[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Decamio
Forum Index » Profile for Decamio » Messages posted by Decamio
Message
Din primul post am inteles ca pe acvariul de 25 de litri vrei sa il transformi in maternitate. Acea maternitate se amplaseaza deasupra acvariului, e destul de usor asa ca nu iti face griji.
uite AICI un model. image
In momentul in care mama da semne de nastere, o muti in maternitate. Dupa ce naste, scoti mama ca sa nu isi manance puii.
Pentru maternitate cel mai bine scoti pietrisul, ca sa il cureti usor de mancare ramasa, mizerie, etc. Poti pune inauntru o pompa de aer, sau un filtru foarte slab. Nu sunt recomandate filtrele puternice pentru ca odata cu curetul de apa e posibil sa se prinda si puisori inuntru (daca sunt foarte mici) si sa moara acolo.
Apoi schimburi cat mai dese de apa, chiar in fiecare zi daca se poate, binenteles, tinand cont de temperatura, ph si declorinare.
Degeaba pune poze daca pe corp nu are nimic. In orice caz, pestele are o problema. Fa niste schimburi de apa. Desi nu asta ar fi solutia, macar este posibil sa ii amelioreze putin din stare.
Mananca? Sau sta retras si abatut incercand sa stea normal, ca ceilalti?
Arata chiar bine!
Totul pare foarte fin lucrat, felicitari!
Si eu mi-am facut un fundal acum o saptamana... cel mai nasol e cand stai cu el in acvariu gol si astepti sa iasa chimicalele din colorant
Poti sa fixezi cu o piatra deasupra pana face radacini.... Problema este ca nisipul este fin si mereu iti for iesi plantele, va fi o mai mare bataie de cap
Ai doua solturii:
1) Inlocuiesti nisipul cu pietris
2) Scoti putin din nisip si pui un strat de pietris cu o granulatie mai mare, de 2-3mm cam asa, astfel incat tot substrtatul sa aiba pana in 4 cm.
Salutare, backgroundul este la inca in lucru, insa am o nelamurire. Am citit pe mai multe site-uri cum se construieste un fundal si pe un site scria ca inainte de aplicarea celui de-al terilea strat (primul cu vopsea), backgroundul se introduce in acvariu. Eu momentan nu prea pot lucra la acvariu, plus ca trebuie pestii scosi si acvariul curatat, dar trebuie sa pun azi cel de-al treilea strat ca sa fie gata pana la sfarsitul saptamanii. Se poate lucra la el total, cu tot cu culoare si sa il pun abia dupa ce e gata in acvariu? De ce trebuie pus in acvariu si apoi dat cu inca doua straturi cu ciment si culoare? Voi ce stiti despre asta?
Plus ca ma gandesc ca as face praf geamurile daca vopsesc cu ciment inauntru, oricat as incerca eu sa curat dupa aia.

O sa folosesc colorant pentru produse de acoperire pe baza de apa "savana" ... sper ca nu e toxic... pe cutie apare o iguana, deci cred ca e bun si pt pesti...
Aici e o poza cu ce am facut pana acum:
image
L-ai amenajat? Ma intereseaza sa vad ce combinatii de roci ai folosit.
Schimbati apa mai des. Daca aceste miscari persista si dupa schimbul de apa, intr-adevar e o problema.
Merci minnardy, m-ai convins... nu vreau probleme in acvariu asa ca o sa il lipesc calumea in spate.
Multumesc pentru raspunsuri.
@Lofty, nu am intaritoare ca altfel era mult mai simplu.
Sa pluteasca? Ma gandesc ca va fi destul de greu cu 4 straturi de ciment... Ar fi bine sa fie usor, ideal e sa scap de greutatea mare din acvariu. Daca spui ca va fi usor, o sa il prind cu silicon doar in trei puncte sus si doua jos.
Am inceput de cateva zile sa imi fac un background din doua foi de polistiren lipite. Curand ma voi ocupa de "vopsitul" lui cu cele 4 straturi de ciment dar nu ma pot apuca inca pentru ca am niste dubii. Desi am citit articolele de pe forum legate de realizarea background-urilor am totusi o intrebare:
Trebuie neaparat sa fie lipit de geamul din spate al acvariului?
Este posibil, in cazul in care acvariul e plin cu apa, backgroundul sa pice pe geamul din fata?
Salutare tuturor, sunt Camelia din Bucuresti si am dat de site cand cautam informatii despre "cum se face un background"
Momentan am un acvariu home made de 160 de litri cu cichlide africane de malawi ( labidochromis, auratus, maylandia si moori).
Filtrul este un tetratec ex 700.
Despre lumina, din pacate nu va pot spune mare lucru, am un neon din piata, pana imi fac si capac.
Imi place site-ul, l-am tot frunzarit pana sa-mi fac cont, este unul de calitate si plin de informatii interesante.
Toate bune!
 
Forum Index » Profile for Decamio » Messages posted by Decamio
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com