[Logo www.acvariu.ro]

Acvariu.ro - forum - Cea dintai comunitate a acvaristilor
  [Search] Search   [Recent Topics] Recent Topics   [Hottest Topics] Hottest Topics   [Top Downloads] Top Downloads   [Members] Member Listing   [Groups] acvariu.ro 
[Register] Register / 
[Login] Login 
Messages posted by: dadu
Forum Index » Profile for dadu » Messages posted by dadu
Message
lumina aia slabe sanse sa fie suficienta. Nici nu prea sunt acvarii in comert care sa vina cu lumina ok. Daca are 10W, la un randament de aprox.100lm/W ar veni 1000 lm. Din cei 66 litri, probabil brut, scazand decor substrat etc probabil raman un maxim 55 litri lumina asigurand deci sub 20lm/l ceea ce e putin, mai ales pentru echinodorus. El se degradeaza pentru ca clar nu mai are lumina dinainte de a ajunge la tine.Acvariul are un capac de plastic, eu zic ca se poate improviza/adapta usor o alta lampa similara pe langea cea existenta.
daca acel carasel inoata zdruncinat poate era mai util un clip si nu o poza. Carasii fancy nu inoata ca cei comuni sau ca acei xifo, datorita formei corpului, este cunoscut ca nu sunt buni inotatori, de aceea nici nu se tin impreuna cu comete sau comuni pentru ca vor fi dezavantajati la hrana.
Foarte putin probabil sa fie popeye. O fi vreun soi dcu ochi bulbucati. Carasii la dimensiunea aia sunt intr-o continua schimbare, mai ales de colorit.
Daca am invatat ceva in acest hobby este sa nu mai sar cu medicamente aiurea. Iar in cazul unui acvariu de 30l suprapopulat, recent infiintat, cu atat mai putin trebuie sa nu stresati pestii inutil cu medicamente.
doua filtre si piatra de aer intr-un acvariu de 30 de litri mi se pare overkill. Pe de alta parte piatra aer si filtru bolborositor in dormitor...e greu. Eu as tine doar filtrul cu pompa de apa, cu jetul orientat cat sa valureasca apa. Acvariul are substrat, asta ajuta la filtrarea biologica.
eu nu mai folosesc pompa de aer. Acvariul are capac, asa ca nu am prea multe griji pe acest subiect. De fumat fumeaza nevastamea dar o face la hota, nu simt miros in living si oricum aerisesc zilnic. E de bun simt sa nu pulverizez chimicale spre si deasupra acvariului. La vopsiri, zugraveli de asemenea trebuie avut grija, mai ales ca pentru unii dintre noi acvariu e singura piesa de mobilier ce nu poate fi mutata atunci cand vrei sa zugravesti camera. Deci intre suport-acvariu si perete trebuie spatiu cat sa poti baga lejer un trafalet.
da costa ceva bani dar ocupa si mult loc statiile alea de dedurizare, nu stiu unde as putea tine asa ceva.
Vad ca folosesc tot o rasina. Nu cumva e acelasi lucru cu ce am pus eu in primul post, doar ca rasina la cartus de 10” tine mult mai putin si nu e prevazut cu regenerare cu saramura ?
Din octombrie de cand am luat valisneria gigantea, inca le am, se inmultesc si cresc cam greu, dar sunt pe plus. Am si plante noi cu frunze perfecte. Alge am dar sub control, nu au mai proliferat ca inainte de octombrie. Cantitatea mare de plante ajuta. Cresterea plantelor nu e cu viteza care ar trebui, aici acuz eu calitatea apei. De fertilizat pun farropol de la jbl, 25ml dupa schimbul de apa saptamanal. Acvariu are 200 litri net. La co2 am renuntat complet, am vandut butelia. Am pus si o cryptocoryna aponogetifolia, cea ce face frunze lungi crete pe margini. Am obsrvat ca nu o mananca carasii mai deloc.
alinutz80 wrote:Nu inteleg de ce zici ca risipesti apa.....
Poti sa schimbi si doar 25% din apa saptamanal (adica 50L), cu toate ca, carasii fac multa mizerie.


Stiu ca iesirea cu apa reziduala care se arunca la canal are debit considerabil mai mare ca cea cu apa RO, cel putin din cate am vazut pe ceva clipuri YT.
De schimbat as putea schimba si 50 litri, problema e ca trebuie sa stau cu bidon de adunat apa. Nu as avea unde sa-l tin mascat si chiar daca nu arunca nevastamea cu el dupa mine nici mie nu-mi surade idea.
pai teste jbl cu picaturi am, cu care ama masurat GH=14 si KH=25. La KH daca mai masor de cateva ori termin sticluta cu cate 25 de picaturi de fiecare data ))
Acum am un acvariu de 200 litri net cu 3 carasi destul de bine plantat cu valisneria gigantea. Schimb sptamanal 100 litri apa. Daca as face din apa RO as cam risipi multa apa.
Nu stiu de ce dar nu m-au atras niciodata cichlidele africane, probabil lipsa plantelor. Nici nu cred ca voi tine asa ceva vreodata.
postez buletinul din Noiembrie 2023, ca vad ca nu în fiecare luna tabelul contine acelasi nr. de indicatori masurati. Pentru mine ar fi ZONA II din tabel ce corespunde localitatii 23 August de unde cred ca vine apa si la mine in Pecineaga, ca m-am mutat intre timp.
https://i.postimg.cc/J0HjwH0r/Captur.jpg

de aici e luat tabelul: https://rajac.ro/analize-mangalia/
ok multumesc de informatii

eu am GH=14 si KH=25, nu am cerinte speciale, momentan am doar un acvariu cu carasi. Totusi cu acele valori, mai ales KH cred ca se explica de ce plantele merg greu.
Probabil e o intrebare tampita:

are cineva experienta cu cartusele de filtrare ce se lauda ca dedurizeaza ?
citez din descrierea cartusului respectiv ”Cartus filtrant filtrant contine rasina Ecomix. Aceasta rasina dedurizeaza apa si reduce concentratia de mangan, amoniu, fier si materii organice”
Face parte dintr-un sistem de filtrare cu 3 cartuse ce se gaseste al mai multe firme in jur de 300 de lei(sedimente, carbune activ si acest cartus).
Pesii nu spun nimic dar iti arata prin schimbrile lor de comportament.
Substratul colorat sau decorurile de plastic nu sar in ochi pestilor, doar ca ii pot afecta daca elimina in timp ceva compusi toxici. Dar trebuie sa sara in ochi acvaristului care stie cum arata natura ca a fost la plaja, in padure la un gratar, la pescuit si a vazut prin apa cateodata limpede cum arata fundul baltii/marii.
Barbarosa wrote:Am facut de 2 ori testul. Folosesc testere JBL.

raspuns incomplet. Ce fel de testere JBL ? Cele cu picaturi sau cele cu betigase ? Relevante sunt doar cele cu picaturi.
de la NO3 18 care probabil e valoarea apei de robinet sa ajungi la 175 apoi 75, e sf, nu are cum cu acei pesti sa cresti nitratii asa de mult. Cum faci testele ?
La mine la 3 carasi, dupa o saptamana abia se vede o crestere a NO3 fata de apa de robinet si sigur le dau mai multa mancare decat dai tu la pestisorii aia.
eu am un Oase 600 thermo de aproape 1 an si un aquael ultramax 1500 de nici o saptamana. Ambele cu 4 sertare, fiind penultimele din gama, cele mai mari fiind 850 respectiv 2000.
Aquaelu are spatiu mai mare în sertare si debit mai mare. Oase e cam enervant la reamorsare. Cand a trebuit sa desfac canistra m-am chinuit cu amorsarea, butonu nu ajuta. La spalarea periodica a prefiltrului am grija sa umplu cu apa acel tub si e ok nu necesita reamorsare. Totusi cam scump, diferenta mare fata de 660 de lei cât e aquaelul. Prefiltrele sunt un mare avantaj. Nu imi plac buretii pe sorb în acvariu sau prefiltrele externe.
eu cred ca lemnele din parc din B2 emit diverse substante, pe cand cele din lac sunt inerte de mult timp.
Demonu wrote:
La cat timp schimbam apa ? undeva la 4 sau 5 zile,pestele erea transferat intrun acvariu mai mic temporar pana faceam curatenie cu incalzitorul normal, apa erea tinuta 24 de ore plus solutie speciala de pus in apa,asteptam sa fie temperatura intre 25 sau 26 si dupa mutam pestele.

mia asta mi-a sarit in ochi. Sa inteleg ca schimbai toata apa la fiecare 4-5 zile ? De ce era nevoie sa scoti pestele separat pentru un schimb de apa la acvariu de 5 litri ? Daca procedai asa mereu si daca schimbai toata apa, atunci era un stres pentru peste si destul de des.
Beta nu are nevoie de curent mare de apa, filtru ala cascada paote il deranjeaza. Un burete bolborositor micut ar fi ok, mai putin deranj in borcan. De ciclare are nevoie chiar daca e beta, minim 3 saptamani. Nu stiu ce curatenie faceai cu pestele separat, poate deciclai acvariul mereu.
lampa mea Eheim este de 1677 lm / 16,3W, asa scrie pe ea, o fi un new version.
Planele le-am pus in acvariu dar ma chinui sa le tin pe pozitie, am un strat prea subtire de substrat, am 15kg de nisip 1-2mm negru Dennerle Crystal. Voi mai comanda weekendu asta o punga de 10kg. Nu am pus strat gros de substrat pentru ca initial am zis ca voi ramane cu plante gen anubias/microsorium si nu e necesar.
Am la dispozitie si CO2, oare o ajuta cu ceva impotriva algelor ?
As putea sa fac dimarea aia nu ar fi o problema, ma am bine cu electronica, trebuie sa fac un PWM ca sa vad daca e dimabila lampa.
EverSad wrote:
Bazinul cu Carasi/Juwel 240. (inceput. cam' in aceeasi perioada cu al dvs. Am ancistrusi in bazin )

Arata foarte bine. Ce sare in ochi ca diferit fata de la mine este filtrarea, ai 2 filtre externe si 2 interne ? Sau alea interne sunt prefiltre pentru cele externe ?
Eu am doar acel Oase care e misto dar nu e renumit pentru debit. Cu filtrul scot si apa cand o schimb, are real cam 400 litri/ora.

alinutz80 wrote:Lumina de 11 ore e cam multa pe zi

Acvariul este un EHEIM, lampa led e de 17W ?i asigura undeva sub 1700 lm. Tubul este un T5 865 de 54W Osram, are undeva la peste 4000 lm.
Nu am 11 ore de lumina. Cum am zis mai sus, lampa led sta aprinsa 6 ore (8-14) timp in care tubul merge doar 5 ore (9-14). Deci lumin? timp de 6 ore din care doar 5 ore cu lumin? ful. Separat de aceste 6 ore mai am intradevar un 2 ore seara dar doar lampa led, fara tubul T5. Deci in total sunt 6+2=8 ore de lumina din care 5 ore lumin? 70W si 3 ore 17W.

Ma intreb daca or fi suficiente 5 ore de lumina ful, as vrea sa asigur un minim necesar ca si asa problema e de alge, dar daca tot vreau sa miste ceva si plantele alea, sa le dau ceva si lor.
Fac asa treaba buna ancistrusii ? Am avut 2 dar i-am donat ca nu stiu cat de compatibili sunt cu carasii.
Ieri am luat 3 poturi de valisneria gigantea de la hornbach, 1 de v.spiralis si un echinodorus sa vad daca e halit sau nu. Am pus program luminii de 6 ore (8-14) pentru lampa led si 5h (9-14) tubu de 54W. O fi suficient? Lampa led mai merge 17-19 sa vad si eu pestii un pic. Sa maresc timpul tubului?
Dimineata am pus 7ml Masterline Gold, cred ca are micro si macro.
Mai e un aspect, am in acvariu 21 grade. Dauneaza plantelor oare? Inca nu am inceput sa fac focu la centrala si e posibil sa ajung si la 20 de grade, dar nu mai jos.
Nu stiu daca e cazul de filtru uv, nu am apa verde, in schimb sunt alge pe diverse suprafete. Sunt curios daca vor merge plantele actuale.
Daca crezi ca ar face treaba buna ancistrusii, nu zic nu.
 
Forum Index » Profile for dadu » Messages posted by dadu
Go to:   
Powered by JForum 2.3.4 © 2012 JForum Team • Maintained by Andowson.com