[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: wolfy
Forum Index » Profile for wolfy » Messages posted by wolfy
Message
stare: practic nou (folosit 2-3 zile)
diametru furtune 16/22
tel 0722.244.066. Pentru Bucuresti - nu trimit in tara (eventual, cei interesati pot lua legatura cu o cunostiinta din Bucuresti....)
pret: 45 lei.
se vand in recipiente de 50 ml. Pret este de 12 lei/recipient

tel 0722.244.066
anunt pentru Bucuresti
Koh-i-Noor wrote:

Probabil o sa gasesti o corelatie cat de cat buna (adica vei vrea apa in acvariu la 24 grade => reglezi incalzitorul din reactor la 30 sau la cat o sa trebuiasca astfel incat in acvariu sa ai 24. Exemplu pur teoretic.)
Nu stiu dar nu cred ca in volumul ala mic al reactorului temperatura setata pe incalzitor va face sa ai aceeasi temperatura si in acvariu. Vor aparea niste Delta in ecuatie, cred.

Daca iti poti permite, eu iti recomand asa ceva: http://www.hydor.com/eng/prodotti-tecnici/heaters/heater-for-external-canister-filters.php



Eu vad putin diferita abordarea. In filtru apa nu va sta sa se incalzeasca excesiv, ci va curge in continuu. Nu mi se pare mare diferenta intre a avea un incalzitor in acvariu si unul pus aici dar in care apa curge in continuu. Practic apa din reactor se va incalzi prin "atingere" la trecere si nu ca si cum ar fi un fierbator intr-un ibric.

Stiu de incalzitoarele de la Hydor, dar mi se par scumpe (in jur de 250 lei), la care se adauga costul reactorului de CO2 (se ajunge in jur de 350 lei pe total). Asa, cam cu 200 lei aveam si reactorul si incalzitorul grupate si la jumatate de pret....
am gasit si rezolvarea pentru incalzitor. Aquael Easy 150W are doar 21 cm in inaltime (mai este si varianta Aquael Neo, dar mai scumpa, si putin mai lunga, cca 24cm). Trebuie sa masor, dar cred ca intra si intr-un reactor de 7" la aceasta dimensiune.
mai studiem in continuare

O sa fac echipamentul fara acel termostat suplimentar; mi se pare redundant cu termosatul din incalzitor....
se poate inchide
inca este valabil anuntul
am mai studiat putin problema si am gasit un impediment, cel putin pe piata de la noi.
Incalzitorul e posibil sa nu incapa fizic in filtrul de apa. Ori la ei sunt filtrele mai mari, ori sunt incalzitoarele mai scurte ......
exista la noi incalzitoare de 150/200 w dar mai scurte in inaltime? Unul de 200 w cred ca are in jur de 30 cm lungime si nu cred ca mi-ar intra nici intr-un filtru de 10"
am gasit pe net urmatorul articol http://www.instructables.com/id/External-aquarium-heater/

mi se pare f isteata chestia, si generatoare de economii, in sensul ca nu dai de 7 ori banii pe un incalzitor extern. sunt curios daca a incercat cineva de la noi metoda asta....
locatie intersectie 13 septembrie - Panduri (in apropiere Marriott)
tel 0722.244.066
Radu_B wrote:
wolfy wrote:

Ai avut greutate asa mare ca aceea pe care o estimez eu ca o sa o am?



e posibil sa faci o greseala cand te referi la greutatea pe care o ai: nu te gandi ca la cei 180 litri se adauga greutatea pietrelor. pietrele inlocuiesc un volum de apa, deci pana la capat variatia de greutate nu va fi foarte mare
apa este unul dintre elementele cu cea mai mare greutate specifica raportata la volum, cel putin asa imi amintesc eu de pe la fizica
Radu_B wrote:
Pe pietre, sunt cateva puncte albe unde la otet "sfarie" usor. Dar doar aduc piatra la ureche. De vazut nu se vede nimic.


Eu as zice sea eviti pietrele respective; chiar daca nu le vezi sfaraiind, solutiile se vor dizolva in timp in acvariu si iti va duce la modificari ale calitatii apei.
Shaba wrote:
In functie de ce vrei sa folosesti in acvariu ca plante trebuie sa te gandesti ca este posibil sa suplimentezi sistemul de iluminare, insa la iwagumi neavand plante care sa umbreasca poti folosi si mai putin de 1watt/litru.


Un watt/litru e pentru acvariile bine platate si cu plante pretentioase. Daca vrea numai gazon, eu cred ca ii ajung neoanele din dotare. Practic, din acvariul de 180l, daca scazi nisipul, pietrele si faptul ca nu il umpli pana sus, cred ca mai pierzi vreo 30-50 litri, si ramai cu volum de apa de 120- 140 litri. Daca neoanele sunt de 39 w (asa cum banuiesc) practic ai aproape 80 W intr-un acvariu de 120-140 litri reali, ceea ce cred ca e mai mult decat suficient (mai mult de 0,5w/litru)
Radu_B wrote:
Acvariul a venit cu un sistem de iluminare (lol, ce pompos) format din 2 T5-uri de 45W. Mi-am cumparat doua Reflectoare JBL.



M-ar mira sa fie de 45W. Mai degraba de 39W. Daca lungimea acvariului este de 100 cm, nu iti intra neoanele de 45 .....

Ref la materialul de pus intre acvariu si cabinet, pune linistit ca nu se intampla nimic. Binenteles nu pune polisitren, ci pad-uri speciale pentru acvariu. unul din ele e vreo 30 lei. eu am de ani buni si nu s-a intamplat nimic pana acum......
eventual (dar nu este conditionat) la schimb cu ceva plante care va prisosesc. Anunt valabil pt Bucuresti
0722.244.066
Vand un reactor taifun complet (12 compartimente): 50 lei
vand 2 "prelungitoare", fiecare cu 6 compartimente: 25 lei/bucata
vand 1 "prelungitor" cu 3 compartimente: 15 lei
fiecare vine cu dispozitivul de sustinere, mai putin cel de 3 compartimente
pentru achizitia integrala a celor de mai sus: 100 lei

tel 0722.244.066
oxygen2k8 wrote:Salut wolfy. Vopesele nu am folosit decat materialele ce se folosesc in mod curent la background-uri. Deci exclud din start ca ar iesi ceva din el, in plus ar aparea pe toata suprafata lui daca ar fi ceva naspa cu el.

Nu neaparat. Poate sa apara doar in zona de expunere la aer, in rest fiind "spalat" de curentul de apa.
Dar nu le simti la deget daca sunt filamentoase (alge) sau sunt oxizi (ca o rugina)? Asta cred ca iti ia vreo 10 secunde ca sa iti dai seama. A durat mai mult sa faci pozele decat identificarea .....

fara legatura cu subiectul: destul de grosut backgroundul. Pare sa se apropie de 7-10cm. Nu ai pierdut destul de mult din volumul util al acvariului?
daca e corect ce vad in poze, inteleg ca petele ti-au aparut pe partea superioara a decorului in zona care este deasupra apei si care e din cand in cand udata. Fata de acvariu unde apa este recirculata, pe portiunile respective e posibil ca apa sa balteasca (aici tu stii daca e in zode de adancitura sau nu) si in combinatie cu sursa de lumina foarte apropiata sa dea pocinogul
de asemenea, ma gandesc ca e posibil sa "iasa" ceva si din background: tu stii ce substante/vopsele s-au bagat in el.
Filtrul este in stare buna, perfect functional, contine toate plasticele cu care a venit, ca medii de filtrare are buretii superiori, furtun nou 4m lungime 12/16 + 1 bucata de furtun de cca 1m. Bonus: un pachet aproape plin de perlon
Pret: 250 lei
tel: 0744.244.066
Oferta este pt Bucuresti
varolluis wrote: Pai baie doar in apa oxigenata nu merge. Topeste tot. Ca sa aibe efect tratamentul se face direct in acvariu. Orice valisneria se topeste daca folosesti mai mult de 0,5 ml/l, pogo face urat daca dozezi mai mult de 0,75 ml/l.
Daca vrei sa faci tratament stingi lumina in acvariu, dozezi 0,5 ml apa oxigenata pe litru si aprinzi lumina dupa vreo 2 ore. Nu scoti nimic, nu scufunzi in nimic.
Dar nu inteleg un lucru, daca e doar pe o planta sau 2, de ce nu le scoti doar pe alea si le cureti pur si simplu de alge? Sau dozeaza Excel/ Easy Carbo/ Accelerator.


Pun EasyCarbo, dar nu are efect...

Oricum, cred ca mai sigur e sa nu bag plantele vechi in acvariul nou....
Daniel1402 wrote:1ml / 1litru este raportul maxim
Poti incerca cu 0,5ml / 1litru si daca problema persista urca la 0,75 ml / 1litru


Asta e concentratia de pus in acvariu?
eu vreau sa scot planta cu totul, sa ii fac o "baie" dupa care sa o reintroduc in acvariu....
 
Forum Index » Profile for wolfy » Messages posted by wolfy
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com