis. sper sa-ti fie de ajutor.
Exista pompe de apa folosite la racirea cu apa a procesoarelor sau placilor video pentru PC, care functioneaza la 12V DC. Poti cauta prin magazinele specializate. As da eu cateva linkuri dar mi-e teama sa nu fie considerat altfel ;)
Iti recomand si 2 cutii de JBL Micromec sau echivalent (Siporax, SubstratPro, Biomax, etc).
"Mediile" incluse sunt doar bureti de diferite porozitati si cilindri ceramici pentru filtrare mecanica (eu i-am inlocuit cu burete+perlon).
Debitul se regleaza de la levierul din stanga (OUT). E1500 e putin cam puternic pentru ce vrei tu (parerea mea). Am montat unul sambata, la un bazin de 240 l brut (120x40x50). Chiar si cu spray-bar montat, pe maxim mi-a generat o mica furtuna in acvariu. Il tin la 50% actualmente, si doar cand se vor mai colmata mediile poate voi incerca sa maresc debitul.
 
Forum Index » Profile for Mar1o » Messages posted by Mar1o
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com