[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: Mihnea B.
Forum Index » Profile for Mihnea B. » Messages posted by Mihnea B.
Message
daca baga intai degetul in gem te cred , altfel .....
ai fi de mare ajutor cu un guide mai pe romaneste. adica cu piese care le pot cere si eu la magazin(paralel fiind cu electronica).
nu mai are ca s-a dat azi dimineata...
Zebre portocalii - pseudotropheus zebra OB?
ca varianta ai si Pseudotropheus Daktari. care are in plus 2 dungi negre pe coada. in rest sunt foarte asemanatori.
ai luat in cosiderarea o familie de metriaclima membe deep? masculul este superb iar femelele sunt de un portocaliu intens. eu am membe deep si Johanii iar portocaliul de ma membee este mult mai intens decat la johanii.
2 masculi + 1 femela Labeothropheus Trewavasae Chilumba Red . au frumoasa varsta de 6 luni si dimensiuni intre 8 si 10 cm(estimez eu). pret 30 ron "tot pachetul".

http://i569.photobucket.com/albums/ss133/mihneasb/Acvariu/IMAGE_400mic.jpg
http://i569.photobucket.com/albums/ss133/mihneasb/Acvariu/IMAGE_401mic.jpg
cumpar /schimb/primesc donatie(cu recunostinta maxima) cateva fire sau cordoane , nu stiu exact cum se prezinta aceasta planta. Va multumesc mult.
il las !!! de asta am si intrebat inainte sa incerc sa fac pe vraciul. multumesc pentru ajutor. competitori din specia lui nu are in acvariu, este numai el si 2 femele. e posibil sa fie din cauza stresului deoarece am 2 chilumba red care au o singura femela si care sunt"batausii" acvariului. cand sunt satuli si linistiti pata aia dispare intr-adevar. cat despre chilumba nu stiu ce sa fac. imi plac dar sunt constient ca ei genereaza stresul din acvariu. ma mai gandesc in legatura cu asta. mersi pentru pareri.
cam de 1 saptamana masculul de caeruleus are o pata urata in jurul botului si e mult mai timid decat de obicei . sta mai mult ascuns intr-o piatra. Acelasi lucru il are si un mascul de johanii dar la el e mai putin pronuntat si cred ca acum isi schimba culoarea. Ce poate sa fie la caeruleus?? pun linkuri cu poze dar sunt cam de proasta calitate ca nu prea il prind sa il pozez
http://i569.photobucket.com/albums/ss133/mihneasb/Acvariu/DSCF5058mic.jpg
http://i569.photobucket.com/albums/ss133/mihneasb/Acvariu/DSCF5044mic.jpg
dupa cum vezi in celalalte poze sunt deja in sertar.
limax si Paralabidochromis sp.”Rock Kribensis” mai are tipul din timisoara. eu am luat de la el africani de malawi si sunt bine sanatosi, culori bune, deja mi-au si facut pui zebrele. recomand furnizorul.
la anu facem si un bazin sa fie invidios cel al kinderului. deocamdata ma rezum la asta. @eugens: oricum tu ai abandonat acvaristica pentru "cioara" de pe gard:
@kinderu: stiu vecine, noi am mai avut discutia asta si banuiesc ca ma paste un UV ca alta solutie nu am.
si cred ca voi renunta si la crytocare. schimburi fac saptamanale si filtarea eu zic ca e buna. intai voi schimba neoanele, daca nu merge, incercam si UV si in ultima instanta renunt si la cativa locatari.
OK. acvariul are 180l. dimensiunile sunt 100/40/45. decorul este luat din germania si este dintr-un material neidentificat cred ca este fibra de sticla cu ceva rasini, oricum nu am reusit sa il tai cu flexul de metal(ieseau scantei) este luat dintr-un magazin profesional din berlin. populatia actuala este de genul:
- 5 cyrtocara moori ( nu stiu cum se determina sexul)
- 4 pseudotropheus zebra OB (2M & 2 F)
- 3 labidochromis caeruleus (1M &2F -- cred)
- 3 Labeothropheus Trewavasae Chilumba Red( 2M & 1 F)
- 3 melanochromis maingano
- 5 melanochromis johannii ( nu pot sa determin sexul inca)
pentru cei care vor spune imediat ca este suprapopulat acvariul vreau sa precizez ca sunt dispus sa renunt la crytocara dar nu foarte usor ci doar in ultima instanta
filtrarea este asigurata de 2 filtre interne- un aquaball standard( a venit cu acvariul) si un resun sp 2500l(face o usoara furtuna in acvariu dar pestii sunt multumiti ca fac exercitii), si un filtru extern JBL e700. neoane am avut 2 phillips aquareel iar omentan am un aquareel si un daylight. mi s-a sugerat ca algele brune se fac de la neoane. ce neoane sa pun in cazul asta?
daca se poate as vrea sa va prezint mai intai acvariul meu. sunt incepator dar dedicat. ideea acestui post este sa aflu ceva pareri , fie ele bune fie rele, legate de acvariul meu dar daca se poate as vrea si solutiile sau alternativele voastre. principala mea problema in acest acvariu sunt acele hidoase alge brune de pe pietre si de pe decor, decorul este deja plin de alge dupa 2 saptamani. am pus aici http://s569.photobucket.com/albums/ss133/mihneasb/Acvariu/ mai multe poze care cred eu ca sunt concludente. algele nu par sa ii deranjeze pe locatari care , se vede si in cateva poze , le servesc cu placere, in schimb pe mine am scot din minti. accept si chiar imi plac algele verzi care s-au dezvoltat insa nu le supor pe cele brune. va multumesc si astept ceva idei.
nu stiu ce sa zic, al meu parca e tractor. asta e. legat de poze, o sa fac zilele astea cumva sa postez ceva poze.
stai ca abia au trecut 2 luni. am zis juma de an sa ma familiarizez si eu cu fenomenul. unu cam ca al tau kindere e ideal. ps: cu resunul ala tot nu inteleg cum al tau nu zdrangane si al meu face ca tractorul!
de 180l . dar am limitat puterea lui introducand niste bureti care stau mai fortat in el, asa ca am ajuns undeva la 800-1000l. e un pic de furtuna dar vad ca pestilor le place , in sensul ca inoata in fata filtrului ca pe banda de alergat. :-) am un filtru extern jbl e700 dar ma gandeam sa incerc sa fac si filtrul propus de tine. m-a apucat febra DIY. tocmai lucrez la 2 backgrounduri pe care probabil le voi dona.
ce sa inteleg din acel "am eu planta". ca esti dispusa sa vinzi/donezi un fir doua sau doar asa sa stim ca ai?
 
Forum Index » Profile for Mihnea B. » Messages posted by Mihnea B.
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com