[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Jolie
Forum Index » Profile for Jolie » Messages posted by Jolie
Message
Nu ma pot abtine de la un comentariu dar se pare ca acea pisicuta a stat la dvs in casa 8 ani DEGEABA daca sunteti in stare sa o dati unui strain ptr ca va vine un bebelus in casa. Pentru asta exista accesorii, nu animale. Sa nu ma luati in nume de rau, voi cauta si eu un doritor.
Din nou multumesc administratorilor ptr permisiunea de a posta aici. Pisicuta si-a gasit deja un camin la @BGD46, dupa regula primului venit. Se poate inchide.
Donez puisor de birmanez, are cateva luni si este alb. pentru mai multe detalii, PM. Sper ca nu este o problema ca postez din nou aici, o donatie ce nu tine de acvarista, ci doar de animalute. Daca da, nu voi mai face pe viitor. Multumesc !
Adoptat de Maab, hamsterul va primi un camin calduros iar topicul se poate inchide . Multumesc si numai bine !
Multumesc frumos adminilor ca au publicat postul, imi pare rau insa ca dupa ce dadusem "enter" am verificat regulamentul (donatii DOAR in domeniul acvaristicii). Cer scuze !
Cum scrie si in titlu, donez hamster pitic Roborovsky. Pentru poze si detalii, pm me. Vine cu acvariu, dozator de apa, papica.
Grupeaza plantele cumva. Inmulteste-le, fa un perete de plante inalte pentru planul din spate si foloseste si plante mai joase pentru planul mediu ca sa nu fie o trecere brusca. Daca doresti, incearca sa folosesti contraste (plante mai rosiatice in combinatie cu cele verzi), poate faci rost si de o buturuga cu anubias + moss, spre exemplu. Mai cauta poze cu acvarii ale incepatorilor, nu sarii deja la experimentati, si o sa inveti din evolutia lor. Aici la "coltul incepatorului" vei gasi destule. Incearca sa pui un fundal negru sau albastru inchis ..e prea marin acesta si nu face contrast bun cu verdele plantelor. Daca ai ales sa ai un acvariu plantat, ai grija la mai multi factori: lumina si fertilizarea.
Pesti..alegi ce iti place tie mai mult. Scalarii sunt foarte teritoriali si nu le place agitatia in jur (le trebuie o companie dintr-o specie linistita ca si ei). Poate preferi pestisorii mici si faci o combinatie intre doua bancuri.
Nu prea, era suficient sa-i aud numele "bomba..." si nici nu era cazul inca.. Dar acum ca sunt multumita o sa incerc sa trec la pasul urmator Si totusi sper sa nu treaca inca un an
Multumesc pentru aprecieri si grija. Al doilea filtru a fost pus in functiune intrucat cel vechi nu prea mai facea fata si pana sa se ciclezii buretii din cel proaspat introdus, m-am obisnuit sa le stiu acolo pe amandoua, e ca un "plan b". Cat despre speciile restranse de plante pe care le detine acvariul meu.. eu nu le faceam fata nici lor, spre exemplu blyxa intr-o luna era descompusa... asa ca mi-am propus sa imi fac practica pe ele, sa capat o indeletnicire in a le planta/tunde/manui si abia apoi sa le diversific ..cum trebuie. Dar Pogostemon helferi nu ar disparea din lipsa de CO2 ? Eu n-am decat Easy carbo... si lumina mea nu e pe atat de puternica ptr ei, cred eu.
A trecut aproape un an si va sunt tuturor datoare cu explicatii. Am primit destule sfaturi si am strans suficiente informatii cat sa incerc, pentru o perioada, sa il aduc singura acolo unde trebuie. Chiar pot spune ca am "un acvariu fara probleme" si ca pestisorii mei sunt "cei mai fericiti din lume". Si da, sunt neserioasa... nici pana acum nu am cumparat autocolant !!
Aici sunt poze inca de la cele doua "zero"-uri pe care le-am avut

Va multumesc si va doresc toate cele bune !



Mai 2009 - THIS IS THE BEGGINING !!!!!!

image



August 2009 - in carantina

image



Septembrie 2009 - spre adoptie

image



Noiembrie 2009 - The new famous beggining, the wright one

image



Sfarsit de Noiembrie 2009

image



Decembrie 2009

image



Ianuarie 2010

image



Sfarsit de Ianuarie 2010

image



Februarie 2010

image



Martie 2010

image



Mai 2010

image



Iunie 2010

image



Iulie 2010
image



Septembrie 2010

image



Octombrie 2010

image



21 Decembrie 2010

image



22 dec 2010

image



28 Decembrie 2010

image



Ianuarie 2011

image



Sfarsit de Ianuarie 2011. in sfarsit au stat si pestisorii toti la poza

image



31 Ianuarie 2011. What will be next ?

image









gestatia tine mai exact 28 zile. cand se pregateste de fatat, va fi agitata si va sta mai mult pe fundul acvariului. un alt semn ar fi o mica pata neagra sau o umflatura pe burta.
multumesc pentru Blyxa !
donati lui coxanelu.

se poate inchide, multumesc !
pai din cate ai citit pe forum, tu ce zici, merg ? atata vreme cat nu sunt calcaroase, da-le si tu in clocot ca sa fi sigur ca n-au bacterii si sa scapi de sare si daca-ti plac, merg.
Saptamanal se schimba 25% cu apa lasata 2 zile in recipiente deschise. Important e materialul filtrant cum il cureti. Buretele il clatesti usor in apa scoasa din acvariu, asta doar atunci cand filtrul nu mai are debit. Astea poate te mai lumineaza putin: Ghidul incepatorului http://www.acvariu.ro/ghid-incepatori si Ciclul azotului http://www.acvariu.ro/generalitati/-/asset_publisher/uA9v/content/15819?redirect=%2Fgeneralitati.
si cum faci curatenie ?
Buna ! Daca mi-l pastrezi mie, il pot cumpara pe 10 Septembrie cu banii jos.
subscriu si eu
toti am luat-o ca pe o insulta, doar ca ei sunt mai in masura de a-ti atrage atentia.
 
Forum Index » Profile for Jolie » Messages posted by Jolie
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com