[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: mvtb25
Forum Index » Profile for mvtb25 » Messages posted by mvtb25
Message
cum ai facut reactorul?
arata destul de bine
cum iti merg plantele cu neoanele t8?avand in vedere inaltimea acvariului
sarut manutele
"Aqua basis e amestecat deja de cei de la JBL cu pietris,iar Florapolul tre sa-l amesteci tu.Asta e singura diferenta."
unde ai citit informatia asta?esti sigura?
in satu mare
nu stiu cum e la voi ,dar aici nu-ti ia nimeni bani pt 3 galeti de pietris margaritar ,iar diferenta de pret dintre florapol si aquabasis ar trebui sa fie justificata,acuma oi vedea io dupa folosire daca am dreptate.
Ms mult
rebella,uita cum am calculat eu,2x5l aquabasis=80 de lei+ferropol 250 ml=26 de lei,total 106 lei,corect?ti se pare prea mult fertilizant?
de ce nu te documentezi tu putin?
2x5l aquabasis+700g Florapol
parca zicea cineva ca a folosit asa
florapol-ul se poate combina cu aquabasis plus?
intr-adevar,pt 100 de lei merita sa ai jbl
nimeni nimic?
sa bagi 100 de l o data la 4 zile ii ceva...totusi mi se pare exagerat
mda...raman la jbl
Cine e din Timisoara si stie unde gasesc produse JBL?
mersi pt reteta
eu zic ca daca faci combinatia pe care am amintit-o mai sus,si adaugi fertilizanti solubili ar fi ok+o bomba cu CO2
in urma cu aproximativ o luna jumate cand am setat acvariul mic,cel de 25 de litri,am folosit pietris margaritar,turba de la florarie care de fapt contine turba+argila amestecata cu nisip,pe ambalaj scrie tot ce contine si nici urma de ingrasamant chimic,si am mai cumparat o punga de argila granule.N-am pus multa turba,vreo 2-3 pumni cat sa acopere suprafata fundului,deci nici macar un cm+ cateva granule de argila puse in zonele in care am plantat,peste care am pus un strat de 4cm pietris.Am in acvariu urmatoarele plante:anubias,egeria densa,cabomba,valisneria,Hydrocotyle sibthorpioides.Plantele plantele arata bine,mai ales de la jumatatea superioara in sus,deoarece acolo primesc o lumina corespunzatoare,anubiasul mi-a facut niste radacini frumoase,Hydrocotyle care este o planta pretentiasa la lumina la fel merge super.
Concluzia mea este ca am facut un amestec poate prea slabut(mi-a fost frica sa pun mai multa turba si argila)si pe langa asta am o lumina f.slaba-un neon mic de vreo 30 de cm,l-am primit de la cineva.Daca voi face un amestec de 1/3 turba,1/3 argila,1/3 pietris cu o lumina buna in acvariul mare,ar trebui sa mearga ceva mai bine,asta teoretic,dar stiti cum e cu teoria .In orice caz,pot sa spun din proprie experienta ca o lumina adecvata face minuni,fara aceasta poti sa ai ce substrat vrei,ca nu face treaba
poate ma ajuta cineva
cine foloseste fertilizanti de substrat,altceva in afara de ce se gasete prin pet-shop-uri?
bun pret,cel mai bun pe care l-am vazut pana acum,is curios cu cat o sa-mi gasesc eu
Am intrat astazi intr-un pet shop,si vad un filtru extern marca Atman in cel mai de sus raft.Am intrebat-o pe domnisoara de acolo despre debit,da habar n-avea ce e ala si nici nu mi l-a luat de pe raft sa ma uit eu...in fine,eu am un power-head Atman de 1000 l/h,deocamdata nu-l folosesc,l-am primit cadou de la cineva care vroia sa-si faca in curte o balta din aia...nu stiu cum ii zice .
Pretul filtrului era de 316 lei,atat mi-a putut spune d-soara si ca merge pt acvarii de pana la 700 de l.
Stiti ceva despre ele?
 
Forum Index » Profile for mvtb25 » Messages posted by mvtb25
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com