[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Zac
Forum Index » Profile for Zac » Messages posted by Zac
Message
O sa pun da Trebe sa fac la Tot acvariulnu doar la pesti
Am scris la Despre Noi uitativa acolo
Am 39 ani.
Sunt din Franta dar de un an si jumatate sunt in romania si aici raman.
Am 3 Acvari.
Cel de 700 Litri:
2 Filtre TetraTec ex. 1200
4 Neoane Aqua Glo.
Butelie de CO2
Temperatura 26 Grade
Nisip Fin
Plante: Anubias, Echinodorus, Java Moss, Anubias Nana, Anubias Lanceolata... Etc.
Fauna: 5 Pleco, 8 Pictus Cat, 4 Clown Loach,2 Jack Dempsey, 2 Salvini, 2 Texas Cichlid,2 Green Terror,2 Rainbow Cichlid.

Cel de 100:
1 Filru TetraTec ex. 600
2 Neoane de 20 Wati
Butelie de Co2
Temperatura 25 Grade
Nisip Fin
Plante Lemna Minor, Riccia, Java Moss, Echinodorus si ceva Anubias.
Fauna: 30 Puiuti de Pleco de 1 Cm, 4 Corydoras Paleatus, cei 15 Discusei pt ca nu lea venit acvariul o sai sun azi sa vad cand vine si ala

Cel de 80:
1 Filtru TetraTec ex. 600
2 Neoane de 15 Wati
Butelie de CO2
Temperetura 25 Grade
Nisip Fin
Plante: Lemna Minor, Java Moss, Riccia, Echinodorus, Anubias nana si lanceolata si ceva gazon, si planta acea ca mararul
Fauna: Nimic e la Ciclat de Ieri

Detaii mai trebe ?
Va dau aici detalile sau la Rubrica despre noi ?
Pai ce detali sa va mai dau ?
E adevarat. Aici e vorba de incredere. eu nu pot sa va dovedes voi alegeti ce credeti. Da cum zice Dolly la unele posturi se cam vede invidie.
Asta e cel de 700
Aparat Foto Bun. Nikon. Sunt facute de un fotograf care stie sa le faca . la 30 ani eram fotograf
Tura 2 pt ca nu pot pune mai mult de 3 poze nu ma lasa.

Jack Dempsey la care am mai luat unul:

Cu texas nu am o poza recenta si iam luat si lui inca unul.
Am gresit sus 2 Salvini.
Ieri seara tarziu am umplut acvariul. Poze pun cand se limpezeste apa. Saptamana viitoare o sa mut din acvariul de 100 litri 2 pui de pleco ca sa se faca ciclarea mai bine putin. Si maine pun in Filtru SafeStart de la Tetra. Din pacate aseara eram prea obosit ca sa mai intru pe Forum. Acvariul zic ca e una din realizarile mele frumoase tim jungla dar nu dinaceea deasa ca a lui:

Nu zic na cu e frumos e splendid dar mai vreau sa vad si pestii din cand in cand.
Daca sunt tot la Cichlidae sper ca nu se supara nimeni daca pun niste poze cu pestii mei, Americani:
Green Terror:

Miam mai luat 2 Rainbow Cichlid Adulti:

Miam mai luat un Salvini:

Nu pot pune poza in dreptul scrisului dar ii recunoasteti sper.
da si Dolly e si mai sunt cativa
ultkas vad ca esti fan al topicurilor mele
So sa am grija.
39
Sunt din Franta si invat Romana.

Nus tunt incepator nu vreau guppi defapt nu vreau Vivipari
Rar vezi pe cineva care a reusit sa inmulteasca Texas Cichlid era acum 8 ani

Pe la mine au trecut zeci de specii de pesti am experienta cam in ori ce domeniu: Africani, Americani, Discus, Bala Shark etc.
Pana la urma raman cu 3 Corydoras Paleatus, 2 Ancistrusi dinaceia Galbeni, 2 Ramirezi, 10 Neoni, 2 Dwarf Gourami.
Sae nu am avut decat 5 luni stie cineva marimea maxima ?
La ora actuala am 3 Acvarii. Unul 100 Litri asta de 80 Litri si unul de 700.
Miam cerut voie mai repede de la lucru si plec la 15:30 si o sa ma apuc de decorat.
E mic acvariul Si daca pot sa pun pesti mici si putini nu ar arata bine sa fie plin adica sa fie pesti care inoata in toate domenile acvariului, neoni si ramirezi raman miar mai trebui ceva de suprafata.

Dawrf Gourami ar merge sau sunt prea maricei ?
Sau Zebra Danio ?
Mai sunt pesti aia mici de suprafata cu burta aia foarte in jos nu mai retin cum le zice.
Incerc cat de cat sa scriu corect.

Am vrut sa stiu ce pesti sund de suprafata gen Betta sa stea de la Mijlocul Acvariului in sus nu ca neoni de la mijloc in jos. Daca stiti ce maiasteptati puteti sa imi spuneti.
Azi dimineata pana nu am plecat la Lucru am spalat Nisipul si lam lasat in apa. Cand Ajung acasa la 17:00 am sal mai spal o data si o sal pun in acvariu. Locul acvariului lam gasit si lam pus deja pe suport si am pus un substrat pentru plante de la JBL. Acum Intrebari:

1. Pot pune in locul Corydorasilor 2 - 3 Botia Kubotai ? Am citit ca marimea maxima ar fi de 8 - 9 Cm.
2. Care teste de apa sunt mai bune cele cu picaturile acelea sau cele cu hartiuta ?

Acvarul va fi Plantat.

Multumes Astept Raspunsuri.

Am uitat sa zic stie cineva cat raieste un Ramirez.
Nu mas avanta cu Cravetii as vrea ceva pestisori dar as vrea ceva si de suprafata ca daca sunt de mijloc de fund care ar fi de suprafata ?
Nu prea am inteles ce ai vrut sa zici da in fine.

Cred ca bag 2 Cory, 1-2 Ancistrus Albino, 10 Neoni, 2 Ramirezi. Labeo Bicolor cred ca ar fi prea mare si daca renunt la Ramirezi, Nu ?
Pai ma si trezit din somn ma trezit la ora 9 si eu merg la lucru la 12.

Daca nu merge nu merge da eu as fi vrut sai tin acolo ca sunt asa de draguti au cam 10 cm . Silver nu prea am vazut decat de 3 ori in viata.
Altceva ce pot pune... As putea 2 Ramirezi si 2 Apistogramme ? Asta chiar nam incercat. Vecinu` nici nu sta langa mine e la cealalta scara de bloc da ne intelegem bine.
Da la Scalari. Nu am ce pune pt ca nu e amenajat ca azi am fost la lucru sunt toate in Baie. Acvariul E gol Trebe sal Spal si pietrisul sambata o sa fie gata va pun poze. Numai ca as vrea sastiu si eu raspunsul intrebarii.
 
Forum Index » Profile for Zac » Messages posted by Zac
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com